Którędy przez Bródno pojedzie tramwaj na Białołękę? [ZDJĘCIA]

58
Share

Zanosi się na to, że największą oprócz metra inwestycją na Targówku, będzie budowa tramwaju na Zieloną Białołękę. Tory pobiegną przez Bródno. A którędy dokładnie?

 

Zabrali nam most Krasińskiego, opóźnią budowę Łodygowej i obwodnicy Śródmieścia, ale za to (być może) mamy mieć tramwaj na Zieloną Białołękę. O tej inwestycji mówi się od dawna, ale sprawa nabrała tempa wraz z ostatnimi zmianami kadrowymi w ratuszu. Nowa wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska zapowiada przyśpieszenie budowy trasy, która w dużej części będzie biegła przez Bródno.

Na niedawnej komisji inwestycji i infrastruktury Rady Warszawy spółka Tramwaje Warszawskie przedstawiła następujący harmonogram:

2017-2018 – prace studialne i koncepcyjne oraz raport oddziaływania na środowisko

2019-2020 – prace projektowe (stała organizacja ruchu, projekt budowlany) oraz przetarg na roboty budowlane

2021-2022 – budowa trasy

Szacunkowy koszt budowy to około 150 mln zł. Tramwaje zakładają jedną pętlę przy urzędzie dzielnicy Targówek przy Kondratowicza, czyli przy przyszłej stacji metra. Na Białołęce pętle mają powstać na przecięciu z planowaną trasą mostu Północnego i docelowa przy Ostródzkiej.

 

Węzeł tramwajowy z Trasą Toruńską

Nas oczywiście bardziej interesuje przebieg linii przez Bródno. Linia musi być połączona z istniejącą siecią torów. Ostateczną trasę mamy poznać wkrótce, ale mówi się głównie o przebiegu wzdłuż ul. Matki Teresy z Kalkuty, św. Wincentego i Głębocką na Białołękę.

Politycy i dziennikarze mają krótką pamięć, ale przypomnijmy, że już raz analizowano przebieg tej trasy i firma DHV  w 2012 roku na zlecenie ratusza przygotowała koncepcję w kilku wariantach. Wyglądało to tak:

Koncepcja tramwaju na Białołękę / materiały DHV Polska

Koncepcja tramwaju na Białołękę / materiały DHV Polska

 

Najtrudniejszy będzie oczywiście pokonanie Trasy Toruńskiej. Projektanci zaproponowali pięć wariantów przejścia linii tramwajowej przez Trasę Toruńską: dwa w tunelu oraz trzy na wiadukcie. Wszystkie zapewne bardzo drogie.

 

A co na Bródnie?

Nowa koncepcja będzie musiała odpowiedzieć na więcej pytań. Także na Bródnie. Po której stronie jezdni pobiegnie linia tramwajowa w naszej dzielnicy? Kto będzie miał tory pod oknami, gdzie można spodziewać się protestów mieszkańców?

Przyjrzeliśmy się tej trasie jeszcze raz. Na Matki Teresy z Kalkuty nie ma problemu. Wzdłuż ulicy są duże, wolne tereny. A tory zmieszczą się nawet między jezdnią z murem cmentarnym i to jest optymalny ich przebieg. Wymaga jedynie likwidacji kilku parkingów.

Matki Teresy z Kalkuty / fot Targowek.info

Matki Teresy z Kalkuty / fot. targowek.info

 

Schody zaczynają się dalej. Jak zorganizowany zostanie ruch na skrzyżowaniu św. Wincentego, Matki Teresy i Gilarskiej, gdzie tramwaje będą miały lewoskręt? Już teraz korki stoją tu non stop, także poza godzinami szczytu. Wkrótce dojdzie kilka tysięcy mieszkańców (i samochodów) z osiedli budowanych na polu PGR. Czy da się wydzielić jeszcze jeden cykl świateł dla tramwajów? To skrzyżowanie – tak jak cała ul. św. Wincentego – wymaga totalnego przebudowania. Bez tego zatka się jeszcze bardziej.

Korek na Wincentego o godz. 12 / fot Targowek.info

W korku na ul. Wincentego stoją tez autobusy. To raczej słaba zachęta do przesiadki na komunikację  / fot. targowek.info

 

Tramwaj w kierunku Białołęki zapewne będzie biegł prawą stroną ul. św. Wincentego. Budowa będzie więc wymagała usunięcia drewnianych zabudowań PGR Bródno.

Korek na Wincentego / fot Targowek.info

Korek na Wincentego / fot. targowek.info

 

Dalej na ul. św. Wincentego tory na pewno się zmieszczą, bo zostawiono tu rezerwę pod poszerzenie ulicy. To ten szeroki trawnik pod osiedlem Zielone Zacisze. Ciekawe, czy mieszkańcy są gotowi na przyjęcie tramwaju tuż pod oknami?

fot Targowek.info

fot. targowek.info

 

To samo pytanie dotyczy mieszkańców nowych osiedli między św. Wincentego a Laskiem Bródnowskim. Czy deweloperzy sprzedając mieszkania informowali o możliwych torach w tym miejscu?

Ul. św. Wincentego / fot Targowek.info

Ul. św. Wincentego / fot. targowek.info

 

To oczywiście problemy, które da się rozwiązać. Wskazujemy jedynie potencjalne konflikty, na które tramwaj może trafić na bródnowskim odcinku. Na pewno potrzebne będą konsultacje społeczne nad przebiegiem trasy, które pomogą rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

58
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx