Plan miejscowy Skweru Wiecha dla Targówka Mieszkaniowego | targowek.info

RSM Praga proponuje na Targówku: jeszcze więcej bloków zamiast zieleni

Więcej bloków, mniej trawników i terenów rekreacyjnych – taką wizję Targówka ma Spółdzielnia Mieszkaniowa Praga. Na szczęście znalazł się ktoś, kto postawił się spółdzielcom. 

 

Nadszedł ten moment, w którym musimy pochwalić urzędników ratusza przy pl. Bankowym. Nie zdarza nam się to często, ale tym razem wygląda na to, że uratują nas przed dewastacją osiedla proponowaną przez RSM Praga.

Ale po kolei. Pisaliśmy  już o mozolnie tworzonym miejscowym planie zagospodarowania dla ścisłego centrum Targówka Mieszkaniowego – chodzi o obszar ograniczony „obwodnicą” Handlowa-Myszkowska- Ossowskiego. To ten plan, który w zeszłym roku mogliśmy oglądać w pawilonie w parku.

 

W przygotowany na zlecenie ratusza projekcie planu znalazła się m.in. hala sportowa, basen przy szkole nr 114 czy amfiteatr w parku. Z tym że wszyscy zainteresowani mogli składać uwagi i poprawki do projektu.

Projekt planu zagospodarowania okolic parku Wiecha

Przejrzeliśmy, kto co zaproponował. Większość to drobnostki nie wpływające na wygląd osiedla. Aktywnością „wykazała” się tylko Spółdzielnia Praga, która zgłosiła aż 32 uwagi. I to jakie! Niemal wszystkie polegają na tym, żeby dopuścić jak najwięcej zabudowy mieszkaniowej, kosztem zieleni i terenów sportowych.

Zobaczcie sami, poniżej tylko niektóre uwagi zgłoszone przez spółdzielnię:

 • Zmniejszyć wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej z 25% do 10%
 • Usunąć strefę zieleni wzdłuż ul. Olgierda i Witebskiej
 • Umożliwić zabudowę terenu od strony ul. Olgierda i Witebskiej
 • Zmienić wskaźnik powierzchni biologicznie czynnej na nie mniej 25% (z proponowanej 55 proc.)
 • Zlikwidować na rysunku planu rejony lokalizacji drzew
 • Zmniejszyć teren sportowy i rekreacyjny, zwiększyć powierzchnię zabudowy
 • Umożliwić zabudowę terenu od strony ul. Ossowskiego zgodnie z proponowanym zagospodarowaniem – zabudowa mieszkaniowa wielorodzinna z usługami
 • Zwiększyć wielkość powierzchni zabudowy z 40% do 60%
 • dopuścić możliwość realizacji ogrodzeń wokół budynku
 • Zmienić udział powierzchni terenów utwardzonych z 20% na 35%
 • Znieść wymóg 350 miejsc postojowych; wymóg jest nierealny na tak małej działce
 • W projekcie planu nakazuje się zastosowania rozwiązań umożliwiających wprowadzenie roślinno- ści na elewacjach. To dodatkowy koszt dla Inwestora, zatem zapis ten powinien ulec usunięciu.

Przeczytaliśmy te uwagi dokładnie i nie ma ANI JEDNEJ  złożonej w interesie obecnych mieszkańców, czyli spółdzielców. Wszystkie mają sprzyjać jeszcze gęstszej zabudowie Targówka, który był przecież spójnym założeniem architektonicznym.

No dobrze, ale dlaczego mamy chwalić urzędników Hanny Gronkiewicz-Waltz? Bo niemal wszystkie uwagi RSM Praga zostały przez nich odrzucone! To oznacza, że plan ma szanse być przyjętym w pierwotnej wersji. O ostatecznym jego kształcie zdecydują radni.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

35 komentarzy na temat “RSM Praga proponuje na Targówku: jeszcze więcej bloków zamiast zieleni

 • 15 marca 2017 o godz. 07:49

  Znaczy, szary ten targówek będzie. Dobrze, że jeszcze kilka skwerów zostanie i lasek bródnowski.

