Metro coraz bliżej Bródna. I dalej od Białołęki

15
Share

Metro Warszawskie podpisało kluczową umowę na projekt drugiej linii na Zaciszu i Bródnie. Pod Kondratowicza powstanie aż 11 torów.

 

Dobre wieści dla metra w naszej dzielnicy. Powstaje już linia do stacji Trocka na Targówku Mieszkaniowym, ale dalsze losy kolejki wciąż były tylko na papierze. Wprawdzie o budowie metra na ul. Kondratowicza mówi się od lat (a nawet od pół wieku), ale teraz mamy solidny konkret. We wtorek Metro Warszawskie podpisało z firmą ILF umowę na projekt odcinka kolejki przez Zacisze i Bródno.

Do tej pory firma przygotowała koncepcję, czyli ogólny zarys przebiegu linii i stacji. Teraz metro zamówiło konkretne projekty. To o tyle ważne, że ratusz bardzo rzadko rezygnuje z inwestycji, w których zaprojektowanie już zainwestował. Podpisanie umowy oznacza niemal na pewno, że metro na Bródno będzie budowane. No chyba, że zdarzą się w Polsce nadzwyczajne okoliczności…

 

TAK BĘDĄ WYGLĄDAŁY STACJE NA BRÓDNIE I ZACISZU

 

Jakie więc metro zaprojektuje firma ILF? Garść informacji przynosi serwis Transport-publiczny.pl.

„W związku z faktem, ze oddzielna zajezdnia na Morach, która obsługiwać będzie II linie metra, powstanie dopiero w kolejnym, trzecim etapie rozbudowy, projektanci stanęli przed zadaniem zapewnienia miejsca dla odstawiania i serwisowania pociągów.

Przykładowo na stacji końcowej C21 Bródno przy Kondratowicza przewidziano aż jedenaście równoległych torów. Tory zaczną się rozdzielać jeszcze przed peronem pasażerskim. – Stacja C21 Bródno, projektowana jako stacja końcowa z komorą rozjazdów i halą torów odstawczych, zasługuje na szczególną uwagę. Według koncepcji, projektowany podziemny obiekt będzie miał długość ponad 600 m i szerokość dochodzącą do 60 m” – wylicza w rozmowie z Transportem Publicznym Paweł Sysik, kierownik zespołu konstrukcji budowlanych ILF Polska..

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info

Metro przy Kondratowicza / fot. materiał prasowe i targowek.info

Ciekawostkę mamy też na stacji Zacisze. Przewidziano tutaj parking rowerowy na 150 rowerów, zintegrowany z wejściem na stację.

Wiemy też, że wejścia na stacje nie będą przypominały daszków–motyli znanych z pierwszego odcinka drugiej linii. Zrezygnowano z tego rozwiązania, choć pierwotnie miało tak być.

Co ważne, zrezygnowano też z warunku uwzględnienia w projekcie stacji Zacisze możliwości odgałęzienia II linii metra. To oznacza, że Zielona Białołęka może pożegnać się z marzeniami o metrze na długie lata.

na zdjęciu na górze stacja Bródno / rys. materiały prasowe

 

 

15
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx