Szybki autobus E do metra? „Brakuje wozów”

83
Share

Radny proponuje utworzenie szybkiej linii autobusowej E, która z Bródna pojedzie górą ronda Starzyńskiego do centrum, ale nie zatrzyma się na Targówku Mieszkaniowym. Dobry pomysł? 

 

Radni prześcigają się w pomysłach, jak usprawnić wyjazd i wjazd do naszej dzielnicy. ZTM prześciga się w odrzucaniu ich pomysłów.

Dopiero co pisaliśmy, że radny Maciej Jankiewicz (PiS) proponuje likwidację fragmentu buspasa na Radzymińskiej. W naszej sondzie aż 71 proc. czytelników uznało, że to zły pomysł. Podobnego zdania jest Andrzej Franków z Zarządu Transportu Miejskiego. Odpisał radnemu, że przerwanie buspasa „w znacznym stopniu zakłóciłoby płynność ruchu autobusów”.

Tyle w tamtym temacie – ale jest też inny pomysł. Tym razem wysuwa go radny Jędrzej Kunowski (PO). Proponuje wytyczenie nowej linii ekspresowej typu E na podobnej trasie co obecny autobus 500. Z tą różnicą, że E jeździłaby popołudniami w kierunku Bródna nie „na dół” do ronda Starzyńskiego, tylko „górą” prosto do ronda Żaba. Za to nie zatrzymywałaby się na Kołowej, tylko dopiero na przystanku Żuromińska. Miałaby kursować na zmianę z „pięćsetką” co pięć minut. Dobry pomysł?

 

 

Nie czekając na wyniki naszej sondy, ten sam dyrektor z ZTM już odpowiedział: Nie da się wytyczyć takiej linii, bo brakuje autobusów.

Andrzej Franków przyznaje, że według badań ZTM pięćsetka rano jest niemiłosiernie zapchana, ale inne linie też, dlatego nie można dać na nią więcej autobusów. Ciekawe, bo na przykład takie E-7 z Białołęki na Wileński często jest zapełnione tylko w połowie. Szkoda, że nie można do niego wsiąść, bo w naszej dzielnicy ma tylko jeden przystanek – przy Młodzieńczej.

Dziś linia 500 kursuje co 7,5 minuty. Gdyby przy użyciu tej samej liczby autobusów podzielić ją na dwie linie, każda na przystanek przyjeżdżałaby co kwadrans. „Powyższe działanie spowodowałoby duże niezadowolenie społeczne” – pisze przedstawiciel ZTM. Na pewno wśród wsiadających przy Kołowej.

Z resztą i tak zmiana byłaby tylko na chwilę, bo ZTM zapowiada wielką rewolucję w autobusach po otwarciu metra do Trockiej. Możliwe, że 500 będzie dojeżdżała tylko tutaj. Zmiany mają być konsultowane z pasażerami.

 

Na zdjęciu półpuste E7 odjeżdża z Dworca Wileńskiego. Następny przystanek ma dopiero na Zaciszu / fot. targowek.info

83
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx