Wycinka drzew przy Kondratowicza | targowek.info

Podwórko przed i po wycince – znajdź różnicę

Kolejna bezsensowna wycinka drzew na Bródnie. Mieszkanka podsyła zdjęcia przed i po pracy pilarzy.

 

Spółdzielnia Mieszkaniowa Bródna nie spoczywa na laurach i niszczy zieleń, ile wlezie. O budowie parkingów miedzy blokami przy Kondratowicza i Suwalskiej kosztem zieleni pisaliśmy już w marcu,  w sierpniu mieszkańcy oplakatowali się, a o ich proteście przeciwko wycinaniu drzew pisały ogólnowarszawskie media.

Wszystko na nic, spółdzielnia tnie dalej. Drzewa w ostatnim czasie znikają na całym Bródnie. W sprawie jednego z takich przypadków napisała do nas Joanna.

Piszę w sprawie „podcinania” drzew miedzy blokami Kondratowicza 29 a Suwalska 32.
Rok temu tak „podcięto” jedno drzewo, że ledwo się odbiło. Jakiś czas temu znowu postanowiono podciąć inne drzewo w taki sam bezmyślny sposób, a dziś całkowicie wycinane jest kolejne.

Drzewa nikomu nie wchodziły w okna, a wręcz tworzyły super zielony parawan między blokami, upiększając widok z okien, oraz „odgradzając” w subtelny sposób od sąsiadów.

Dodatkowo rzucały cień na plac zabaw. Już po „przycięciu” pierwszego było tam nieznośnie gorąco, a teraz również po południu brak będzie jakiegokolwiek cienia, co skutecznie uniemożliwia korzystanie z tego placu zabaw. Może właśnie o to chodziło? Dzieci komuś przeszkadzały? Może ptaki które mają w zwyczaju siadać na tych drzewach były zbyt głośne? Może wytnijmy wszystko i żyjmy na betonowej pustyni z hukiem aut za oknem (drzewa idealnie wygłuszają hałas od ulicy) i sąsiadem patrzącym jak jemy kotleta.

Joanna przysyła też zdjęcia. Widać na nich stan po ostatniej wycince oraz widok z okna z lata, którego już raczej nie będzie.

 

Widok z okna bloku na Suwalskiej w lecie 2016 roku

 

Drzewa pomiędzy Kondratowicza i Suwalską kilka miesięcy temu i wczoraj. Brak liści nie jest jedyną różnicą… /wszystkie zdjęcia od czytelniczki
PRZECZYTAJ TEŻ:

20 komentarzy na temat “Podwórko przed i po wycince – znajdź różnicę

 • 9 lutego 2017 o godz. 08:59

  „Mieszkanka podsyła zdjęcia przed i po pracy pilarzy.” Różnice widać gołym okiem. Pilarze przycięli gałęzie, brutalnie usunęli wszystkie liście, a na koniec pomalowali trawę na biało :) Hultaje…

 • 9 lutego 2017 o godz. 09:15

  Ciekawe czy do każdego wyciętego drzewa jest ekspertyza jak do drzewa na polu PGR, czy wycina się na oko? Oczywiście, że nie ma. U mnie w okolicy wycięto parę rzekomo zagrażających drzew, tylko jak piły poszły w ruch ostatecznie okazywało się, że drzewa zdrowe jak rydz. Za ekspertyzy wystarczają podmalowanie panie na szpilkach.

  Nota bene ta eksprtyza na poli PGR to był taki pic na wodę. Dzewo znane szerzej, zrobiła się dyskusja, więc była koniecznosc podkładki. Drzewa podwórkowe umierają nagle. Ot, nagle rano słychać piły i raz dwa trzy drzewa nie ma.

  NO I MAM PYTANIE. Na jakiej podstawie w całej dzielnicy wycina się wierzby płaczące? Co to jakiś florystyczny rasizm? Owszem sam widziałem u siebie zwaloną przez wiatr chorą wierzbę. Ale mam wrażenie, że jednostkowe przypadki wywołały lawinę. A na wszelki wypadek wytnijmy wszystkie. Czy wierzby są wycinane, bo ktoś przy kawie wydal wyrok, czy jednak każda ma opinię dendrologa?

 • 9 lutego 2017 o godz. 10:13

  „Ciekawe czy do każdego wyciętego drzewa jest ekspertyza jak do drzewa na polu PGR, czy wycina się na oko? Oczywiście, że nie ma. U mnie w okolicy wycięto parę rzekomo zagrażających drzew, tylko jak piły poszły w ruch ostatecznie okazywało się, że drzewa zdrowe jak rydz. Za ekspertyzy wystarczają podmalowanie panie na szpilkach.”

  Teraz dzięki władzy PiS ciąć można wszystko bez zezwolenia. Przed nami samymi nikt tej pięknej krainy nie obroni. Kraj niebrzydki ale Polak zrobi wszystko żeby wszystko oszpecić.

 • 9 lutego 2017 o godz. 11:09

  Narzekanie na wyrost, akurat w tym przypadku, po pierwsze największe drzewo zostało i jak liści dostanie będzie pięknie, po drugie okna sąsiada są daleko, więc bez przesady…a Sółdzielnia dba o dobro mieszkańców tyle ze każdemu nie dogodzi…

 • 9 lutego 2017 o godz. 12:30

  przycinanie ma sens wg mnie
  co w przypadku wielkiej wichury kiedy wiatr będzie kładł drzewa – czy chcielibyście by gałęzie wam okna powybijały albo uszkodziły ścianę bloku?
  styczeń/luty to czas kiedy drzewa w naszej strefie klimatycznej najwolniej rosną i wtedy najmniej im się szkodzi przycinając je

 • 9 lutego 2017 o godz. 13:32

  dlatego trzeba wyciąć topole przy Wyszogrodzkiej 14 i 16 przy parkingu,rosną za blisko bloków i wybija szyby w oknach a i aut naniszczą

 • 9 lutego 2017 o godz. 14:07

  Ja rozumiem, że twój 20 letni samochód podchodzi pod zabytek prawem chroniony, ale czemu chcesz wycinać w związku z tym znacznie starszą topolę? Topola jeszcze pożyje, twój złom niedługo pociągnie. No i zastanów się co jest bardziej pożyteczne dla otoczenia. Topola dająca tlen i cień, czy wrak plujący spalinami poza wszelką normą, z cieknącym olejem, a za kilka wymagający złomowania?

  Tera to wszyscy pany, właściciele samochodów, co wymagają zaplecza jak dla bolida formuły 1. Tylko rzadko który zaparkowany na Targówku samochodów ma poniżej 10 lat, a ich średnia wartość to sporo poniżej 10 tys. Naprawdę nie widzę powodu, dla którego zieleń ma ustąpić przed tą składnicą opadów.

  Bo to jest kwestia dzikiej mentalności niestety, rozwoju społecznego. Dopiero jak będzie nas stać na nowe samochody (może i hybrydowe), będzie nas stać na docenienie przyrody.

 • 9 lutego 2017 o godz. 14:44

  akurat jestem za wycinaniem topoli bo jest bardzo krucha, przez to niebezpieczna i strasznie pyli… Powinno się robić nasadzenia bardziej szlachetnymi gatunkami drzew.

 • 9 lutego 2017 o godz. 20:19

  A ja się cieszę że mieszkam na osiedlu RSM Praga. Spółdzielnia słucha opinii mieszkańców. Mamy nadzieje ze będzie tak dalej,choc wycinki krzewów przy placach zabaw nie jesteśmy zrozumieć. Były to fajne naturalne bariery…

 • 9 lutego 2017 o godz. 22:41

  wielu mieszkańców jest związanych zawodowo ze SM Bródno dlatego ich bronią .Ta sitwa rządzi na Bródnie w sposób despotyczny robią co chcą a są tylko administratorami .Obecnie wycinają co chcą PO oddała całą władzę na Bródnie Antonikowi ze spółdzielni a ten korzysta z okazji PIS jest w opozycji .

 • 10 lutego 2017 o godz. 09:29

  Targówek umarł – wycieli drzewo….
  Bródno umarło – przycięli gałęzie drzewa….
  i jeszcze ten rozsypany śnieg na trawie… łobuzy!!!!!!
  .. nie macie ciekawszych tematów ??? ;)

 • 10 lutego 2017 o godz. 09:34

  Do Pracownika
  Jestem autorką zdjęć. Największe drzewo owszem zostało, ale wszystkie gałęzie na których mogłyby wyrosnąć liście zostały obcięte i w lecie będzie duży kikut z kilkunastoma liśćmi, jeśli w ogóle nie uschnie, a pięknie to będzie w parku, jeśli też się do niego nie dobiorą. Jedno drzewo już tak „załatwili”, wielki pień, kilka kępek liści, zero cienia. Argument o sąsiadach była na ostatnim miejscu, a co z pozostałymi, hałasem i cieniem?
  Bardzo chętnie wyślę nowe zdjęcia jak już wszystko się zazieleni i „będzie pięknie”.

 • 10 lutego 2017 o godz. 15:47

  „Drzewa pomiędzy Kondratowicza i Suwalską kilka miesięcy temu i wczoraj. Brak liści nie jest jedyną różnicą… /wszystkie zdjęcia od czytelniczki” – Hmmm… ciekawe jakie różnice bo na zdjęciu sprzed pół roku nie widać kompletnie nic, poza liścmi…

 • 10 lutego 2017 o godz. 15:51

  Na budowie metra Targówek są przycinane drzewa, żeby dźwigi mogły pracować lub inny sprzęt. Czy jest to z kimś uzgadniane? Bo zaraz się okaże, że nie ma tam drzew

 • 11 lutego 2017 o godz. 07:59

  Na boisku SP 277 także wycięto wszystkie drzewa – jest to przygotowanie pod budowę nowego boiska. Być może na tym podwórku także za jakiś czas wjadą koparki i spychacze skoro SM Bródno pozwala sobie na takie inwestycje bez konsultacji z mieszkańcami. Albo ktoś już miał dość zbierania liści na jesieni – to wytnijmy wszystkie drzewa w okolicy będzie spokój. Ktoś chyba zapomniał, że to czym oddycha produkują właśnie drzewa to się nazywa fotosynteza i uczą tego w podstawówce!

 • 11 lutego 2017 o godz. 11:25

  Tak jest. WYTNIJMY wszystkie drzewa. A skoro zgody nie potrzeba, niech SM BRÓDNO wytnie lasek bródnowski i park bródnowski. Ile pięknych bloków by tam znalazło swe miejsce. A szkołom po cholerę boiska i ogródki jordanowskie. Też może SM BRÓDNO tam wstawić po dwa punktowce. I na koniec… Włodarze SM BRÓDNO! Zastanawialiście się po cholerę taki duży cmentarz? Można po trzydzieści metrów od muru zaorac i walić blok przy bloku…
  Szanowny zarządzie SM BRÓDNO podpowiedzilem Wam kilka pomysłów. Pomysłów dla takich ludzi jak Wy, którzy mają g* i liczydla zamiast muzgow?

 • 12 lutego 2017 o godz. 19:12

  Było by to niezbyt bezpieczne gdyby ktoś coś chciał budować w Lesie Bródnowskim : )

 • 13 lutego 2017 o godz. 10:42

  Ręce precz od lasu bródnowskiego i drzew! Urzędasom za karę przetrzepię d* jak was tu spotkam, hrrrummm!

 • 7 marca 2017 o godz. 16:34

  do „dziwna ta dzielnica”:
  Na boisku SP 277 budują bieżnię i porządne boisko zgodnie z projektem, który wygrał w głosowaniu na budżet obywatelski! Przestań wykręcać kota ogonem, to boisko jest dla zdrowia dzieci, żeby biegały po bieżni w normalnych warunkach do ćwiczeń, a nie po trawie!

 • 26 marca 2017 o godz. 16:55

  takiego bałaganu jak na budowie boiska przy sp277 jeszcze nie widziałem od czasów prl-u. drzewa wycieli, drewno wywieźli ( bo to spory pieniądz) za to pnie drzew z korzeniami walają się już prawie 2 miesiące po „placu budowy” przesuwane tylko z miejsca na miejsce no i te krzywo osadzone kikuty masztów oświetleniowych są super, a teren „budowy” wygląda jak poligon czołgowy w drawsku. wykonawca tej inwestycji zasługuje na złotą łopatę. to chyba jakaś firma z łapanki. ktoś ją wybrał w „przetargu” ciekawe kto i dlaczego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.