Kpiny z Targówka! Ochłapy „w zamian” za trasę Krasińskiego

34
Share

Rada Warszawy przegłosowała wczoraj pieniądze na „Rozwiązanie problemów infrastrukturalno-transportowych północno-wschodnich dzielnic Warszawy”. Jakie ważne problemy zostaną „rozwiązane”? Trzymajcie się mocno, już wam mówimy.

 

Obiecaliśmy przypominać to do znudzenia i przypominamy: jesienią ubiegłego roku zdominowana przez Platformę Obywatelską Rada Warszawy wyrzuciła do śmietnika plany budowy mostu i trasy Krasińskiego, czyli ważnej arterii komunikacyjnej, która miała szanse rozwiązać codzienne olbrzymie problemy mieszkańców Targówka i Bródna z dostaniem się do centrum Warszawy.

Na „pocieszenie” radni postanowili przeznaczyć 80 milionów złotych na „rozwiązanie problemów transportowych północno-wschodniej Warszawy“, czyli ciągle powtarzających się korków na Targówku i Białołęce.

Na co dokładnie pójdą te pieniądze, dowiedzielismy się dopiero wczoraj, gdy stołeczni radni przegłosowali zmiany w budżecie Warszawy. W obiecanej przez polityków rubryce „Rozwiązanie problemów infrastrukturalno-transportowych północno-wschodnich dzielnic Warszawy” znalazły się następujące „problemy” 123-tysięcznego Targówka:

 • remont ul. Podobnej
 • remont ul. Rzeszowskiej
 • remont ul. Przecławskiej
 • remont ul. Wolińskiej (na odcinku od ul. Wyspowej do ul. Łodygowej)
 • remont ul. Pszczyńskiej (od ul. Łodygowej do ul. Lewinowskiej)
 • remont ul. Miedzianogórskiej
 • remont ul. Bardowskiego
 • remont ul. Mosiężnej
 • remont ul. Przewoźników
 • budowa ciągu pieszo-jezdnego od ul. Tarnogórskiej do przystanku PKP Zacisze-Wilno
 • budowa drogi dojazdowej do jeszcze nieistniejącej szkoły na polu PGR

Jeżeli nazwy remontowanych dróg niewiele wam mówią, nie dziwcie się – są to małe uliczki na uboczu Zacisza oraz Targówka Mieszkaniowego, głównie zabudowane domami jednorodzinnymi. Za wyjątkiem ulicy Bardowskiego, przy której w ogóle nie ma żadnych domów – tam jest tylko kilka firm i zbudowane przez dzielnicę sztuczne jeziorko, zwane Zalewem Bardowskiego.

Na całej powyższej liście jest tak naprawdę jedna znacząca inwestycja: budowa drogi do przystanku PKP Zacisze-Wilno od strony Zacisza. O odcięciu całego Zacisza od zbudowanej 4 lata temu stacji kolejowej pisaliśmy wielokrotnie, a brak tego połączenia stał się symbolem nieudolności aktualnych władz dzielnicy Targówek. Tak więc budowa dojścia do przystanku PKP jest na pewno dobrą i ważną inwestycją. Ale…

Napiszemy to bardzo wyraźnie: w przyjętym przez radnych programie „Rozwiązania problemów infrastrukturalno-transportowych” tak naprawdę ANI JEDNA Z TYCH INWESTYCJI NIE ROZWIĄZUJE ŻADNYCH PROBLEMÓW TRANSPORTOWYCH DZIELNICY!

Oczywiście remont małych uliczek na Zaciszu jest potrzebny i ich mieszkańcy niewątpliwie się ucieszą. Oczywiście dojazd do stacji PKP jest ważny, i droga do szkoły też się przyda – gdy ta szkoła powstanie, bo na razie jest tylko na papierze. Ale w rzeczywistości wszystkie przegłosowane przez radnych projekty w ramach „zadośćuczynienia” za most Krasińskiego są bardzo lokalnymi sprawami, które nie mają znaczenia w układzie komunikacyjnym dzielnicy, nie spowodują zmniejszenia korków i których remontu/budowy zupełnie nie odczuje olbrzymia większość mieszkańców dzielnicy Targówek!

Już nawet nie ma co dodawać, że ani jedna z tych inwestycji nie jest umiejscowiona choćby w pobliżu Bródna, do którego miała bezpośrednio prowadzić skasowana trasa Krasińskiego…

Wspomniane wyżej remonty i budowy bocznych dróg też są jeszcze pieśnią przyszłości – w tym roku przeznaczono pieniądze tylko na opracowanie projektów wymienionych inwestycji. Ich realizacja będzie najwcześniej w 2018 roku, droga do stacji Zacisze-Wilno ma być ukończona dopiero w 2019 roku.

Pochodząca z Targówka stołeczna radna Iwona Wujastyk (PO) powiedziała „Gazecie Wyborczej”, że w czerwcu będą jeszcze przyznane dodatkowe pieniądze dla Targówka – tym razem na naprawdę ważną inwestycję, czyli budowę ulicy Nowotrockiej. Bardzo na to liczymy. Lecz, po pierwsze, w zarządzanej przez Platformę Obywatelską Radzie Warszawy żadne pieniądze dla Targówka nie są pewne. A po drugie miejscy urzędnicy już zastrzegają, że Nowotrocka jeszcze długo nie będzie rozwiązaniem dla korków. Okazuje się, że nie ma być zbudowana od razu w całości – tylko powstanie etapami.

 

zdjęcie na górze: Ratusz Warszawy na placu Bankowym / fot. UM Warszawa

34
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx