Tak będzie wyglądała spalarnia na Targówku. Porównaj co się zmieni

9
Share

MPO pokazało pierwsze wizualizacje powiększonej spalarni śmieci na ul. Gwarków. Rozbudowa ma zacząć się za rok.

 

Gigantyczna rozbudowa „instalacji termicznego przekształcania odpadów” na Targówku Farbycznym zbliża się wielkimi krokami. Na terenie ZUSOK przy ul. Gwarków (wielu myli się, pisząc że to ul. Zabraniecka – nie, to już jest Gwarków) znajdzie się nie tylko działająca przez całą dobę spalarnia, ale też zautomatyzowana sortownia odpadów. Dzięki spalonym towarom obiekt będzie również dostarczał miastu energię elektryczną i ciepło.

Wczoraj warszawskie Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania zaprezentowało wizualizację inwestycji. MPO twierdzi, że spalarnia będzie wyglądała bardzo efektownie. Zakład będzie miał dachy obsiane zielenią. W nocy będzie podświetlany. Obecnie istniejący komin zostanie powiększony do wysokości ok. 60 metrów, a na jego czubku ma się znaleźć, uwaga, punkt widokowy!

Porównaliśmy wizualizacje rozbudowanego zakładu z jego obecnym kształtem. Spalarnia zmieści się na obecnie zajmowanej działce – będzie rosnąć głównie „w górę” (choć zabudowana zostanie też część wewnętrznych parkingów). Zobaczcie sami:

 

Na lewym obrazku spalarnia na Targówku obecnie (fot. Google Maps), z prawej po planowanej rozbudowie (mat. inwestora)

Na lewym obrazku spalarnia na Targówku obecnie (fot. Google Earth), z prawej po planowanej rozbudowie (mat. inwestora)

 

Na lewym obrazku spalarnia na Targówku obecnie (fot. Google Maps), z prawej po planowanej rozbudowie (mat. inwestora)

Na lewym obrazku spalarnia na Targówku obecnie (fot. Google Earth), z prawej po planowanej rozbudowie (mat. inwestora)

Przedstawiciele MPO niezmiennie zapewniają, że rozbudowana spalarnia będzie wyposażona w filtry i systemy, które całkowicie zablokują wydzielanie nieprzyjemnych zapachów.

Mamy nadzieję, że tym razem dotrzymają słowa. Przed budową spalarni w latach 90-tych też obiecywano, że będzie supernowoczesna, nieuciążliwa, że taka sama w Wiedniu stoi w samym centrum miasta. Efekty był taki, że przez trzy lata mieszkańcy Targówka Fabrycznego nie mogli otwierać okien, bo smród z towarzyszącej spalarni kompostowni był nie do wytrzymania.

Do zapewnień ratusza podchodzimy ostrożnie, także z innego powodu. Już raz słyszeliśmy, że ze spalarni popłynie prąd i ciepło i przez te kilkanaście lat nie udało się tego wprowadzić w życie.

Dodajmy, że z internetu zniknęła tablica z emisją substancji ze spalarni. Przez pierwszych   kilka lat mogliśmy śledzić, czy wszystko jest ok. Teraz na tej samej stronie internetowej jest… reklama soków, bo komuś się skojarzyło sok – zusok.

Pewne jest za to, że uciążliwe dla całej dzielnicy będą setki śmieciarek zjeżdżających się na Targówek Fabryczny z całej Warszawy.

Dziś ZUSOK przerabia w ciągu roku około 40 tysięcy ton śmieci, a po planowanej wielkiej rozbudowie będzie to aż 300 tysięcy ton – czyli ponad siedem razy więcej. A ponad 7 razy więcej śmieci, to ponad 7 razy więcej śmieciarek na naszych ulicach…

Część z nich pojedzie budowaną właśnie Trasą Świętokrzyską. Pozostałe śmieciarki – z braku Nowotrockiej, Trasy Krasińskiego i Obwodnicy Śródmieścia, czyli bardzo ważnych dróg, których nasz samorząd nie jest zdolny wybudować – będą przeciskały się przez już dziś zakorkowane ulice w całej dzielnicy.

Rozbudowa spalarni na Targówku ma kosztować ok. 1,1 mld zł. W tej chwili trwa dopracowywanie projektu zakładu i przygotowania do przetargu na wykonawcę rozbudowy. Obecnie MPO planuje, że rozbudowa rozpocznie się jesienią 2017 roku i zakończy 2 lata poźniej, a więc jesienią 2019 roku. Harmonogram przesunął się więc o kilka miesięcy.

 

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx