O charakternych kozakach z Targówka [WIDEO]

14
Share

O sąsiedzie, który walczył dla Broz Tito, o skrytce, w której chowano się przed Niemcami i o tym, że hodowanie gołębi to był sport, jak dziś piłka nożna. Z tych filmów można się naprawdę dużo dowiedzieć o przeszłości Targówka. 

 

Projekt „Praga Gada” możecie już znać. Kilka lat temu nagrywano mówione historie starszych mieszkańców Pragi i Targówka. Wiele z nich trafiło na stale do ekspozycji Muzeum Pragi przy Targowej. Można się tam wybrać i spokojnie w słuchawkach posłuchać sobie pikantnych historii z naszej dzielnicy.

Na tym nie koniec. Projekt Praga Gada żyje nadal. Fundacja Animacja nagrywa dalej, nie tylko pliki audio, ale też filmy, dzięki czemu możemy zobaczyć bohaterów opowiadających swoje historie.

A te są naprawdę niezwykłe. Dwa dni temu na Youtube umieszczono nagranie pana Andrzeja Marciniaka. Mieszkaniec Targówka opowiada o kulisach gry w trzy kubki na Jarmarku Europa i o swoim dzieciństwie na Targówku Fabrycznym. To właśnie tam przed wojną mieszkali najwięksi kozacy. [UWAGA! SĄ BRZYDKIE WYRAZY]

 


 

Kolejny film na pewno was rozbawi. To nie do końca historia, ale teraźniejszość. Trzech wyluzowanych mieszkańców naszej dzielnicy (znowu Targówek Fabryczny) opowiada o hodowli gołębi. Dowiecie się, kiedy ptakom ukręcało się łeb i na czym polega podkradanie gołębi sąsiadowi.

 


 

Ostatni film nie jest już o Targówku, ale bardzo blisko. Serce zabije mocniej każdemu punkrockowcowi i metalowi z naszej dzielnicy, bo to historia legendarnej „Dziupli” przy Ząbkowskiej. Jej właściciel Andrzej Ujczak opowiada o założonym w 1979 roku pierwszym sklepie muzycznym w naszej części Europy. Odważnie przyznaje, że sprzedawał także Limahla ;) A po płyty Deep Purple przyjeżdżał tu nawet „ruski generał”.

 


 

Wszystkie filmy z serii Praga Gada znajdziecie na YouTube.

 

Na zdjęciu na początku artykułu kadr z filmu o gołębiach / fot. PragaGada na YouTube

14
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx