Portret Mieszczan z Bródna Pawła Althamera | targowek.info

Też możesz zrobić rzeźbę do Parku Bródnowskiego

Pierwsza część rzeźby ukazującej mieszkańców Bródna jest już gotowa. Ale będą następne i każdy może pomóc je robić. Pierwsza okazja już dziś.

 

Powstanie autoportretu mieszkańców Bródna już zapowiadaliśmy. Paweł Althamer wymyślił, że będzie to coś na kształt „Mieszkańców Calais”, czyli rzeźba przedstawiająca mieszkańców osiedla.

Dzieło ma być gotowe i uroczyście odsłonięte 3 września. Na razie powoli powstaje, a każdy jego element robi inna grupa mieszkańców. Na razie za formowanie postaci wzięli się uchodźcy z ośrodka na Targówku Fabrycznym (prosimy bez napinki, to tylko kobiety i dzieci). Warsztaty poprowadzili artyści z laboratorium rzeźby Reaktor: Krzysztof Ostrzeszewicz i Paweł Chmielewski. Inspiracją dla powstania rzeźby była postać greckiej bogini Ejrene, portretowanej z małym dzieckiem. Zwracano się do niej z prośbami o pokój, bezpieczeństwo i pomyślność.

 

zdjęcia Iga Winczakiewicz i Maciej Wołosiuk 

 

Kolejne postacie będą rzeźbić kolejne grupy, tym razem już bezpośrednio mieszkańców Bródna, i każdy może spróbować dołączyć się do prac. Warsztaty odbędą się jeszcze: w siłowni i klubie fitness Gravitan, w restauracjach Amrit Kebab i Bella Napoli, w kościele parafialnym Marii Magdaleny (przy ul. Echa Leśne na Podgrodziu), w pracowni plastycznej Umbra (Bazyliańska 1), w Domu Kultury Świt, w Urzędzie Dzielnicy Targówek i przy Domku Herbacianym w Parku Rzeźby.

Terminów na razie organizatorzy nie podają, ale można pytać w tych miejscach, na pewno nie będą tego ukrywać. Na przykład w pracowni Umbra odbyły się już dwa warsztaty, a trzeci odbędzie się dziś w godz. 15 – 20.

Odsłonięciu rzeźby 3 września towarzyszyć będzie duża impreza w Parku Bródnowskim. Podczas niej zobaczymy m.in. performansy Marty Ziółek oraz Nika Kosmasa i Helgi Wretman. W planach także – piknik kulinarny przy Domku Herbacianym z udziałem barów i restauracji z Bródna, set Djski rapera z Targówka Blendmastera RIPa, rozgrywki piłkarskie Etnoligi oraz warsztaty i oprowadzania po Parku Rzeźby.

PRZECZYTAJ TEŻ:

2 komentarzy na temat “Też możesz zrobić rzeźbę do Parku Bródnowskiego

 • 3 sierpnia 2016 o godz. 08:25

  Na dzieło artystów czekają mieszkańcy miast i wsi, robotnicy, chłopi, inteligencja. Tymczasem dziękują za zmarnowane lato – przecież tak krótkie – w Parku Bródnowskim. Ta namiastka sztuki ma stanąć przy mniejszym jeziorku, które z tego powodu nie zostanie pewnie do premiery napełnione. Najpierw przez trzy czy cztery miesiące poprawiali brzeg – i w zasadzie nie skoczyli, bo wciąż stoi w środku kontener z odpadkami – teraz pewnie będą się bali napuścić do września wody, bo jeszcze się zabrudzi….

  Drodzy artyści, dziękujemy za brak możliwości posiedzenia sobie w wakacje i upały nad wodą. Posiedzimy sobie może w październiku lub listopadzie, w słoty i deszcze. To nieważne, jak wyobrażamy sobie lato w parku. Bo przecież woda, zieleń, to wyobrażenia prostego luda. Wasza wizja jest ciekawsza. Jak za Gierka. Malowanie trawy, oddawanie w nieskończoność inwestycji, a na koniec dzieło na miarę naszych możliwości – sztuka ze styropianu i gipsu.

  A tymczasem opalajcie się za pieniądze z dotacji, grantów i dofinansowań w jakimś odległym kurorcie. My przetrzymamy w upale do września. Aby tylko dotrwać do premiery, aby tylko popatrzeć na kupę gipsu. Potem przyjdzie już ulga. Zimno i deszcz….

 • 8 sierpnia 2016 o godz. 17:50

  Park obok komendy a przy ławkach pełno butli po piwie, na alejkach szaleją rowerzyści – sam uważam, że zakaz jazdy po chodniku jest bezsensowny, ale chodnik jest przede wszystkim dla pieszych i należy w ich pobliżu zachować szczególną ostrożność, na trawnikach 30 centymetrowe dziury, takie, że nogę można złamać – były 10 lat temu są i teraz, pieski pokroju 50kg wilczurów sobie biegają…
  Rzeżby rzeżbami ale trzeba by chyba jakiś porządek tam wprowadzić?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.