Wybuchy na budowie metra

11
Share

Seria głośnych eksplozji wstrząsnęła budową metra na Targówku, okoliczne bloki zatrzęsły się. Co się wydarzyło? Czy mieszkańcy są bezpieczni?

 

Serie wybuchów usłyszeli mieszkańcy bloków położonych tuż przy budowie stacji C17 Targówek wczoraj po godzinie 15:30. Okoliczne bloki aż się zatrzęsły.

Około 15:30-16 w okolicach ul. Prałatowskiej dały się słyszeć eksplozje, powodujące wyraźne wstrząsy. Czy przy budowie metra w mieście dopuszczalne i legalne jest użycie materiałów wybuchowych? Czy detonacje mogą uszkodzić budynki w wielkich osiedlach mieszkalnych, położonych tuż przy budowie? – napisali do targowek.info czytelnicy.

Potwierdziliśmy te informacje: rzeczywiście odgłosy wybuchów dochodziły z budowy II linii metra. Ale na szczęście wysadzanie nie jest standardową metodą budowy podziemnej kolejki w środku wielkiego osiedla.

Jak ustaliliśmy, podczas stawiania ścian szczelinowych (co już samo z siebie powoduje uciążliwy hałas) pod ziemią chwytak głębiarki trafił na głaz narzutowy i zakleszczył się. Odgłosy, które zaniepokoiły mieszkańców, związane były właśnie z próbami wyswobodzenia zakleszczonego urządzenia. Kamień narzutowy musiał zostać rozbity.

Akcja się udała i budowniczowie metra zapewniają, że sytuacja nie powinna się już powtórzyć.

Zakleszczenie, choć jest normalnym elementem pracy z użyciem głębiarek do ścian szczelinowych, zdarza się bardzo rzadko. Prawdopodobieństwo, że problem się powtórzy, jest więc bardzo niskie – mówi Mateusz Witczyński, rzecznik firmy Astaldi, wykonawcy II linii metra.

Przedstawiciel budowlańców uspokaja też mieszkańców Targówka, że mimo wstrząsów bloki stojące w okolicach budowy są całkowicie bezpieczne.

Wszystkie budynki znajdujące się w sąsiedztwie poddane są ciągłemu monitoringowi, który nie wykazał wpływu prowadzonych prac na ich substancję – zapewnia Mateusz Witczyński.

 

WSZYSTKO O BUDOWIE METRA NA TARGÓWKU

 

zdjęcie na górze: budowa metra na Targówku / fot. Metro Warszawskie

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx