Nowa odsłona Parku Rzeźby. Czy oni się z nas nabijają?

14
Share

„Kultura fizyczna jako silny element tożsamości bródnian” – tak Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprasza na kolejną edycję Parku Rzeźby już w sobotę. Robią z nas dresiarzy czy tylko nam się wydaje?

 

O Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim napisaliśmy już wiele. Ma lepsze i gorsze sezony. Raz światowej sławy artysta zakopał wazy, raz w parku koczowała „bezdomna” artystka, ale w jego ramach powstał też napis „Bródno”Domek Herbaciany.

W sobotę czeka nas kolejny odcinek tego „serialu”, nad którym nadzór sprawuje Muzeum Sztuki Nowoczesnej. Tym razem z inicjatywy Pawła Althamera powstaje rzeźba „Mieszczanie z Bródna”.

Mieszczanie z Caliais / fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0

Mieszczanie z Caliais / fot. Wikipedia CC BY-SA 3.0

Monument wzorowany jest na słynnym pomniku „Mieszczan z Calais” Augusta Rodina i ma przedstawiać portret lokalnej społeczności. Pisaliśmy już, że figury, które złożą się na zbiorowy autoportret mieszkańców Bródna, powstawały podczas warsztatów w miejscach, gdzie spędzają czas mieszkańcy Bródna: w siłowni i klubie fitness, w pracowni artystycznej Umbra, przy Domku Herbacianym w Parku, w Domu Kultury Świt, w ośrodku dla uchodźców, w Urzędzie Dzielnicy Targówek, w restauracji i w kościele parafialnym Marii Magdaleny.

Całość zobaczymy podczas finału w sobotę. Będzie to projekt rzeźby, który następnie pojedzie do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie wykonany zostanie jej odlew. Muzeum nie podaje jeszcze, w którym dokładnie miejscu w parku docelowo stanie rzeźba. Wiadomo, że trzeba będzie na nią trochę poczekać.

Ciekawa jest też ideologia, którą Muzeum dopisuje do całego wydarzenia. W zaproszeniu czytamy że współcześni >>„mieszczanie” to nie tylko ludzie, którzy mieszkają w stolicy, ale mieszczaństwo jako grupa, która, jak pisze Agata Bielik-Robson: „poszukuje swojej tożsamości i dzięki temu ma ogromną energię. Wymyśla. Jest (…) klasą, która mówi: a teraz będziemy tym. A teraz będziemy tamtym…”<<.

Nie wiemy czy często mówicie sobie „a teraz będziemy tamtym”, ale trochę to tłumaczenie wydaje nam się nadęte. Ale dalej jest jeszcze ciekawiej. Muzeum zdradza, jakie atrakcje będą towarzyszyły otwarciu:

„Kultura fizyczna jako silny element tożsamości bródnian stanie się punktem wyjścia dla serii performansów podczas finału edycji, które podkreślą tę żywą cielesność i jej wizerunkowy oraz widowiskowy wymiar. Postinternetowi artyści – Marta Ziółek oraz Nik Kosmas i Helga Wretman (uczestnicy 9. Biennale w Berlinie), do udziału w swoich akcjach z pogranicza treningu i spektaklu zaproszą lokalnych sportowców amatorów. Ziółek zaprezentuje premierowy performans „4 rzeźby, pop i woda gazowana”, w którym taniec i tandeta mieszają się z ulicznym blichtrem. Nik Kosmas odsłoni zaprojektowany dla Parku Rzeźby przyrząd do ćwiczeń i poprowadzi trening, a Helga Wretman stworzy choreografię, która posłuży do wykonania filmowego i fotograficznego portretu bródnowskich miłośników fitnessu”.

Czujecie się zachęceni do udziału w tym wydarzeniu? Bo jeśli nie, to oficjalna strona muzeum i kuratorki edycji Katarzyna Karwańska i Zofia Czartoryska dorzucają jeszcze do zaproszenia cytat z twórczość „Dudka RPK (Razem Ponad Kilo) i Siwersa”, rapera z Targówka:

„Żyję tu, betonowy raj, gaj, ciemne lasy.
Betonowy styl życia, New Era, dres, adidasy”

To co? Widzimy się w sobotę?

Program wydarzenia:

10.00 – 16.00 – Mecze finałowe 12. Rozgrywek Etnoligii – mistrzostw piłki nożnej drużyn mieszanych
12.00 – 15.00 Otwarte warsztaty dla dzieci przy Domku Herbacianym oraz Bieg po Rzeźby
12.00 – 20.00 Piknik kulinarny przy Domku Herbacianym z udziałem barów i restauracji z Bródna
13.00 Oprowadzanie po Parku Rzeźby (zbiórka przy Togunie, oprowadza Anna Roszman)
14.00 – 20.00 Set DJ-ski – Blendmaster RIP
14.00 Performans Nika Kosmasa „Drabinka”
15.00 Performans Marty Ziółek „4 rzeźby, pop i woda gazowana”
16.00 Oficjalna inauguracja: odsłonięcie projektu rzeźby „Mieszczanie z Bródna” oraz wręczenie medali uczestnikom Etnoligi
17.00 Oprowadzanie po Parku Rzeźby (zbiórka przy Togunie, oprowadzają Paweł Althamer i Burmistrz Dzielnicy Targówek Paweł Michalec)
18.00 Koncert projektu rapowego MC RIP-a
18.00 Otwarte warsztaty: wspólna kontemplacja wybranych rzeźb (zbiórka przy Togunie)
19.00 Performans Helgi Wretman „Fotografia grupowa”

 

Na zdjęciu „Raj” Pawła Althamera w Parku Bródnowskim / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx