Teren po Zakładach Tłuszczowych sprzedany. Powstanie gigantyczne osiedle?

33
Share

Na ponad 8 hektarach przy ul. Radzymińskiej szykuje się wielka inwestycja. Czy wkrótce zamieszka tam 15 tysięcy ludzi?

 

Stało się: firma ZT „Kruszwica” poinformowała oficjalnie, że sprzedała prywatnemu inwestorowi wielką działkę przy ulicy Radzymińskiej (formalnie Radzymińskiej 122/124), na której kiedyś działały zakłady przemysłu tłuszczowego, zburzone w 2012 roku.

Chodzi o ogromny teren na Targówku o pow. 8,4 hektara, pomiędzy ulicami Radzymińską, gen. Rozwadowskiego oraz torami kolejowymi. Wstępną umowę sprzedaży całej działki zawarto już w listopadzie, ale jeszcze czekano na decyzję władz Warszawy, które miały prawo pierwokupu.

Na początku grudnia m.st. Warszawa złożyło oświadczenie o rezygnacji z wykonania prawa pierwokupu i 20 grudnia 2016 r. wielki grunt przy Radzymińskiej 122/124 ostatecznie zmienił właściciela. Nabywca zapłacił „Kruszwicy” łącznie 72,5 miliona złotych brutto.

 

Rejon objęty konkursem / mat. organizatora

Teren po dawnych Zakładów Tłuszczowych / archiwum

 

Kto kupił 8,4 hektara przy ul. Radzymińskiej 122/124 i co tam zbuduje?

Niestety, na te dwa najważniejsze pytania jeszcze nie znamy odpowiedzi. „Kruszwica” nie chce ujawnić nazwy nabywcy, w swoich komunikatach konsekwentnie nazywając go „podmiotem trzecim”. Możemy jednak zaryzykować stwierdzenie, że niemal na pewno jest to deweloper, a na sprzedanym terenie powstanie nowe, wielkie osiedle mieszkaniowe – praktycznie nowa dzielnica.

Przypomnijmy, że dwa lata temu „Kruszwica” zorganizowała konkurs architektoniczny na opracowanie koncepcji zagospodarowania przestrzennego sprzedanych właśnie terenów przy ul. Radzymińskiej.

Zwyciężył projekt, przewidujący na 8,4 hektara po Zakładach Tłuszczowych gęstą miejską zabudowę. Architekci zakreślili nową siatkę ulic, domy wysokie na 3 do 6 pięter (a przy samej Radzymińskiej widzą nawet 11-piętrowe punktowce), w których byłyby biura, sklepy, a przede wszystkim mieszkania – nawet dla 15 tysięcy ludzi!

Zaplanowano też miejsca dla żłobka i/lub przedszkola, przystanek kolejowy na torach prowadzących do placu Wileńskiego, zaś wokół wysokiego komina – jedynej pozostałości po ZT, która przetrwała wyburzanie – duży, pełen zieleni „Park Centralny” z jeziorkiem na środku.

 

Konkursowe wizualizacje zagospodarowania terenów przy Radzymińskiej 122/124

 

Powyższa praca miała stać się bazą merytoryczną do sporządzenia nowego miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tej okolicy – który jednak do dziś nie został uchwalony przez miasto. Nowy właściciel wielkiej działki przy Radzymińskiej 122/124 może więc zbudować tam coś innego.

 

zdjęcie na górze: po dawnych „zetpetach” pozostał tylko charakterystyczny komin / fot. archiwum targowek.info

 

33
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx