Radny chce zlikwidować buspas na Radzymińskiej

32
Share

Odważna propozycja radnego Targówka: chce zlikwidować buspas na fragmencie Radzymińskiej. Co na to tzw. miejscy aktywiści? A co pasażerowie i mieszkańcy Targówka? 

 

Na pomysł wpadł radny Maciej Jankiewicz (PiS). Proponuje w interpelacji, żeby buspas na ulicy Radzymińskiej nie obowiązywał w kierunku centrum na odcinku od przystanku Piotra Skargi do Tesco.

Powód jest prosty: w tym miejscu z powodu skrętu w lewo w Naczelnikowską zawsze rano stoi lewy pas. Zajmują go kierowcy jadący w kierunku Szmulek. Prawy pas jest zarezerwowany tylko dla autobusów, więc zostaje środkowy. Ale i tu nie brakuje cwaniaków, którzy jadą do końca środkowym pasem, a tuż przed wiaduktem wbijają się na lewy – przy okazji blokując także środkowy pas.

Efekt? Spory korek co rano w tym miejscu.

 

fot. targowek.info

Ul. Radzymińska w stronę Tesco: lewy pas całkowicie stoi, środkowy też jest solidnie przyblokowany, stosunkowo pusty jest tylko prawy buspas. A skręt w lewo przez tory jest jeszcze daleko (ledwo go widać za łukiem, na górze zdjęcia) / fot. targowek.info

 

Dlatego radny Jankiewicz proponuje, żeby na tym odcinku wpuścić kierowców prywatnych aut na prawy pas, czyli zlikwidować buspas. Dzięki temu dla jadących prosto byłyby wolne dwa pasy ruchu.

Lecz takie rozwiązanie ma też minusy. Samochody na prawym pasie utrudnią całkiem sprawny w tym miejsu przejazd autobusów – a przecież czym szybsza komunikacja, tym więcej osób przesiada się do niej z samochodów. Już zapomnieliśmy, jak w czasach sprzed buspasu autobusom ruszającym z przystanku ciężko było się włączyć do ruchu…

Problem korka w tym miejscu trzeba jednak jakoś rozwiązać, bo będzie tylko narastał. Po otwarciu w przyszłym roku Trasy Świętokrzyskiej jeszcze więcej osób będzie chciało skręcić w tym miejscu w lewo, żeby łatwiej dostać się na Pragę Południe.

My zastanawiamy się czy np. dałoby radę namalować długą ciągłą linię oddzielającą lewy pas od środkowego – i dorzucić policyjną kamerę, która fotografowałaby tych, którzy tę ciągłą linię przekroczą?

 

***

Co sądzicie o propozycji radnego?

 

32
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx