Najbardziej znane drzewo Targówka zostanie wycięte | targowek.info

Najbardziej znane drzewo Targówka zostanie wycięte

Kto choć raz był na polu PGR lub przejeżdżał ul. św. Wincentego, ten kojarzy to samotne drzewo na środku pola. Jego dni są policzone. Dokładnie w miejscu drzewa wytyczono rurociąg. 

 

O zabudowie pola PGR piszemy często i dużo, dziś chcieliśmy się już tylko pożegnać ze słynnym drzewem. Stoi samotnie od kilku dekad na środku wielkiego (do niedawna) pola. Pamięta, jak te tereny jeszcze uprawiano, gdy wokół rosło zboże. Później służyło za schronienie od słońca i deszczu podczas spacerów, randek i w ukryciu palonych pierwszych papierosów…

Niestety, dni drzewa są już policzone. Pole podzielono na trzy duże części. Dwie kupili deweloperzy. Atal buduję swoje osiedle od roku, Dom Development właśnie zaczyna. Wydawało się, że drzewo miało szczęście, bo stoi na działce, która wciąż należy do Skarbu Państwa. Dlatego mogło cieszyć i służyć jeszcze przez lata.

Nic z tego. Do nowego osiedla przez wolną działkę poprowadzono właśnie rurociąg. Choć do dyspozycji było 6,5 ha, to rury położona dokładnie tak, żeby przeszły przez miejsce, w którym rośnie drzewo. Są już doprowadzone do niego z jednej i z drugiej strony. Na pniu zaznaczono farbą czerwoną krechę. W najbliższych dniach zostanie wycięte.

 

Drzewo na polu PGR czeka na wycięcie / fot. targowek.info
Drzewo na polu PGR czeka na wycięcie / fot. targowek.info

 

Kilka dni temu na płocie budowy na polu PGR, ktoś w krótkich słowach oddał stosunek mieszkańców, do tego co się dzieje z ostatnim wolnym terenem w naszej dzielnicy.

 

 

Nas zastanawia bierność radnych Targówka, z których nikt nie zaprotestował przeciwko tak intensywnej zabudowie pola PGR. Przypominamy, że nowe parki na żądanie mieszkańców są właśnie wytyczane przy Dworcu Zachodnim na Ochocie czy na Odolanach na Woli. Na Targówku nie ma komu się o nie upomnieć…

A koszt nie byłby duży. Agencja Nieruchomości Rolnych (administruje terenem do momentu sprzedaży) może przekazywać samorządom grunty na cele użyteczności publicznej. Na Białołęce oddali działkę na park. Na Targówku dali jedynie mały skrawek gruntu na szkołę i wąski pasek wzdłuż rowu Drewnowskiego, na którym powstał skwerek.

Na pozostałych kilkunastu hektarach powstaną bloki.

Na pożegnanie ostatni rzut oka na samotne drzewo na polu PGR:

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

27 komentarzy na temat “Najbardziej znane drzewo Targówka zostanie wycięte

 • 14 listopada 2016 o godz. 07:05

  A już miałem nadzieje że ocaleje, jedno jedyne a i tak przeszkadza…

 • 14 listopada 2016 o godz. 08:52

  Na tym polu została jeszcze jedna niesprzedana działka. Tak więc nie wszystko jeszcze stracone, dopóki nie ma kupca samorząd ma szansę jeszcze się o nią upomnieć. Tylko czy ktoś z ratusza będzie miał ochotę się tym zająć.

 • 14 listopada 2016 o godz. 09:16

  TAK USUNCIE DRZEWO. I ZROBMY TAM KOLEJNE OSIEDLE :) A POTEM JEDZMY O 4 RANO, ZEBY NIE STAĆ W KORKACH NA BRÓDNIE. TEGO DOŻYŁEM …. NISZCZĄ NASZE OSIEDLE. A WŁADZA? NIE MA NIKOGO TAKIEGO

 • 14 listopada 2016 o godz. 09:20

  Przed kolejnymi wyborami do rady dzielnicy trzeba będzie co kilka dni publikować obecną listę radnych wraz z „dokonaniami”. Nie ma co się oszukiwać, ci ludzie nic pozytywnego już nie zrobią oprócz wpisów do internetu, że się zajęli jakąś błahą sprawą.

 • 14 listopada 2016 o godz. 09:36

  na wizualizacjach nowych osiedli na polu pgr pełno drzew, a właśnie śmiałam się, że stoi tam całe jedno drzewo, a teraz i jego nie będzie.
  Nie mam słów, uważam że powinniśmy oprotestować budowę drogi wyjazdowej z tego nowego osiedla bezpośrednio na św. Wincentego, a przynajmniej zrobić tam nakaz skrętu w prawo. Kierowcy wymuszający wjazd na jezdnię w kierunk dw. gdańskiego spowodują takie korki, że nigdzie już się nie wydostaniemy, wystarczy że jeden przyhamuje, a korek się będzie zaczynał na chodeckiej, jak to i teraz bywa jak jest wypadek na TT.

 • 14 listopada 2016 o godz. 09:47

  To raczej nie jest „bierność radnych Targówka”. Wystarczy wspomnieć niepasujące do otoczenia kilkunastopiętrowe bloki wybudowane lub budowane przez APM czy Dom Development w otoczeniu Lasku Bródnowskiego. Kto wydał pozwolenia na budowę? Kto zatwierdził plany zagospodarowania?

 • 14 listopada 2016 o godz. 10:33

  To jest jakiś skandal, że wydaje się zgody kolejnym developerom bez zapewnienia otoczenia „ich dzieł” terenem zielonym z prawdziwego zdarzenia oraz nie egzekwuje się kar w razie ich braku mimo osadzenia ich w planach.

 • 14 listopada 2016 o godz. 11:11

  do MMM: DOKŁADNIE :) WYSTARCYZ JEDNO OSIEDLE A BEDZIEMY STALI OD TRASY TORUŃSKIEJ DO RONDA STARZYŃSKIEGO :) JUZ JEST PODOBNIE. A JAK PRZYBEDZIE 100 MIESZKAŃCÓW = 100 SAMOCHODÓW

 • 14 listopada 2016 o godz. 11:56

  A Kondratowicza/Rembielińska? zamiast z drzew które tam rosły podorabiać krzaki, drzewa uliczki i powiększyć park, co nasi włodarze zrobili?nic!!!! wydawanie pozwoleń na zabudowę, wycinanie drzew, bloki są wszędzie, a do tego developerzy „pożyczają” nie ich tereny na swoje odpady, a po zakończeniu budowy nawet często nie sprzątają, nie mówiąc o doprowadzeniu terenu do stanu poprzedniego. Za to rzeczywiście radni prześcigają się na portalach społecznościowych czego to nie zrobili „w podskokach” .

 • 14 listopada 2016 o godz. 12:15

  racja, niedługo w środku parku zaczną budować, bo w sumie po co on nam.
  Już dzisiaj jak jest ładna pogoda w parku i lasku jest jak na Marszałkowskiej… a co będzie jak przybędą kolejne tysiące mieszkańców.

 • 14 listopada 2016 o godz. 12:36

  Jedyne drzewo na pustkowiu… i właśnie ono przeszkodziło jakiemuś h…!!!! Paranoja bez granic!

 • 14 listopada 2016 o godz. 12:46

  To doprowadzenie ciepła nie jest na terenie wykupionym przez tą spółdzielnię i tak k… to zaprojektowali aby prosto przez to drzewo ciągnąć nie dostyć tego to wykopali to tak płytko, że będzie nasyp. Można jeszce to skorygować i obejść. Działajcie tam w ratuszu bo za co bierzecie kasiorę

 • 14 listopada 2016 o godz. 13:49

  Ludzie, zawsze to samo. Narzekanie i narzekanie. Politycy tacy żli. A kto ich wybiera?? Przecież w warszawskich dzielnicach po 1989 roku prawie zawsze ta sama opcja (czasami przemalowana, ale ta sama) wygrywała i rządzi. Może czas coś zmienić?

 • 14 listopada 2016 o godz. 14:50

  Szkoda że ludzie budują wielkie betonowe pustynie.A co z przyrodą? Przykre jest ,że następne pokolenia trawe będą mogły zobaczyć tylko w ogrodzie botanicznym.!!!

 • 14 listopada 2016 o godz. 18:22

  Kurcze po inwazji sloikow ucieklem z parku bo juz nie dawalo sie tem odpoczac. Chodzilem wlasnie na pole. Czas chyba sie wyprowadzic z Warszawy, moze w 2018, dokladnie 100 lat po tym jak moja babcia przyjechala tu jako dziecko ze Skarzyska Kamiennej

 • 14 listopada 2016 o godz. 18:42

  Obejść to drzewo,te rury nie idą cały czas prosto,jednak można tylko trzeba chcieć a im tak wygodniej trzeba pisać do burmistrza Targówka może jeszcze da się je uchronić, piszcie

 • 14 listopada 2016 o godz. 18:47

  do Dosc zageszczania
  aha, czyli Twoja babcia miała prawo się tu osiedlić ale reszta to już nie?
  Standard

  I żeby nie było, jestem od początku przeciwko zabudowie pola pgr

 • 14 listopada 2016 o godz. 18:57

  Ruch sąsiedzki z Targówka w sobotę 19.11.2016 o godz.10 robi drzewo życzeń ,każdy może napisać życzenia dla Targówka i powiesić na nim, kartki i sznurek mają dać tylko ciekawe czy zdażą przed ścięciem

 • 14 listopada 2016 o godz. 19:05

  Możecie gadać co chcecie ale parki w nowoczesnym mieście to przeżytek. Rozumiem, ze jakies staruszki ida tam wyprowadzic pieska czasami, ale to juz powoli odchodzi do lamusa. Teraz w czasie wolnym mozna przezpacerowac sie np. po galerii handlowej albo wybrać się do day-spa na bodymasaż. Miasto oferuje wiele takich atrakcji. A jak ktos koniecznie chce odpoczasc od miasta to moze poleciec na urlop do Hurgady albo do Malezii. I tak z parkami jest taki problem, że często brakuje przy nich miejsc parkingowych itp a jak ktos chce miec zielono to niech sie wynosi na wies. Dobrze ze na tym wstretnym wygonie zbuduja piekne osiedle to jest cenne miejsce i nie powinno sie marowac. Szkoda tylko ze te domy takie niskie bo tam powinny byc po dwadziecka pienter conajmniej jak w Aura Sky teraz buduja.

 • 14 listopada 2016 o godz. 19:56

  do marianna
  po co trolujesz łachudro? sprawia ci to przyjemność? odrób lekcje, zwłaszcza j. polski.
  „pientro”, gdzie tak „uczo” gimbusie.

 • 14 listopada 2016 o godz. 21:59

  Dobrze, ze mamy cmentarz i tam troche drzew. Na cmentarzu chyba developer nie będzie chciał budowac?

 • 14 listopada 2016 o godz. 23:59

  Co ma deweloper do tego? To miasto uchwala plany.

 • 15 listopada 2016 o godz. 07:11

  do warszawianka od wielu pokoleń: JA BYM NIE BYŁ TAKI PEWNY.

  WSZYSCY GADACIE, ZE BUDUJĄ OSIEDLA I UBYWA TERENÓW ZIELONYCH. JASNA TO JEST STRASZNE. ALE NIE PRZYBYWA DRÓG!!!!! OSIEDLE NA POLU PGR, ZARAZ KOLEJNE TAM ZROBIĄ, OSIEDLE PRZY KERFURZE, OSIEDLE ZA LIDLEM PRZY CMENTARZU. PRZECIEŻ PRZYBĘDZIE KILKASET – MOŻE KILKA TYSIĘCY NOWYCH OSÓB A NIE MAMY DRÓG !!!!!!! NIE MAMY PARKINGÓW!!!! JUZ WIEM CO BĘDZIE. BĘDZIEMY STALI W TAKICH KORKACH, ŻE 500 BĘDZIE MUSIAŁA JEZDZIĆ CO 30 SEKUND A I TAK BĘDZIEMY STAĆ BO PRZYBĘDZIE 500 OSÓB = 500 SAMOCHODÓW.

  DZIELNICA ZARABIA BO WIE ZE JEJ DNI SA POLICZONE! CO JA PITOLE. PRZECIEZ LEMINGI WYBIERAJA CIAGLE TYCH SAMYCH TLYKO W INNYM UBRANIU ! WSTYDZCIE SIĘ

 • 15 listopada 2016 o godz. 10:15

  Nie krzycz proszę, system planowania przestrzennego został w Polsce po 89 celowo rozmontowany. W połączeniu z nieuregulowaną reprywatyzacją stwarza wiele możliwości zarobku, np. na spekulacjach gruntem. Problem jest tutaj systemowy, ale większość ludzi tego nie ogarnia i nie jest w stanie pojąć.

 • 15 listopada 2016 o godz. 10:45

  Po tym jak ekipa PO zaprezentował nam jak się robi interesy na nieruchomościaciach wcel mnie nie dziwi przechandlowanie pola developerom.

  ALE Z O Z L I C Z Y M Y s….nów podczas wyborów !!!

 • 15 listopada 2016 o godz. 11:46

  DO WARSZAWIAK: CZY TWOJA OPINIA CYZ MOJA I TAK WSZYSTKO IDZIE DO JEDNEGO WORA = OSZUSTWA!!!

 • 5 marca 2017 o godz. 20:47

  Zniknęło najbardziej znane stare drzewo na Targówku/ żeby to tylko ono/, mam nadzieję, że wraz z następnymi wyborami do samorządu dzielnicy Targówek znikną z Rady dzielnicy targówek „nasi odwieczni upartyjnieni radni” wciąż niemal ci sami, i zniknie burmistrz targówka Sławomir Antonik / lista wyborcza z SM Bródno – „Mieszkańcy Bródna Targówka Zacisza”, miejsce plakatowania parkan kościoła na Wysockiego/- burmistrz który weaz z prezesem SN Bródno K. Szczurowskim zasłynął jako wielki pogromca pięknych drzew, budowniczy miejsc parkingowych pod oknami bloków, placówkami oświatowymi………..a wszystko po to, by kosztem dewastacji okolicznych terenów , budować taniutkie mieszkania dla „zasłużonych’ z SM Bródno i ich rodzin

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.