Bruk z Wysockiego, Lusińskiej i innych ulic będzie zabytkiem? | targowek.info

Bruk z Wysockiego, Lusińskiej i innych ulic będzie zabytkiem?

Internetowa akcja, do której dołączył sam miejski konserwator zabytków, może uratować przedwojenne bruki także na Targówku! Podpowiedzcie, gdzie jeszcze w naszej dzielnicy leżą warte zachowania stare kamienie?

 

Sami na targowek.info niedawno smuciliśmy się planami władz Targówka, które wymyśliły, żeby usunąć przedwojenne kocie łby z ulicy Lusińskiej i zastąpić je betonową kostką. Nasze wątpliwości podzielili mieszkańcy, którzy masowo skrytykowali ten pomysł na konsultacjach.

Kilka dni temu działający na Facebooku profil „Portal Warszawski” zaapelował do stołecznych urzędników o prawną ochronę starych kamiennych nawierzchni w całej Warszawie. I dość nieoczekiwanie… akcję poparli miejski konserwator zabytków Michał Krasucki oraz naczelnik wydziału estetyki przestrzeni publicznej Wojciech Wagner! Dzięki temu facebookowa akcja w obronie nielicznych już dziś zabytkowych bruków przed zniszczeniem ma realne szansa powodzenia.

„Dla wielu ludzi to zwykły bruk, dla nas to historia naszego miasta” – napisał na swoim profilu Portal Warszawski i zaczął sporządzać listę starego, przedwojennego bruku w całej Warszawie, którą potem otrzymają urzędnicy celem wpisania tych obszarów (jeśli się uda…) na listę zabytków. Aktualna lista i szczegóły akcji znajdują się tutaj.

Na internetowej liście, wśród kilkudziesięciu brukowanych ulic w Warszawie, są na razie cztery dobrze nam znane adresy z Targówka, Bródna i Targówka Fabrycznego:

1. ul. Lusińska
2. ul. Chyrowska
3. stara ul.Wysockiego ze starym torowiskiem tramwaju (ten odcinek już jest chroniony)
4. fragment ul. Księżnej Anny

Ale to z pewnością nie jest pełna lista ulic z zabytkowym brukiem na Targówku. My z naszej strony podpowiadamy warszawskim urzędnikom jeszcze takie miejsca:

5. ul. Biruty przy Świdnickiej
6. skrawek ul. Rybieńskiej przy Zabranieckiej
7. ul. Rogowska obok nowego muralu (o której fatalnym stanie ostatnio dużo pisaliśmy na targowek.info)

…a prawdopodobnie to ciągle nie wszystko. Znacie jeszcze inne ulice z zachowanym przedwojennym brukiem w naszej dzielnicy? Wpisujcie je w komentarzach – może uda się je zachować!

 

 

wszystkie zdjęcia: targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

18 komentarzy na temat “Bruk z Wysockiego, Lusińskiej i innych ulic będzie zabytkiem?

 • 31 stycznia 2017 o godz. 08:35

  Wiele się więcej raczej nie ostało …
  we fragmentach:

  Krzywińska, Łąkocińska,

  jeszcze niedawno: Pożarowa, Julianowska,

 • 31 stycznia 2017 o godz. 08:59

  Tak jak wyżej. Krzywińska i Łąkocińska na fragmentach między Siedzibną i Matki Teresy. Bruk przykryty asfaltem pod całą Julianowską.

 • 31 stycznia 2017 o godz. 10:38

  Nie tylko ulice warto wpisywać do rejestru zabytków. Kamienice i budynki również – spowolniłoby to szarżę deweloperów na naszą dzielnicę.

 • 31 stycznia 2017 o godz. 12:06

  Koniecznie uliczki Łękocińska i Krzywińska na Bródnie!!!

  i ewentualnie jeszcze Józefowska i Matuszewska na Tgk Fabrycznym

 • 31 stycznia 2017 o godz. 13:48

  Wybrać kawałek, zabezpieczyć, opisać odpowiednio resztę wymienić… A nie zostawić wszystko bo zabytek. Zabytek zabytkiem ale miasto musi iść na przód…

  Jak tak dalej pójdzie to na dziury w ulicy ktoś powie zabytek i nie będzie już potrzeby naprawy…

 • 31 stycznia 2017 o godz. 20:45

  Ja nie wiem kto widzi jakikolwiek zabytek np w Rogowskiej, która jest praktycznie nie używana (bruk jest na całym odcinku od Wincentego aż do kostki) przez to, w jakim jest stanie. Biruty też jest w opłakanym stanie tyle, że z malutkiej, bocznej uliczki stała się tętnicą odprowadzającą część ruchu wgłąb osiedla. Każdy, kto tamtędy jeździ zamiast zachwycać się zabytkiem przeklina ten odcinek. Z resztą, w obecnym stanie odcinki brukowane wyglądają po prostu tak, jakby świat o nich zapomniał albo w budżecie zabrakło paru groszy na dokończenie przebudowy okolicy… Nie jest to ani ładne, ani praktyczne oraz nie wnosi nic w historyczną przestrzeń Targówka :(

 • 1 lutego 2017 o godz. 08:25

  Dokładnie,
  ten zabytkowy bruk może pięknie wyglądać, ale powinien być rewitalizowany, obok powinny być otwierane kafejki i inne kulturalne obiekty ;-)
  inna sprawa, że utrzymanie ich w takim stanie likwiduje konieczność budowy progów zwalniających, wymuszając dopuszczalną prędkość 30 km/h, a czasem nawet i mniejszą.

 • 1 lutego 2017 o godz. 09:18

  Przykład Chyrowskiej:

  Bruk powinien zostać zdjęty, wykonana prawidłowa podbudowa z odwodnieniem, ułożenie kabli elektrycznych i innych telekomunikacyjnych pod ziemią. Ponowne położenie bruku. Wymiana latarni na nawiązujące do charakteru bruku. Wtedy możemy mówić o rewitalizacji…której nikt nie miałby nic przeciwko. A samo uznanie bruku za zabytek to nie do końca o to chodzi.

 • 1 lutego 2017 o godz. 22:07

  Dokładnie ul.Chyrowska – brudna, krzywa, łatana czym popadnie, z wiecznymi kałużami a zimą z lodowiskiem, odpływy nie działają… Jeżeli zostanie zabytkiem to już nigdy nie pojawią się tam kable w ziemi czy kanalizacja, ale z tymi szambiarkami, dyndajacymi nad ulicą kablami, walącymi się słupami, pustostanami ma szanse zostac naprawde uroczym zabytkiem. To w sumie te kopcące piece w okolicznych domach niech też zostaną,takie są zabytkowe przecież i ten dym nadający przedwojenny urok okolicy…

 • 1 lutego 2017 o godz. 22:12

  Czy uznanie za zabytek kocich łbów (bo to nawet nie jest bruk) np. na ul. Chyrowskiej czy Lusińskiej (ostatnio niezwykle intenstwnie użytkowanych prze budowe metra) łaczyć się będzie z jakąś konserwacją tych nawierzchni? Rewitalizacją okolicy? Czy uznajemy za zabytek i zostawiamy taki walący się obraz nędzy,rozpaczy i wieloletnich zaniedbań?

 • 2 lutego 2017 o godz. 07:32

  To co? Najlepiej wyburzyć wszystko do gołej ziemi i postawić 130-metrowe wieżowce, które i tak rozsypią się po 20 latach, bo mamy XXIwiek? (wiek tandety!!). Te bruki ktoś układał !!! Imiona zbrodniarzy pamiętamy nawet tych sprzed naszej ery. A znamy chociaż jedno imię Tych, którzy ten bruk układali??? Nie!! Dlatego zachowajmy chociaż ich dzieło! Być może wtedy za 200-300 lat ktoś w ten sposób powie o nas. A jeśli dzisiaj chesz tylko pojeść, popić i wydalić, bez milimetra myśli o przeszłości, to jesteś tylko nawozem o którym jutro nikt nie będzie ani wiedział, ani pamiętał! Dlatego chrońmy to co nam zostało po tych co byli wcześniej! To było przed nami, więc niech zobaczą to też ci, którzy będą po nas! Inaczej ani Colosseum, ani piramid byśmy nie mogli dotknąć!

 • 2 lutego 2017 o godz. 16:32

  Witam, wpisuję ulicę Akacjową na Mokotowie, bruk niestety pod asfaltem. Pamiętam wiele ulic na Saskiej Kępie brukowanych i zalewanych asfaltem. Może przeoczyłam, a może tymi ulicami nie ma co się zajmować.
  Akcja wspaniała, szkoda, że wiele osób, które pamiętają te brukowane a zalewane asfaltem już się nie odezwie (brak dostępu do komputera).
  Przy okazji, to co mnie wielce zdziwiło to wymiana pięknego prostokątnego bruku w dobrym stanie, w pięknych odcieniach czerwieni na kostkę”bauma”. Rzecz miała miejsce w czasie budowy apartamentowca między Akacjową a Fałata.
  pozdrawiam, więcej takich akcji, źródła informacji się kurczą !!!

 • 2 lutego 2017 o godz. 18:20

  To chodzi o bruk, czy o kocie lby?.
  byla i jest jeszcze kawalek takiej uliczki, nazywa sie Birzanska, byly tam na kawalku kocie lby, kolega wykopywal, wykorzystal te kamienie jako ozdobe do murku czy do czegos, I zdazyl bo teraz chyba juz tam tego nie ma, Kaufland zmienil okolice.

 • 3 lutego 2017 o godz. 05:48

  Czy Państwo widzeli STAN tych wysławianych kocich łbów np. na ul. Chyrowskiej? Stan samej ulicy? Jej wątpliwe walory estetyczne? Mi kocie łby nie przeszkadzają i nawet szczątki ich mozna zostawić… te kilkadziesiąt m2,na których jeszcze jakoś wyglądają,ale upierać się,że tak jak jest jest super,to przesada. O ZABYTKI należy dbać a zostawianie ulicy odłogiem z łatką zabytkowej nie jest ok. I tak ulica ta jest rozklekotana,łatana,krzywa i rozjechana przez cieżki sprzęt,bo wiele bloków tam wciśnięto i… mają powstać kolejne.

 • 3 lutego 2017 o godz. 06:22

  „Dlatego zachowajmy chociaż ich dzieło!” Dokładnie!!! Zgadzam się w 100% Zabezpieczyć podłoże, zadbać o infrastrukturę pod brukiem, wyczyścić, wyrównać to co się da o niech cieszą oko a resztę odcinķów, nie do uratowania, wymienić jak na Ząbkowskiej. Te uliczki niszczeją w oczach :( i zostawienie ich w tym stanie, przy tym nateżeniu ruchu (pamiętajmy,że gdy powstawały jeździły nimi furmanki…) bedzie równoznaczne z ich dalszą dewastacją.

 • 9 lutego 2017 o godz. 03:33

  Idiotyzmem jest zostawianie tzw kocich łbów na ul. Lusińskiej jako zabytek. Ktoś chyba walnięty w głowę uzna to za luksus!!!!

  Jak komuś marzą mu się kocie łby to…… niech sobie ułoży pod swoim blokiem lub pod domem, a nie sugeruje tego innym jako luksus!!!!!. To jest tragedia a nie luksus jeździć samochodem po takiej drodze pełnej dziur!!!

  Ulica Lusińska to stan opłakany, nie ma też dobrych chodników, miejsc parkingowych, a miejscowi na poboczach tej ulicy po obu stronach zrobili sobie parkingi wzdłuż ulicy, dlatego przejazd w obie strony staje się koszmarem. Szczególnie dotkliwie czyni uzytkowanie tej ulicy – handlarz używanymi autami, wraz z ustawianiem licznych złomów do naprawy na tej ulicy.

  Na końcu ulicy Lusińskiej przy Handlowej koszmar staje z wjazdem na ul. Handlową, gdzie postawiono tak dużą ilość słupków, które utrudniają wyjazd Lusińskiej oraz liczne i głębokie dziury.

  Ten odcinek dowodzi jak bardzo lekceważą sobie władze Targówka naprawę tej ulicy. Kiedy te próżniaki wezmą się do pracy i wyremontują tą ulicę??????SKANDAL, skandal, skandal!!!!

 • 9 lutego 2017 o godz. 16:59

  Ulica Poetów na Białołęce, to absolutna konieczność !!!

 • 9 lutego 2017 o godz. 20:44

  Ze dwa dni temu u wylotu Lusińskiej do Handlowej (swoja droga niesaowicie ruchliwe a z powodu braku chodnika takze niebezpieczne dla piszych miejsce!!! Ludzie chodza rownolegle z autami) Złotopolskiej, Chyrowskiej odgrywala sie scena jak sprzed 30 lat. Potezna asfalciarka przyjechala,narobila dymu,zalala co wieksze dziury i… to pewnie koniec remontów ale i zatopionych pod asfaltem kolejnych metrow kocich łbów. No nie tak sobie wyobrazalam dbanie o zabytki ;P

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.