Radny chce zlikwidować buspas na Radzymińskiej | targowek.info

Radny chce zlikwidować buspas na Radzymińskiej

Odważna propozycja radnego Targówka: chce zlikwidować buspas na fragmencie Radzymińskiej. Co na to tzw. miejscy aktywiści? A co pasażerowie i mieszkańcy Targówka? 

 

Na pomysł wpadł radny Maciej Jankiewicz (PiS). Proponuje w interpelacji, żeby buspas na ulicy Radzymińskiej nie obowiązywał w kierunku centrum na odcinku od przystanku Piotra Skargi do Tesco.

Powód jest prosty: w tym miejscu z powodu skrętu w lewo w Naczelnikowską zawsze rano stoi lewy pas. Zajmują go kierowcy jadący w kierunku Szmulek. Prawy pas jest zarezerwowany tylko dla autobusów, więc zostaje środkowy. Ale i tu nie brakuje cwaniaków, którzy jadą do końca środkowym pasem, a tuż przed wiaduktem wbijają się na lewy – przy okazji blokując także środkowy pas.

Efekt? Spory korek co rano w tym miejscu.

 

fot. targowek.info
Ul. Radzymińska w stronę Tesco: lewy pas całkowicie stoi, środkowy też jest solidnie przyblokowany, stosunkowo pusty jest tylko prawy buspas. A skręt w lewo przez tory jest jeszcze daleko (ledwo go widać za łukiem, na górze zdjęcia) / fot. targowek.info

 

Dlatego radny Jankiewicz proponuje, żeby na tym odcinku wpuścić kierowców prywatnych aut na prawy pas, czyli zlikwidować buspas. Dzięki temu dla jadących prosto byłyby wolne dwa pasy ruchu.

Lecz takie rozwiązanie ma też minusy. Samochody na prawym pasie utrudnią całkiem sprawny w tym miejsu przejazd autobusów – a przecież czym szybsza komunikacja, tym więcej osób przesiada się do niej z samochodów. Już zapomnieliśmy, jak w czasach sprzed buspasu autobusom ruszającym z przystanku ciężko było się włączyć do ruchu…

Problem korka w tym miejscu trzeba jednak jakoś rozwiązać, bo będzie tylko narastał. Po otwarciu w przyszłym roku Trasy Świętokrzyskiej jeszcze więcej osób będzie chciało skręcić w tym miejscu w lewo, żeby łatwiej dostać się na Pragę Południe.

My zastanawiamy się czy np. dałoby radę namalować długą ciągłą linię oddzielającą lewy pas od środkowego – i dorzucić policyjną kamerę, która fotografowałaby tych, którzy tę ciągłą linię przekroczą?

 

***

Co sądzicie o propozycji radnego?

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

32 komentarzy na temat “Radny chce zlikwidować buspas na Radzymińskiej

 • 7 listopada 2016 o godz. 10:07

  Tam jest mnóstwo miejsca żeby lewoskręt wydłużyć, co oczywiście nie rozwiąże problemu korka dla skręcająceych w lewo. Tu tylko pomoże obwodnica od wiatracznej do Żaby ale kogo to obchodzi z rządzących miastem skoro nawet radnych z TG to nie obchodzi.

 • 7 listopada 2016 o godz. 10:20

  O czym w ogóle mowa? Na pierwszym miejscu piesi, transport zbiorowy i rowerzyści. Z jasnych i zrozumiałych względów samochody na samym końcu.

 • 7 listopada 2016 o godz. 11:08

  ZGADZAM SIĘ! ZLIKWIDOWAĆ BUSPAS! WZAMIAN DOBUDOWAĆ 2 PASY Z KAŻDEJ STRONY A RESZTĘ KASY NA OPERACJĘ MÓZGU PANA RADNEGO (PSEUDO)

 • 7 listopada 2016 o godz. 11:10

  Jestem za długą ciągłą linią oddzielającą lewy pas od środkowego oraz za policyjną kamerą opcjonalnie za patrolem policji czekającym z wypisanym mandatem na cwaniaków ze środkowego pasa.

 • 7 listopada 2016 o godz. 11:21

  A ja jestem za ściągnięciem z ulicy Radzymińskiej asfaltu i posadzeniu w tym miejscu drzew krzewów lub choinki będzie jak znalazł na święta.

 • 7 listopada 2016 o godz. 11:24

  wystarczy spowolnić ruch na Radzymińskiej od centrum bo teraz strach ruszyć jak z naprzeciwka (i to na łuku) niekiedy samochody lecą ok 100km/h i to na 3 pasach….

  Ps. gdyby było przejście dla pieszych przy Tesco wraz z sygnalizacją, to co kilka minut byłoby okienko żeby swobodnie przeskoczyć na drugą stronę. Teraz wszyscy przejeżdżają w oknie utworzonym przez sygnalizację przy Szwedzkiej, tyle że jest ono bardzo krótkie bo niwelowane przez przekraczających prędkość, którzy jak z katapulty ruszają spod świateł. Najpierw leci dwóch-trzech „ścigantów”, potem cała reszta, a na koniec zostaje jeszcze jakiś niedobitek jadący żółwim tempem i tak z 1,5 minutowego okna robi się raptem kilkanaście sekund.

 • 7 listopada 2016 o godz. 11:31

  Ps. 2: dodatkowym atutem sygnalizacji byłoby ograniczenie śmiertelnych wypadków z udziałem pieszych w tym miejscu. W stronę Centrum i tak nic się nie zmieni bo jest lewoskręt od strony Centrum do Tesco. A ludzie nie musieli by się wspinać na bardzo stromą kładkę bez windy.

 • 7 listopada 2016 o godz. 11:34

  Raczej zlikwidować przejazd kolejowy.

 • 7 listopada 2016 o godz. 11:39

  Likwidacja buspasa sprawi, że sznurek skręcających rozdwoi się na środkowy pas. Tym samym do jazdy na wprost pozostanie dawny buspas (być może też przykorkowany). Rozwiązanie wątpliwe. Lepsza byłaby policyjna kamera dla utrzymania dyscypliny w tym miejscu, może światła, a na pewno zamknięcie obwodnicy śródmiejskiej. Wygląda na to, że radni z TGK, którzy przez 4 lata w większości śpią snem zimowym, szukają pomysłu, aby błysnąć i przy okazji rozwiązać swoje problemy. I być może ich trasa do pracy wiedzie przez przejazd na Naczelnikowskiej…

 • 7 listopada 2016 o godz. 12:42

  Po co takie półśrodki. Najlepszym rozwiązaniem będzie zbudowanie obwodnicy Pragi (elementu obwodnicy śródmieścia).

 • 7 listopada 2016 o godz. 13:01

  do TAKA DYGRESJA: MAM NADZIEJE, ZE TO ŻART :)

 • 7 listopada 2016 o godz. 13:29

  Zlikwidować lewoskręt. Ja z niego nie korzystam więc inni tez nie muszą.

 • 7 listopada 2016 o godz. 15:02

  Na chwilę obecną wystarczy wydłużyć lewoskręt. Likwidacja buspasa to absurd, tym bardziej że przed Targową i tak wszystko stoi i ruch nie ma się gdzie rozchodzić.

  Co do likwidacji przejazdu kolejowego, to od lat 50 XX wieku planuje się zakopanie linii kolejowej w tunelu oraz budowę obwodnicy Pragi. Niestety Praga i Targówek zawsze były traktowane jako początek Polski „B” i nigdy dużo tu nie inwestowano. Nawet w ostatnim dziesięcioleciu, kiedy zaczął się nam boom infrastrukturalny. Ludziom za to odpowiedzialnym, należy wreszcie pokazać czerwoną kartę. Tutaj apeluję szczególnie do lemingów i innych nowych warszawiaków, którzy dojeżdżają po 2 godziny z Białołęki na Mordor, lecz z uporem maniaka wciąż popierają PONowoczesnych :-(

 • 7 listopada 2016 o godz. 17:57

  Pomysł tak zabawny, że szkoda komentować. A co z przejazdem rowerowym tzn. jego brakiem na Szwedzkiej? kiedy ktoś się tym zajmie?

 • 7 listopada 2016 o godz. 18:13

  Dla tego Radnego CZERWONA KARTKA – ciekawe czy wogółe pracuje jego głowa?

 • 7 listopada 2016 o godz. 19:09

  Póki co, tak jak zapowiadano w czasie budowy wiaduktu na Kraśnickiej, skasować przejazd przez tory! Przecież jest przejazd Kraśnicką, Ziemowita, Zabraniecką. Koniecznie kierowcy tych samochodów muszą jechać Radzymińską i blokować tu ruch? Przy okazji zniknęłyby również korki w drugą stronę (na Radzymińskiej od strony Targowej).

 • 7 listopada 2016 o godz. 19:11

  Nie czytając jeszcze treści artykułu a jedynie sam tytuł wiedziałam ze pan z PiSu..zgadnijcie dlaczego :(

 • 7 listopada 2016 o godz. 21:55

  Jak otworza tunel z Zabranieckiej w stronę Dworca Wschodniego, to tam będzie skręcać 3x więcej samochodów.

 • 8 listopada 2016 o godz. 10:32

  Pomysł jest jakimś rozwiązaniem tej sytuacji. Czy dobrym trudno wyrokować, najlepiej byłoby sprawdzić – zlikwidować bus-pas testowo na 2 tygodnie i obserwować.
  Może lepszym rozwiązaniem byłoby umieszczenie zamiast linii ciągłej gumowego progu, utrudniającego wpychanie się na ten pas? Ale na to pewnie nie zgodzi się inżynier ruchu.

  Kilka lat temu próbowałem walczyć z tymi cwaniakami regularnie zgłaszając na policję blokowanie pasa ruchu przez pojazdy wpychające się na pas do lewoskrętu przez linię ciągłą i czekające na wpuszczenie.
  Bez skutku.
  Policja nie miała ani chęci ani pomysłu by sobie z tym poradzić.
  No bo co oni mogą? Biorą państwową kasę za swoją niemoc…

 • 8 listopada 2016 o godz. 12:45

  ^^ Też tak uważam – tj. nie wiem czy likwidacja buspasa na tym odcinku jest dobrym rozwiązaniem, ale przynajmniej jest to jakaś propozycja. Może gumowy pas też by tu pomógł. To są oczywiście rozwiązania na szybko. Docelowo natomiast

  * likwidacja przejazdu (zakopanie linii kolejowej)
  * skrzyżowanie bezkolizyjne z obwodnicą Pragi
  * połączenia lokalne, które przejmą część ruchu (np Nowostalowa-Pratulińska)
  * zawężanie całej Radzymińskiej do 2×2, likwidacja buspasów, W ZAMIAN SZYBKI TRAMWAJ DO MAREK

 • 8 listopada 2016 o godz. 12:46

  (oczywiście bez zmian w ratuszu na placu Bankowym można o takich inwestycjach zapomnieć)

 • 8 listopada 2016 o godz. 13:30

  Buspas ma sens tam gdzie rzeczywiście tworzy się korek. (dlaczego na śląsko-dąbrowskim nie można jeździc środniem jak kiedyś?) Jak gdzieś jest zwężenie to spokojnie wszycy się pomieszczą. O co tu bić pianę. Gorsze dla ruchu są pierdoły które jak się zapali zielone to dopiero szukają biegu.

 • 8 listopada 2016 o godz. 18:52

  Następny bękart polityczny kaczyńskiego zabłysnął. Z ambony niech jeszcze gada głupoty. Jestem za komunikacją publiczną i udogodnieniami dla autobusów. WL i WWL to jest problem. 1oo pasażerów w jednym autobusie to ok.165 metrów trzy jezdniowej jezdni słoików w samochodach.

 • 8 listopada 2016 o godz. 22:10

  Moim zdaniem doskonalszym rozwiązaniem dla mieszkańców Targówka a szczególnie dla rozwiązania problemu naszej komunikacji nie jest istotne czy bus pas będzie czy nie i czy główny problemem są korki.Dla mnie i dla wielu mieszkańców Targówka Mieszkaniowego najpilniejsze i oczekiwane od niemal 40 lat jest urządzenie przyzwoitego przejścia dla nas pieszych przy ulicy Piotra Skargi.Brak możliwości przejścia z jednej strony na drugą przez ulicę Radzymińską i fakt istnienia od 40 lat kładki dla nas pieszych to największy problem. Istniejące i to z sygnalizacją świetlną przejście przy ul. Gorzykowskiej stanowi ułatwienie komunikacji miejskiej i przejścia przez Radzymińskąale jest w znikomym stopniu użytkowane ze względu na lokalizację. Szanowny Panie Radny to jest nam potrzebne od lat a nie manipulowanie aby zmotoryzowanym na tej niebezpiecznej Radzymińskiej było jeszcze łatwiej śmigać po Warszawie. Inną bardzo ważną i wymagającą pilnego uregulowania sprawą jest niepoprawne zagrażające naszemu bezpieczeństwu oznakowanie znaków poziomych na jezdniach skrzyżowanie wyjazdu z ulicy Piotra Skargi w Radzymińska. Proszę o zajęcie się tą naszą palącą potrzebą, audyt i analiza stanu faktycznego błędnego oznakowania wlotu z i na Radzymńską to konieczność.

 • 8 listopada 2016 o godz. 22:47

  Powinni zrobić dwa buspasy, środkowy pas dla samochodów z kontrapasem dla rowerów oczywiście i obowiązkowo co 20 metrów garb i wysepka z przejściem dla pieszych. Lewactwo z ratusza będzie szczęśliwe.

 • 9 listopada 2016 o godz. 06:28

  Zlikwidować wszystko.

 • 9 listopada 2016 o godz. 09:06

  Głupota działaczy PiSuaru jest przysłowiowa…

 • 10 listopada 2016 o godz. 14:37

  Mam wrażenie iż większość „komentatorów” nie ma zielonego pojęcia o czym pisze szczególnie ci sypiący inwektywami, słowami typu „kamera śledząca, cwaniaki, zaorać wszystko” itd. Buspasy i komunikacja autobusowa to jedna z przyczyn korków ale również duży wkład mają „nieumiejętności” kierowców. A od radnego się odczepcie (można zamienić słowo na wulgarne). Przynajmniej coś próbuje robić. Jeszcze taka generalna prośba – przestańcie się interesować innymi w sensie złośliwości, zazdrości i chęci dyrygowania na swoja modłę. Nie macie już co robić to pozbierajcie liście na trawnikach.

 • 10 listopada 2016 o godz. 21:18

  Do JK a TY kim jesteś ,że próbujesz mówić innym co mają pisać i jak pisać. Hello . A radny za swoją działalność jest i musi być oceniany – taka funkcja.

 • 14 listopada 2016 o godz. 15:08

  Buspasy przy Radzyminskiej powinny służyć również jako pasy do skrętu w prawo. Jeżeli już „dotykamy” takich spraw to warto poprawić to co zostało totalnie źle zorganizowane przez „inżyniera ruchu”. Wyłączenie ich z prawo skrętu generuje tylko korki. Na buspasy-prawo skręt można wjechać ze środkowego pasa tylko na ostatnich odcinkach tuż przed światłami ( ok. 15-20m). Kierowcy skręcający w prawo najpierw wydłużają korek stojąc na pasie środkowym a następnie blokują go próbując zmienić pas na prawy (który z reguły w tym miejscu jest zablokowany przez autobusy i taksówki). Po co takie zamieszanie ? Warszawa nam się korkuje a inżynierowie ruchu chyba tamtędy nawet nie jeździli – zapraszamy… Warto brać przykład z dobrych rozwiązań i powielać to co jest dobrze zorganizowane w innych miastach – np. Rzeszów. Prosto tylko dla autobusów ale jak chcesz w prawo to też możesz – proste i skuteczne rozwiązanie.

 • 28 listopada 2016 o godz. 23:18

  Zostawcie bus pasy!!!. Po to są aby autobus był uprzywilejowany! Co to za pomysły PISiora! Jak zwykle – PISior nie jezdzi autobusami. Oto przyczyna!

 • 6 września 2017 o godz. 00:48

  wywalić partyjniaków z samorządu, a buspasy zostawić

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.