Gdzie powstaną stacje metra na Bródnie? [MAPY]

33
Share

Urzędnicy przesunęli stacje metra na Bródnie o kilkadziesiąt metrów. Ale co to oznacza w praktyce? Nanieśliśmy nowe położenie stacji na zdjęcia satelitarne. 

 

Już 5 lat tamu napisaliśmy, gdzie dokładnie powstaną stacje na Targówku i na Bródnie i wiemy, że chętnie korzystacie z przygotowanych przez nas infografik.

Budowa metra na Targówku już trwa i ma się dobrze. Są za to zmiany na Bródnie. W zeszłym tygodniu Metro Warszawskie ogłosiło korekty w projekcie obu stacji przy Kondratowicza, o czym oczywiście już was informowaliśmy. O zmiany apelowali lokalni aktywiści, bo stacje nie były położone centralnie pod skrzyżowaniami, co utrudniałoby przesiadki.

W końcu Metro zmieniło plany. Stacja końcowa przy Rembielińskiej zostanie przesunięta o 30 metrów, a ta przy ratuszu i św. Wincentego o 60 metrów. Co to oznacza w praktyce? Nanieśliśmy rysunki z nowym położeniem stacji na zdjęcia satelitarne.

Stacja Bródno (C21) przy Remblielińskiej

Przy Rembielińskiej zamieszanie jest największe. Przesunięcie stacji o 30 metrów na północny zachód (pomarańczowy kraniec stacji po lewej stronie na mapie) oznacza konieczność rozebrania przedszkola przy św. Hieronima. To na szczęście przedszkole wykonane kilka lat temu w technologii kontenerowej, więc da się je łatwo rozebrać i przenieść w inne miejsce.

W zamian  zyskujemy znacznie lepsze położenie stacji metra, która powstaje przecież na długie lata. Zwróćcie uwagę na pomarańczowe wyjście z metra wprost na przystanek tramwajowy przy Rembielińskiej.

Nowe położenie stacji Bródno (C21) / fot. Metro Warszawskie, Google Earth, targowek.info

Nowe położenie stacji Bródno (C21) / fot. Metro Warszawskie, Google Earth, targowek.info

Stacja Kondratowicza (C20)

Położenie stacji przy ratuszu też wzbudzało kontrowersje, bo wyglądało na to, że przystanek zaplanowano bardziej z myślą o urzędnikach zmierzających do urzędu, niż o mieszkańcach. Wzdłuż św. Wincentego planowany jest tramwaj na Białołękę i to tu powinni przesiadać się pasażerowie metra. Peron położony był jednak znacznie bliżej Malborskiej i ratusza niż św. Wincentego.

Według nowej koncepcji stację przesunięto o 60 metrów na wschód. Dzięki temu jedno z wyjść będzie się znajdowało bliżej skrzyżowaniu Św. Wincentego z Kondratowicza, ale nie tak blisko, jak byśmy chcieli. Wciąż do przejścia będzie spory kawałek. Takie położenie jest wymuszone promieniem skrętu metra, które za stacją Zacisze musi biec łukiem w kierunku Bródno.

Na wizualizacji na fioletowo zaznaczyliśmy dotychczas planowane położenie stacji, na pomarańczowo stację po ostatnich zmianach.

Nowe położenie stacji Bródno (C21) / fot. Metro Warszawskie, Google Earth, targowek.info

Nowe położenie stacji Bródno (C21) / fot. Metro Warszawskie, Google Earth, targowek.info

 

 

33
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx