Powrót ronda Balcerka! I nie tylko – znamy plan przebudowy „obwodnicy” Targówka

23
Share

Trzy nowe ronda (plus jedno „stare”), ścieżka rowerowa i oddzielna ścieżka dla biegaczy, przesunięte przystanki autobusowe oraz sporo miejsc parkingowych. Teraz plan przebudowy Targówka Mieszkaniowego ocenią mieszkańcy.

 

O planach remontu kręgu ulic Handlowa – Ossowskiego – Barkocińska – Myszkowska pisaliśmy na targowek.info już kilkukrotnie. Wprawdzie w 2015 roku, przed rozpoczęciem budowy metra, odnowiono tam same jezdnie, ale chodniki i cała reszta pamiętają czasy budowniczych z PRL-u.

Wkrótce to się zmieni – na generalną przebudowę targówkowskiej „obwodnicy” miasto przyznało 10 mln zł. I właśnie powstała szczegółowa koncepcja tego remontu, dzięki której możemy dowiedzieć się, co się zmieni w sercu Targówka Mieszkaniowego.

Jezdnia dla samochodów zostanie zwężona – na całej trasie będzie miała po jednym wąskim pasie ruchu w każdym kierunku, plus na zewnętrznej części „obwodnicy” będą fragmentarycznie wydzielone miejsca do parkowania samochodów (równolegle do kierunku jazdy).

Tzw. rondo Balcerka tuż po zbudowaniu w grudniu 2014 r. /fot. archiwum targowek.info

Przybędą aż trzy nowe ronda – na skrzyżowaniach ul. Handlowej z Kołową, Pratulińską oraz Gorzykowską. To ostatnie oznacza, że powróci „znikające” rondo Balcerka – zbudowane pod koniec 2014 roku i nieoczekiwanie zlikwidowane już na początku 2016 roku. Pozostanie niedawno powstałe rondo u zbiegu Ossowskiego i Witebskiej, co oznacza, że cały targówkowski „ring” będzie mieć aż cztery ronda.

Dwie kolejne nowości: po zewnętrznej stronie „obwodnicy” powstanie ścieżka rowerowa, zaś po wewnętrznej ścieżka biegowa (przypomnijmy skromnie, że ścieżkę biegową dla tego miejsca zaproponowaliśmy jako pierwsi – już w 2013 roku). Obie zostaną oddzielone od jezdni pasem zieleni i w najciaśniejszych miejscach będą się momentami łączyć z chodnikami dla pieszych.

Spore zmiany mają nastąpić w przystankach autobusowych. Np. zostanie zlikwidowana zatoka na przystanku „Handlowa” przy boisku szkoły nr 114 – autobusy będą zatrzymywać się na jezdni głównej. Przystanek „DKS Targówek” przed ul. Kołową zostanie przeniesiony za to skrzyżowanie (czyli za przyszłe rondo), zaś przystanki „Witebska” na wysokości zburzonego Goldboxa będą ostatecznie zlikwidowane – w zamian powstaną nowe tuż stacji metra przy skrzyżowaniu ul. Ossowskiego i Pratulińskiej.

Wyremontowane zostaną zniszczone chodniki, dojdzie też kilka nowych przejść dla pieszych. Na całym ciągu zostaną dosadzone drzewa i krzewy, jezdnie i chodniki zostaną oświetlone nowymi latarniami.

 

Pomniejszona wersja koncepcji przebudowy. Pełną wersję można ściągnąć stąd (uwaga, duży plik pdf)

 

Takie są propozycje Zarządu Dróg Miejskich – ale teoretycznie plan jeszcze może się zmienić.

Urzędnicy zapraszają na spotkanie konsultacyjne, które odbędzie się w najbliższy czwartek 30 marca w godzinach od 17.00 do 20.00 w Klubie Teatru Rampa i podczas którego będzie można podyskutować o projekcie. Wcześniej tego dnia pracownicy ZDM będą pełnić dyżur w namiocie konsultacyjnym przed Teatrem Rampa w godzinach 14.00 do 16.30. Uwagi do projektu można też przesyłać mejlem na adres rowery@um.warszawa.pl do 10 kwietnia 2017 r.

Jeśli nic nagle nie pokrzyżuje planów drogowców (a wiadomo, że na Targówku to się zdarza…) prace budowlane przy generalnym remoncie „obwodnicy” Targówka Mieszkaniowego powinny się zacząć już koniec 2017 roku.

 

23
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx