Raport z budowy metra: co zbudowano w sierpniu? | targowek.info

Raport z budowy metra: co zbudowano w sierpniu?

Zza zielonych płotów tego nie widać – ale zaczęła się budowa pierwszych ścian szczelinowych i wstępnych wykopów pod przyszłe stacje na Targówku. Oto, co wydarzyło się na budowie metra w sierpniu 2016 roku.

 

Budowa II linii metra na Targówku wciąż jeszcze jest na „nieefektownym” etapie – pracownicy firmy Astaldi dalej głównie zajmują się przekładaniem podziemnych instalacji i organizowaniem placu budowy. Ale nie tylko! Budowniczowie warszawskiego metra właśnie podali szczegółowe informacje o tym, co zrobili w naszej dzielnicy w zeszłym miesiącu. Przedstawiamy najważniejsze punkty – i najfajniejsze zdjęcia.

 

Stacja C17 Targówek (ul. Ossowskiego)

 • wykonano 60% wykopu wstępnego wraz z murkami prowadzącymi do komory rozjazdów
 • rozpoczęto budowę pierwszej sekcji ściany szczelinowej
 • zakończono przebudowę kolizji sieci elektrycznych
 • zakończono demontaż oświetlenia zewnętrznego
 • kontynuowano prace związane z oświetleniem placu budowy i terenu wokół budowy wraz z monitorowaniem stanu oświetlenia
 • wykonano docelowe przełączenia sieci cieplnych umożliwiające budowę ścian szczelinowych
 • trwają prace przy przebudowie sieci cieplnej
 • wybudowano kolektor ”jajowy” kanalizacji sanitarnej
 • zakończono wykonywanie wszystkich docelowych przełączy sieci wodociągowej

 

Stacja C18 Trocka (ul. Trocka)

 • zakończono wykonywanie murków prowadzących w części stacyjnej
 • rozpoczęto wykonywanie ścian szczelinowych
 • kontynuowane są prace przy wykopie wstępnym pod tory odstawcze
 • wykonano fundamenty pawilonu informacyjnego
 • kontynuowano budowę kanalizacji teletechnicznej
 • zakończono przebudowę kolizji sieci elektrycznych
 • wykonywane jest oświetlenie placu budowy i terenu wokół budowy, oraz rozprowadzenie energii elektrycznej dla potrzeb budowy
 • wykonywana jest przebudowa wszystkich docelowych sieci sanitarnych
 • wykonywane są prace przy przebudowie sieci cieplnej oraz komór ciepłowniczych

 

wszystkie zdjęcia: Metro Warszawskie

 

Zobacz raport z budowy metra z lipca 2016 r.

Zobacz obraz z kamery online na budowę metra

PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Raport z budowy metra: co zbudowano w sierpniu?

 • 9 września 2016 o godz. 09:35

  Czy ktoś obeznany w temacie mógłby pokrótce napisać do czego są te betonowe rynny i co będą z nimi robić w kolejnych etapach? Mocno mnie to interesuje, ale nie wiem za bardzo gdzie szukać na ten temat informacji, a działka w ogóle nie jest moja. Poza tym wiedząc co się dzieje troche łatwiej będzie znieść pracę na trzy zmiany i zimną wodę. Tylko, żeby nie było, że narzekam, strasznie mnie cieszy, że wreszcie budują nam metro!

 • 9 września 2016 o godz. 09:38

  Gdyby nie było jasne o co chodzi – są na pierwszym planie drugiego zdjęcia od dołu nt. C18 Trocka

 • 9 września 2016 o godz. 10:11

  metro metro a Lusińska i Handlowa dalej będą jak na ukrainie… z dziurami i wąskimi pasami

 • 9 września 2016 o godz. 11:17

  Dokładnie w tym miejscu,które pokazuje trzecie,od góry,zdjęcie,coś poszło mocno nie tak.Ziemia się zapadła,pojawiła się woda i teraz trwa gorączkowe zasypywanie wciąż powiększającego się zapadliska i wypompowywanie wody zmieszanej z tym szarym świństwem,które leją do ścian szczelinowych.Oby nie oznaczało to opóźnień w dalszych działaniach.Podobno teren stacji został dokładnie zbadany,podobno wykonano mnóstwo próbnych odwiertów,żeby sprawdzić warstwy gruntu…jak to możliwe,że nie znaleziono tej wody pod ziemią?
  Jest upał,a nie da się otworzyć okien,nawet nocą. Hałas jest niesamowity. Zaczynamy mieć powoli dość tej budowy,a ona się na dobrą sprawę,jeszcze na dobre nie zaczęła…

 • 9 września 2016 o godz. 12:19

  Ja od dwóch tygodni śpię w korkach, uszy mnie już bolą. Panowie postanowili pracować również w nocy.
  Ja mam plac budowy pod samym nosem ( zdjęcie nr 2), mieszkanie jednostronne. Nie długo zrobię krzywdę albo sobie albo komuś. 24 godziny non stop walenia, pukania, stukania, „pipanie”. Wrrrrrrrrrr….
  Inwestor -miasto St W-wa bezradne, wysyłają mnie do policji. Kpinaaaaaaaa

 • 9 września 2016 o godz. 13:02

  @tvar
  Zanim wykona się ścianki szczelinowe (nie mylić ze szczelnymi – też termin z budownictwa) wykonuje się murki prowadzące („rynny” na zdjęciu). Murki te będą prowadzić zabierak. Są w sieci obrazki. Zabierak zagłębia się, wybiera grunt, a pusta szczelina zalewana jest zawiesiną bentonitową celem tymczasowej jej stabilizacji. Potem umieszcza się w szczelinie siatki zbrojeniowe i zalewa betonem. Beton stopniowo wypiera zawiesinę. Gdy już są gotowe ścianki szczelinowe wykonuje się między nimi wykop. Ścianki te oczywiście mają za zadanie docelową stabilizację głębokiego wykopu.

 • 9 września 2016 o godz. 13:52

  Mogliby chociaż wyłaczyć te pip pip pip w maszynach. Niesie się i jest bardzo intensywny dzwiek.

 • 9 września 2016 o godz. 13:57

  do Desperado BB: a potem będziesz narzekac, że metro się spóźniło minutę i do kopalni nie zdążysz. Wracaj do siebie na wieś . Po co ci to metro?! To i hałasu nie będzie

 • 9 września 2016 o godz. 14:00

  @abc
  Bardzo Ci dziękuję, teraz przynajmniej wiem co googlować :).

  Ciekawe ile jeszcze ten głośny etap potrwa, swoją drogą. Podejrzewam, że jak wpuszczą już TBM pod ziemię to powinno być znów cicho.

 • 9 września 2016 o godz. 15:48

  Do SPOŁEK…. sądząc po sposobie w jaki odpowiedziałeś myślę żeś warsawiak z drugiego rzutu, już zapomniałeś jak mamusia krowy doiła ? Ale mniejsza ..mieszkam w bezpośrednim sąsiedztwie budowy tak samo jak DESPERADO zachodzę w głowę który przytomny urzędas wydał zgodę na pracę w nocy ?policja mnie oświeciła że skoro na legalu robią w nocy to muszą mieć pozwolenie z urzędu danej dzielnicy.
  SPOŁKU wszyscy się cieszymy z metra, godzimy się na pracę od świtu do nocy pod oknami których lepiej nie otwierać bo człowieka po 5 minutach szlag zaczyna trafiać ( przy obecnej temperaturze to zaczyna byc mocno meczace -siedzenie przy pozamykanych oknach ) ale to co się dzieje w nocy przechodzi wszelkie granice wytrzymałości. Żeby spróbować zasnąć trzeba siedzieć w zaduchu z zatyczkami w uszach. To nie jest zwykły dyskomfort to już znęcanie się nad ludźmi… nie ma szansy na regenerację, odpoczynek przed kolejnym dniem pracy czy szkoły.
  Ja się pytam kto wydał pozwolenie na prace w godzinach nocnych, prace które generują taki wysoki poziom hałasu?

 • 10 września 2016 o godz. 16:12

  SPOŁEK , może zamienimy się na mieszkanie na okres budowy ? Przestaniesz cwaniakować. Metro metrem a hałas w nocy jak cholera. Zatyczki trochę pomocne. To wiercenie, pipipipi , betoniarki, kopiarki. Żałuję , że już teraz nie mogę sprzedać mieszkania bo bym to zrobiła. Jakieś wariactwo! A też byłam za metrem…..

 • 12 września 2016 o godz. 15:35

  Do SPOŁEK : Jak trafnie zauważyła Monika i Asia nie powinien wypowiadać się na temat hałasu Ktoś kto nie mieszka bezpośrednio obok tej budowy. Proszę więc zamilcz człowieku. Co do wsi, choć jestem warszawianką w trzecim pokoleniu, chętnie wyniosła bym się na wieś. To Twoja pogardliwa wypowiedź świadczy, że chyba czegoś się wstydzisz. Na prawdę nie ma czego, pochodzenia się nie wyprzesz, nabierz tylko trochę ogłady i będzie ok :/ I jeszcze jedno. Ja akurat za metrem nie byłam. Uważam, że transport z Targówka był dobry, a po otwarciu I odcinka II linii metra to w ogóle super ( 18 minut do pracy, przy jeżdżącym E-3).
  Do Moniki: W szale udało mi się dotrzeć do koordynatora budowy od strony miasta ze spółki METRO Warszawskie. Rozmowa była przezabawna. Pan stwierdził, że w kontrakcie nie ma zakazu pracy w godzinach nocnych i już. Na moją dość nerwową reakcje na to stwierdzenie, zaczął się tłumaczyć, że jeśli nie budowa nocą to metro oddane będzie o 2 miesiące później. Polecił mi również zgłaszać na Policję każdy przypadek pracy nocą…..Wrrrrrrrrrrrrrrr…. no faktycznie po 50 latach te dwa miesiące robią ogromna różnice ;/ Polecił mi również zgłaszać na Policję każdy przypadek pracy nocą…..nie wiem tylko w takim razie po co nam Urzędnicy, jak wszystko mamy załatwić My mieszkańcy. Napisałam oficjalną skargę do Prezydent Miasta, ale czarno to widzę.

 • 12 września 2016 o godz. 17:07

  Ci co narzekają, sprzedać teraz a nie wtedy kiedy będzie trochę więcej warte. Nie myślcie o portfelu a o zdrowiu i dobrym samopoczuciu. Albo wynajmijcie na 3 lata i przeprowadzcie gdzie metra nie robią. Wybór jest ogromny.

 • 14 września 2016 o godz. 19:20

  BOTOTY gdzie mieszkasz? Bo napewno nie przy samej budowie! Może ty się chcesz zamienić na mieszkania . Rozumiesz , że spać się nie da w nocy? A może sam przed nocą biegasz po 10 piw i masz wszystko w nosie? W takim razie nie chcę zamiany mieszkań z takim nurem….
  Skoro 3 lata mamy mieć takie warunki to powinni 3 lata dać nam jazdy metrem za darmo!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.