 • 15 marca 2017 o godz. 08:45

  Do KOGO KONKRETNIE trafiają pieniądze ze sprzedaży gruntów dla deweloperów?

 • 15 marca 2017 o godz. 08:56

  Jeszcze proszę o likwidację ogródków działkowych, które plenią się po kątach. PRL upadł ponad 25 lat temu, a drogie obecnie grunty nie znajdujące już na obrzeżu są okupowane przez stado emerytów urządzających w tych odciętych wysokimi płotami komunach ruder jeden wielki syf i brud… Kiedy koniec działek i odblokowanie terenów na parki, osiedla i budynki użyteczności publicznej dla wszystkich mieszkańców, a nie tylko wybranych?

 • 15 marca 2017 o godz. 11:32

  Szanowni Państwo,
  RSM Praga to największy deweloper na Targówku. Ciekawe gdzie trafiają pieniądze. Ludzie pojedynczo nie mają wpływu lub świadomości tego co się będzie działo w ich okolicy, a takie miejsca jak RSM to wykorzystują. Zmiany są potrzebne to oczywiste trzeba się pozbyć tego PRL i wpuścić „świeżość”, ale NIE POPRZEZ TYLKO I WYŁĄCZNIE NOWĄ ZABUDOWĘ. Potrzebujemy miejsc do rekreacji, odpoczynku, miejsc spotkań – dom kultury może nawet Baru mlecznego (dziś to wraca i funkcjonuje), nic nadzwyczajnego dokładnie tego samego co się tworzy na Bródnie / Pradze. Tak, aby Targówek mieszkaniowy miał jakiś charakter, klimat… a nie zlepek odrębnych pomysłów bez spójności. Tutaj Urząd Gminy Targówek ma najwięcej do zrobienia, niech przeniosą działania z Bródna na Targówek mieszkaniowy teraz nasza kolej !!!!

 • 15 marca 2017 o godz. 11:34

  Rick Grimes zgadzam się ogródki działkowe do likwidacji – postrach dzielnicy.

 • 15 marca 2017 o godz. 11:58

  Ale *********, co za pomysły. Najlepiej wszystko, co nie nadaje się pod zabudowę deweloperską zlikwidować, a resztę zabudować! Czy pracownicy z RSM Praga naprawdę nie mieszkają na Targówku i wszystko mają w .. nosie? Nie widzą, że te postulaty to krok do dewastacji osiedla? Ludzie, opanujcie się!
  Oby to naprawdę zostało zablokowane i MPZP został uchwalony w pierwotnej wersji. Liczę na to

 • 15 marca 2017 o godz. 13:59

  do Waldemar Targówek: do kogo trafią pieniądze… udajesz głupiego czy serio nie wiesz?:)

  a do kogo trafia pieniadze z osiedli na Polu PGR, osiedlu przy Lasku na Głębockiej, osiedlu za lidlem na Borzymowskiej, osiedlu na przeciwko szpitala? Dalej nie wiesz? Kto wydaje zgody? Kto pracuje w urzędzie i w tych wszystkichc RSM PSM OSM itd?

 • 15 marca 2017 o godz. 14:36

  Kiedy prawo ulatwiajace rozpad tych molochow-spoldzielni ????

 • 15 marca 2017 o godz. 16:34

  Ot leśbe dziadki z rsm praga wymyślili… żałośni są

 • 15 marca 2017 o godz. 18:19

  Do Waldemar Targówek. Matkojedyna, jakbym słyszała propagandziste PRL. Tylko chlopie z jednej strony chcesz likwidowac PRL, a z drugiej proponujesz bary mleczne, moze jeszcze zaproponuj roboty spoleczne i prace w soboty…. Masz problem – rozdwojenie jazni.

 • 15 marca 2017 o godz. 18:42

  Czy jest szansa na postawienie 1,5 metrowego płotu wzdłuż obwodnicy Targówka żeby odgrodzić serce Targówka od reszty?

 • 15 marca 2017 o godz. 20:44

  Dyskutanci na forum , podobnie jak autorzy jeszcze nie załapali co jest największym problemem Targówka Mieszkaniowego w najbliższych latach. Otóż jest to niedopuszczenie by w okolicach stacji metra Trocka zlokalizowano terminal przesiadkowy podobny do tego przy stacji Marymont. Kto nie wie czym to grozi powinien się udać na Żoliborz i zobaczyć jak to wygląda. Jeżeliby tak się stało, to okolice stacji metra, a więc połowa osiedla zmienią się w slums. Bardziej wymagający mieszkańcy uciekną, a sprowadzą się osoby dla których otoczenie bloku mieszkalnego nie ma znaczenia. A groźba jest bardzo realna bo w ratuszu przy obecnych trendach będą robić wszystko by stworzyć model komunikacji publicznej typu: masowe dojazdy do stacji metra, nawet z najdalszych okolic. Ulice Targówka nie były projektowane na taki ruch. Jeżeli władzom uda się zrobić taką komunikacyjną kupę na głowy mieszkańców Targówka Mieszkalnego to ta dzielnica straci szanse na stanie się miejscem dobrym do mieszkanie i docenianym. Inne sprawy też są ważne ale ta jest decydująca.

 • 16 marca 2017 o godz. 00:13

  Czekam na ustawę która zlikwiduje te komunistyczne siedliska leśnych dziadków i ich pociotków zwane spółdzielniami mieszkaniowymi…

 • 16 marca 2017 o godz. 07:45

  a ja wolę te zakichane działki gdzie parę krzaczków i drzewek rośnie , niż kolejne bloki . Wiadomo, ośrodka rekreacji tam nie wybudują

 • 16 marca 2017 o godz. 08:22

  Zgadza się, też przejrzałem zapisy projektu i uwag do planu. Niestety, ale w przypadku naszych tutaj okolic czyli Targówka Mieszkaniowego i Bródna będą takie zakusy nie tylko przez developerów robione, bo im tak naprawdę jest to łatwiej zrobić ponieważ, po to kupują ziemię by ją zabudować mieszkaniami maksymalnie osiągając zysk z każdego m2. Co do dwóch spółdzielni mieszkaniowych na Targówku czyli SM Brodno i RSM Praga , to do tej pierwszej już dawno powinien wejść Ziobro i zrobić tam porządek, przekręt na przekręcie, zero informacji, ukrywanie informacji, dezinformacja. A wszystko tuszuje Antonik ( wraz z ekipą Szczurowski, Turek, Estkowska) jak kiedyś wspomniał, że on nic nie wie o inwestycjach SM Bródno, a jako przewodniczący Rady Nadzorczej przecież, je zatwierdzał to człowiek się zastanawia dlaczego radni-zaradni go nie odwołają z uwagi na stan zdrowia i możliwe ubytki pamięci, które mogą przyczynić się do wydawania błędnych decyzji, a on nie będzie odpowiadał bo był chory( a możliwe że jest i to ukrywa)?
  W przypadku RSM Praga sprawa jest bardziej uporządkowana ponieważ na razie na terenie jej działania jest sporo pawilonów handlowych które można, wyburzyć i na ich miejscu postawić nowe z lokalami handlowymi nad nimi. Ale z uwagi na fakt, że na jej terenie będą dwie stacje metra daje to możliwość zwiększenia gęstości zabudowy.
  Wszystkie te problemy w pewien sposób by załatwiła ustawa uwłaszczeniowa. Ludzie albo by zaczęli dbać i interesować się swoim otoczeniem i mieli by bezpośredni wpływ na nie, albo by się tego musieli nauczyć. Ponieważ obecnie robią to za nich „cytat. komuniści i złodzieje”, a zadanie pytania dlaczego to robią, jest z góry skazane na brak odpowiedzi, bo widział ktoś by złodzieje powiedział co i jak ukradł?
  Najgorsze w tym wszystkim jest to, że pracownicy spółdzielni, ci szeregowi, których mieszkańcy przecież utrzymują zamiast mówić o tych nieprawidłowościach to milczą i to tuszują. A wcześniej czy później to będzie wyjaśnione i w najlepszym razie polecą z pracy a w najgorszym będą ze spuszczoną głową przemykać po osiedlu. Przykładem niech będzie sprawa Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w Warszawie, z ostatnich kilku lat, gdzie prezes wszystkim zawiadywał a jak zmarł, to jak w sycylijskiej mafii schedę po nim przejęła żona i syn. To do czego doprowadzili warto sobie przeczytać. Jednak ludzie/członkowie/mieszkańcy się obudzili i stanęli na nogi. Czy Targówkowi to również grozi? W przypadku SM Bródno – TAK.

 • 16 marca 2017 o godz. 11:50

  I brawo. Na basen czekamy juz dwa pokolenia.
  dzieci chore pokrzywione mowia. A BASEN jest najlepszy na kręgosłup.

  Tylko Targowek nie ma plywalni. WSTYD

 • 16 marca 2017 o godz. 11:51

  A co z terenem przy radzyminskiej na przeciwko obi gdzie wesole miasteczko czasem bywa.
  mial buc skwer i co?

 • 16 marca 2017 o godz. 12:42

  Ludzie co Wam tak mocno przeszkadzają te ogródki działkowe, że starsi ludzie mają jakieś zajęcia i zamiast siedzieć cały dzień przed telewizorem prowadzą aktywność na świeżym powietrzu. A jeśli chodzi o estetykę to z tego co widzę działki są porządkowane, przynajmniej te na Pratulińskiej. I od razu powiem, że nie jestem posiadaczem ogrodu działkowego widzę je z balkonu.

 • 16 marca 2017 o godz. 14:59

  Przecież baseny na Targówku są dwa Muszelka i Polonez, nie ma takiego cześć Targówka mieszkaniowego i przydałby się np na terenie GKS Targówek bo miejsce jest:)
  Teren przy Radzymińskiej to skrzyżowanie i wszyscy powinni już dawno wiedzieć, że tamtędy będzie szła ul. Nowotrocka. :)

 • 16 marca 2017 o godz. 16:05

  tak? to sobie jeździj na Bródno. Ja czasami bywam i ludzi masa. Cały czas połowa torów albo wiecej zajetych przez szkoły. Na jednym torze 5-6 osób. Jaja sobie robisz chyba wspominając te dwa baseny.

  Inna sprawa żeby pójść na basen nawet na 45 minut to trzeba mieć 3 godzin (Wincentego stoi i stoi i stoi).

  Dziekuje za taki basen .

  Targówek Mieszkaniowy tyle mieszkańców i bez basenu. Dobrze ktoś powiedział – obiciach dla władz dzielnicy.

 • 16 marca 2017 o godz. 16:10

  P.S. Inna kwestia – teryn zielone. Jedyny prawdziwy teren zielony jaki mam to Park Wiecheckiego. Mówie to jako mieszkaniec Targówka Mieszkaniowego.

  Miała być też ścieżka rowerowa wzdłuż Radzymińskiej i Kanałku i znowu cisza na ten temat.

  Ciekawe co powstanie po fabryce tłuszczu

 • 16 marca 2017 o godz. 18:15

  Przy obi wybudują blok. Po działkach wybudują blok. Na terenie po zakładach tłuszczowych wybudują blok. Bazarek na Trockiej w planie na dwa lata bo wybudują blok. Tak to już jest , że w Warszawie będzie więcej przyjezdnych bo Warszawiacy mają już tego dość i uciekają za Warszawę

 • 16 marca 2017 o godz. 23:16

  Swego czasu miał być OSiR na działkach przy Rembielińskiej, między Poborzańską a Kondratowicza, a co powstaje? Kolejne bloczyska z upchanymi słojami…

 • 17 marca 2017 o godz. 07:02

  Janusz74 jaja to by były gdybyś o nich nie wspomniał i twierdził że na Targówku nie ma basenów, jeśli lubisz się kłócić to nie ma sprawy możemy:)
  jednak jeśli nie chcesz korzystać z tych basenów na Bródnie bo daleko 2 i 4 km lub ciasno, to zapraszam na basen na Potocką z Wincentego to 8 km i 10 min autem, a nocne pływanie w piątki i soboty od 23 do 1.00 to gwarancja pustego basenu- naprawdę polecam chodzę i jest kameralnie- też tutaj mieszkam. Jeśli tylko będzie miejsce właśnie na terenie klubu przy Kołowej to będę pierwszym który podpisze petycje by taki basen tutaj był, bo gdzie indziej miałby być. A jesli chcesz to możemy razem zebrać podpisy.

  Na terenie po zakładach tłuszczowych będzie osiedle i to duże http://www.targowek.info/2016/12/teren-po-zakladach-tluszczowych-sprzedany-powstanie-gigantyczne-osiedle/

  A na przeciw OBI będzie ul. Nowotrocka, czy tyle razy co się ktoś pyta trzeba mu odpowiadać nie można zadać pytania wujkowi Google, albo na FB:), zainteresujmy się swoja okolica chociaż tyle, może macie jakiś pomysł który można wdrożyć , zasugerować a nie piane bijecie i wszyscy co nas oglądają mają ubaw. Im bardziej my się tutaj kłócimy to władza się cieszy bo wie, że nie musi nic robić, bo przecież w nas zgody nie ma:(.

  Bazarek na Trockiej będzie co najmniej do końca budowy stacji Trocka, jest potrzebny dla tych którzy z niego korzystają, jeśli komuś przeszkadza to trudno tak może być, jednak tego nie zmieni, bo taka jest potrzeba społeczna. A co potem na tym terenie będzie to właśnie od nas zależy tylko trzeba się zainteresować:)

 • 17 marca 2017 o godz. 09:22

  DO TARGÓWEK TO NIE ANTONIK: POTWIERDZMA. CBA I CBŚ BY SIĘ PRZYDAŁO. RSM I SM BRÓDNO TO NIEZŁA GRUPA , KTORE SPRZEDAJE KAZDY CM 2 POWIERZCHNI W NASZEJ DZIELNICY. KIEDYS BYŁO ZIELONO .. TERAZ JEST OSIEDLOWO

 • 17 marca 2017 o godz. 16:36

  Tragedia z tymi budowanymi blokami slumsy się robią a tak się tu kiedyś fajnie żyło… I dla kogo te nowe bloki? dla słoików niestety

 • 17 marca 2017 o godz. 18:02

  Nowe i stare mieszkania są dla każdego, kto za nie zapłaci nie ważne czy jest przyjezdny czy też rodzice i dziadkowie chcą mu/jej kupić by blisko dziecko mieszkało, a że ktoś zrobi promocję i zaoferuje mieszkanie w cenie 6500zł/m2 zamiast 6600 to już inna sprawa , jednym się podoba, że mają nowe w nowym bloku inni, że kupili z klimatem mieszkanie:)
  Na Bródno też kiedyś przyjechały słoiki by wrzucać węgiel do elektrociepłowni i nawalać młotem w blachę by Fiata wyprodukować:), a jeszcze inny by zwierzę ubić i byśmy mieli co do gara wrzucić.
  Słoik, Wek czy Twist co za różnica jak i tak jesteśmy sąsiadami i lepiej się zintegrować oraz dążyć do wspólnych kompromisów, niż się kłócić i nic nie mieć lub mieć to co nam ” lepiej wiedzący” dadzą.

 • 17 marca 2017 o godz. 19:14

  Juz wiem,wiesz,wiemy – bardzo dobrze mówisz. Trzeba dzialac i sie zjednoczyc zeby cos sie zmienilo na lepsze dla nas.

  A kłócić sie nie chce :) chcialem powiedziec tylko ze uwazam ze powinniśmy miec „pod nosem” swoj basen. Zwlaszcza ze zapotrzebowanie jest ggantyczne. Osir w tym miejscu co piszes bylby idealny. W samym centrum TM.

  Jesli będzie projekt to tez podpisze.

