Dlaczego na budowie metra jest taki hałas (nawet w nocy)?

46
Share

Wszystkiemu są „winne” ściany szczelinowe. Podajemy szczegółowe wyjaśnienie.

 

To, że na budowie jest hałas w dzień, to nic dziwnego. Ale ostatnio budowniczowie II linii metra nie odpoczywają nawet w nocy, na co mieszkańcy coraz bardziej się uskarżają, m.in. w komentarzach na targowek.info.

Skargi dotarły też do urzędu dzielnicy, który zapytał o przyczyny hałasu budującą metro firmę Astaldi. Co się okazało? Otóż obecnie na budowie metra rozpoczęło się wykonywanie ścian szczelinowych, a prawidłowa technologia wymaga aby prace prowadzić w sposób nieprzerwany i ciągły.

Jak informuje Astaldi, prawidłowa budowa ścian szczelinowych składa się z następujących etapów:

Głębienie – średni czas wykonania około 15 godzin;
Wyciąganie elementów rozdzielczych – średni czas 5 godzin;
Czyszczenie szczeliny – średni czas wykonania na 7 godzin;
Zbrojenie – średni czas wykonania około 1 godziny;
Betonowanie – średni czas wykonania około 8 godzin.

„Wygłębiona szczelina powinna zostać zabetonowana tak szybko, jak to możliwe. Należy zapewnić taką wydajność produkcji i dostawy mieszanki betonowej, aby prędkość wznoszenia betonu w szczelinie była nie mniejsza niż 3 m/h. Betonowanie należy rozpocząć niezwłocznie po ustawieniu szkieletu zbrojeniowego. Czas od oczyszczenia i odbioru dna szczeliny do początku betonowania nie powinien być dłuższy niż 4 h” – dodaje w korespondecji Astaldi.

Łącznie na wykonanie jednej ściany szczelinowej potrzeba więc około 36 godzin. Należy przy tym pamiętać, że wykonawca podaje jedynie średni czas wykonywanych prac – i że tych ścian jest wiele.

Urząd dzielnicy Targówek w imieniu wykonawcy przeprasza mieszkańców za utrudnienia. I chyba, skoro chcemy mieć mietro w naszej dzielnicy, trzeba te przeprosiny przyjąć :)

 

Zobacz obraz z kamery online na budowę metra

 

zdjęcie na górze: budowa metra na Targówku / fot. Metro Warszawskie/archiwum

46
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx