Zbudują dojście do ukrytego cmentarza na skraju dzielnicy? | targowek.info

Zbudują dojście do ukrytego cmentarza na skraju dzielnicy?

Wszyscy znają dwa cmentarze w naszej dzielnicy: Bródnowski i Żydowski. Teraz społecznicy chcą zbudować drogę do trzeciego, najmniej znanego cmentarza w naszej okolicy.

 

O XIX-wiecznym Cmentarzu Cholerycznym, znajdującym się pomiędzy torami kolejowymi oddzielającymi Bródno i Targówek od Pragi, niedaleko ul. Staniewickiej oraz Ronda Żaba, pisaliśmy na targowek.info kilkukrotnie.

Cmentarz istnieje od 1872 r., a pochowano na nim 484 osoby zmarłe podczas epidemii cholery. Zaledwie kilka lat później to miejsce otoczono ze wszystkich stron torami Kolei Nadwiślańskiej i cmentarz popadł w zapomnienie.

Dopiero w 2009 roku w trakcie remontu linii kolejowej przypomnieli sobie o nim społecznicy i kolejarze. Zrujnowany teren uprzątnięto, postawiono nowy pomnik nawiązujący do oryginalnego, otoczono go ceglanym murem. W 2012 roku cmentarz został wpisany do rejestru zabytków.

Dziś, choć może to zabrzmieć zaskakująco, wygląda… ładnie.

 

wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info

 

Jednak wciąż zabytkowy Cmentarz Choleryczny jest dosłownie ze wszystkich stron otoczony torami i nie ma do niego żadnego legalnego dojścia. Jak do niego dojść (nieprzepisowo…) dokładnie opisaliśmy w innym naszym artykule (czytaj tutaj).

 

Cmentarz Choleryczny to mały kwadrat, do którego prowadzą strzałki / mapa Google Maps
Cmentarz Choleryczny to ten mały kwadrat, do którego prowadzą strzałki – czerwona przez tory od strony Bródna, zielona przez tory od strony Pragi / mapa Google Maps

 

Jednak teraz wreszcie pojawiła się szansa na bezpieczne i legalne dojście do Cmentarza Cholerycznego. Jak podaje tvnwarszawa.pl, prascy społecznicy walczą o wybudowanie pod torami kolejowymi niewielkiego tunelu, który pozwoli na dotarcie do zabytku. Tunel ma być mały, tylko dla pieszych i rowerów.

Potwierdzają to przedstawiciele PKP PLK i radni Pragi Północ, którzy prowadzą na ten temat rozmowy z miastem. Podobno wszystko jest na dobrej drodze, żeby wkrótce cmentarz był dostępny dla warszawiaków.

I cieszymy się, choć planowany tunel ma powstać od strony ul. Starzyńskiego na Pradze. A może tematem zainteresują się też urzędnicy w naszej dzielnicy i pomyślą nad dojściem na zabytkowy cmentarz od Targówka? Od naszej strony też jest blisko…

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

4 komentarzy na temat “Zbudują dojście do ukrytego cmentarza na skraju dzielnicy?

 • 30 czerwca 2016 o godz. 08:10

  Ten cmentarz leży na Bródnie, a nie na Targówku.

 • 30 czerwca 2016 o godz. 09:49

  Cmentarz jest zlokalizowany na Pradze-Północ, jak byłem młodym chłopakiem często tam chodziliśmy z kumplami a przechodzenie przez tory to były ekstremalne przeżycia, pozdrawiam

 • 30 czerwca 2016 o godz. 10:37

  Na pewno z artykułu ucieszą się chłopo-robotnicy z brygad zwanymi SOK, to najemnicy z wiosek specjalizujący się w łapaniu ludzi chodzących obok torów lub przez tory (co u nich na wioskach jest nagminne i sami to robią jadąc do Warsiawy), a nigdy jej nie widać, gdy chcą cię skroić w kmiocie albo na stacji.

 • 1 lipca 2016 o godz. 08:41

  Tuneli się zachciewa… Ile tam leży osób? A ile żywych mieszka w $winoujściu i dla nich prascy społecznicy tunelu nie chcą? Będzie tunel – zaszczany i zarzygany. I to samo na cmentarzu, bo żulia będzie miała swój rewir. Dajcie spokój zmarłym, po co im ściągacie żywych na głowę. Przecież wiedza o tym miejscu istnieje, a niedostępność dodaje pieprzyku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.