 • 17 marca 2017 o godz. 19:57

  Idę dzisiaj na nocne pływanie na Potocka na 23.00, zapraszam chętnych warto zobaczyć jak to robią sasiedzi:)

 • 19 marca 2017 o godz. 09:02

  Tak czytam i czytam te komentarze i nadziwić się nie mogę.Ileż to często takiej „bezinteresownej” nienawiści się wylewa.Słoiki, słoiki i słoiki….Sami jesteście potomkami słoików, bo przecież po wojnie większość mieszkańców Warszawy to ludność napływowa. A nowe mieszkanie kupuje ten, kto potrzebuje i może sobie na to pozwolić – Warszawiak z dziada pradziada – też. Jessice nie podobają się bary mleczne – a cóż one mają wspólnego z tym, co w PRLu było nie do przyjęcia? Zobacz sobie w Śródmieściu w porze obiadowej czy są potrzebne,czy nie.Rick Grimes chce koniecznie likwidować ogródki działkowe.Człowieku- przecież też oddychasz powietrzem troszkę czystszym dzięki takim enklawom zieleni. Wolisz kilkanaście metrów za swoimi oknami mieć kolejne zagęszczone osiedle?Tak Cię interesuje, co sąsiad z nowego bloku ma na talerzu? A tak naprawdę, to jedynie prezydent Starzyński miał całościową wizję miasta – i spełniającego warunki wielkomiejskości, i przyjaznego dla mieszkańców.Ale Wy pewnie nie wiecie, kto to był prezydent Starzyński.

 • 19 marca 2017 o godz. 22:01

  Ludzie dyskutujcie ze sobą / rozmawiajcie z szacunkiem tylko wtedy coś może będziecie w stanie osiągnąć. Piszcie, punktujcie, argumentujcie co chcecie jak to widzicie itp. Powtarzam zobaczcie ile się zmianiło / zmienia na Bródnie zapraszam na wycieczkę do samego Parku Bródnowskiego zobaczcie różnice, miejsca do uprawiania sportu dla różnych grup wiekowych, czystość, a u nas nawet ławki po dwa sezony bez napraw stoją. A to są dopiero podstawowe rzeczy.

  Do Jessica: „Bar mleczny” proszę wybaczyć być może nie do końca temat trafiony, ale jeśli są jakieś zwyczajne miejsca z gastronomią na Targówku mieszkaniowym … Kebaba nawet nie biorę pod uwagę.

 • 20 marca 2017 o godz. 08:59

  Bws: wiemy kto to Starzyński. Zaplanował most Krasińskiego. Powiedz to radnym Warszawy.

 • 21 marca 2017 o godz. 17:20

  Tak, planował mosty,w tym – również Krasińskiego,arterie, metro, osiedla mieszkaniowe Z INFRASTRUKTURĄ, parki, kanały napowietrzające, szkoły, szpitale…Długo by wymieniać.A teraz co – wszędzie dzika deweloperka, bez ładu i składu.Radni Warszawy – obudźcie się!

 • 22 marca 2017 o godz. 19:17

  Nie wolno bardziej zabudowywać Targówka. Smog udusi wkrótce tą dzielnicę. Zbudowanie wstrętnego i ciasnego osiedla o przewrotnej nazwie Zielone Zacisze, spowodowało całkowitą blokadę przewietrzania Zacisza i części Targówka. Teraz zabudowuje się jeszcze pola. Ludzie – brońmy każdego skrawka zieleni i każdego kawałka wolnej przestrzeni.

 • 23 marca 2017 o godz. 17:24

  Ludzie potrzebują sporej przestrzeni życiowej, dużo zieleni, a nie gigantycznych skupisk blokowych gdzie każdemu brakuje przestrzeni, gdzie rozwija się z tego powodu przestępczość i menelstwo !! No i komu przeszkadzają zielone ogródki działkowe ? Zapewne niektórzy zazdroszczą. Niech sobie ludzie je mają. Dobrze, że są bo dzięki nim jest trochę zieleni i nie ma tam obrzydliwych blokowisk.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.