Ceniony pisarz z Targówka wygrywa z rasistami. Ale nie wszędzie | targowek.info

Ceniony pisarz z Targówka wygrywa z rasistami. Ale nie wszędzie

Po interwencji pisarza zamalowano rasistowskie bazgroły na ogrodzeniu stadionu GKP Targówek. Niestety, takich prymitywnych napisów jest coraz więcej.

 

 

80-letni Marian Pilot jest pisarzem i scenarzystą filmowym. Uważany jest za jednego z głównych przedstawicieli tzw. nurtu chłopskiego we współczesnej prozie polskiej. Czasem bywa porównywany do Witolda Gombrowicza. Tworzy od ponad pół wieku, ale najbardziej znaną książkę napisał całkiem niedawno: za powieść „Pióropusz” Marian Pilot otrzymał w 2011 roku literacką nagrodę „Nike”.

Co dla nas najważniejsze, choć pan Marian pochodzi z Wielkopolski, to od wielu lat mieszka na warszawskim Targówku – w bloku niedaleko Teatru Rampa i stadionu GKP Targówek.

 

Marian Pilot / fot. wikimedia.org

 

Temat GKP dość nieoczekiwanie pojawił się w wywiadzie, jakiego Marian Pilot udzielił „Tygodnikowi Powszechnemu” (więcej tutaj). Rozmowa pt. „Kobiety częściej miały nogi” generalnie dotyczy zupełnie innych tematów, ale w pewnym momencie schodzi na naszą dzielnicę. Niestety, Targówek znów pojawia się w nieprzyjemnym świetle.

– Dopiero co przyszło nam tu na ogrodzeniu stadionu GKP Targówek oglądać pod hasłem „Biały Targówek” szubienice z gwiazdami Dawida, krzyże celtyckie i hitlerowskie znaki – mówi w wywiadzie dla „Tygodnika Powszechnego” Marian Pilot.

– Zadzwoniłem do zarządu dzielnicy, nic, list polecony do burmistrza, sukces połowiczny: szubienice zamalowane, ósemki pozostały. Złapał mnie pan prawie na gorącym uczynku, napisałem do zastępcy burmistrza ds. sportu kolejny liścik tej oto treści: „Święty Jan Paweł II, wrażliwy na antysemickie akcje, z pewnością spogląda z niebiańskich wysokości łaskawym okiem na zatarcie szubienic z Gwiazdą Dawida na wystawce przy ulicy Kołowej. Z głębokim ubolewaniem muszę jednak zwrócić uwagę, że z tej samej wystawki nie usunięto nazistowskich ósemek (88=HH=Heil Hitler). Czym Adolf Hitler zasłużył się dla Targówka, że hailują mu ochoczo tutejsi sportsmeni? Jeden Bóg to wie. Z Bogiem zatem, Panie Burmistrzu”.

I jaki był efekt interwencji pisarza w ratuszu Targówka?

– I dwie litery „H” zamalowano! – cieszy się w wywiadzie Marian Pilot.

My też cieszymy się z tego małego sukcesu. Ale, niestety, obrzydliwe bagroły nasprejowane przez „sportsmenów”, jak to elegancko nazwał ceniony pisarz, lub idiotów, jak nazywa ich większość mieszkańców, nie są jedynie problemem ogrodzenia stadionu przy ul. Kołowej.

Rasistowskie i faszystowskie wrzutki szpecą Targówek od dawna – ale ostatnio znów jakby się nasiliły. Można choćby wspomnieć zniszczony od wielu miesięcy rural na Targówku Fabrycznym, którym nie interesują się ani samorządowcy, ani nawet już sami twórcy. Nowszym, kłującym w oczy przykładem jest kolejny raz zniszczona elewacja bloku na ul. Myszkowskiej, tuż obok publicznego przedszkola, na którym „tutejsi sportsmeni” pomiędzy różnymi wulgaryzmami także nabazgrali faszystowskie cyfry 88. A to tylko dwa przykłady z wielu.

Choć Myszkowska jest niedaleko od Kołowej, to w tym rejonie najwyraźniej pan Marian Pilot nie spaceruje – więc władze Targówka nie czują już potrzeby, żeby interweniować…

 

Blok na ul. Myszkowskiej, zdjęcie z ostatniego weekendu /fot. targowek.info

 

 

zdjęcie na górze artykułu: zamalowane ogrodzenie GKP Targówek / fot. targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

6 komentarzy na temat “Ceniony pisarz z Targówka wygrywa z rasistami. Ale nie wszędzie

 • 28 lutego 2017 o godz. 08:32

  O co chodzi z tą poje&^ą legią? Tak się sr&ć z klubem sportowym? Czy wy ludzie nie macie większych zmartwień w życiu? Ja bym takiego gnoja ze sprayem wysłana 6 miesięcy prac publicznych, a jak się nie zgłosi to grzywna, a jak nie zapłaci to komornik, a dopiero potem do paki.

 • 28 lutego 2017 o godz. 08:45

  A może na Targówku stworzyć coś w stylu londyńskiego Hyde Parku, gdzie każdy może mówić co chce? Taki symbol demokracji. Niech ci, którzy piszą po murach mają odwagę stanąć na środku jakiegoś parku na Targówku i tam wygłaszać swoje poglądy. Jeśli komuś na przykład nie podoba się lansowanie wielokulturowości czy przyjmowanie uchodźców może o tym przecież głośno mówić – nie jest to niezgodne z prawem. Ma do tego pełne prawo.

 • 1 marca 2017 o godz. 09:48

  SAM ROBIE SPORADYCZNIE JAKIEŚ WRZUTY ALE TE OSTATNIE BOHOMAZY TOYUCHÓW Z SERII ‚WFH’, ,LEGIA’ ITP TO JEST KPINA!!!!

  ZERO STYLU, KOLORU, MASAKRA!!!! TAKICH TO BYM SAM ZŁAPAŁ I JAPE POMALOWAŁ CHROMIKIEM

 • 1 marca 2017 o godz. 09:50

  DO ABC: PRZYDAŁBYM SIĘ FAJNY MUR, WYSOKI BY ZROBIĆ PRAWDZIWĄ HALL OF HAME. PRZYJECHALI BY ZNANI GRAFFICIARZE I DZIECIC MOGŁYBY SOBIE NA LEGALU POMAZAĆ CO CHCĄ. WYSTARCZY KILKANAŚCIE METRÓW A SĄDZĘ, ŻE KAZDY BEDZIE SIĘ TAM CHCIAŁ POKAZAĆ A NIE NISZCZYC TĄ ELEWACJĘ NA MYSZKOWSKIEJ CO MIESIĄC

 • 5 marca 2017 o godz. 00:15

  Rasizm to choroba psychiczna i antysocjalne zachowanie ludzi, ze środowisk patologicznych, bez wykształcenia, bez perspektyw. Polska jest krajem homogenicznym; więcej jak 98-99% ludności jest biała. Nikt nie wybiera gdzie się rodzi.

 • 9 marca 2017 o godz. 10:59

  To jest okropne że te rasistowskie i hitlerowskie hasła pojawiają się na całym Targówku. Osoba która to robi jest chora psychicznie. Przecież to jest miasto które naziści zrównali z ziemią i dokonywali niebywałych mordów na ludności cywilnej. Brawa dla pana Pilot że zaangażował się w walkę z tym idiotyzmem.

  A temu gnojowi który to wypisuje powinien ktoś ostro przetrzepać tyłek.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.