Sprawiedliwość dla Tykocińskiej? Sąd wykreśla złodziejską reprywatyzację

3
Share

Wreszcie jest pozytywny wyrok sądu w sprawie kamienicy przy ul. Tykocińskiej 30, przejętej na podstawie sfałszowanego testamentu.

 

Bulwersująca sprawa reprywatyzacji przedwojennych kamienic na ulicy Tykocińskiej jest jednym z największych mieszkaniowych skandali na Targówku. Domy przy ul. Tykocińskiej 30 oraz 40 zwrócono w 2002 roku rzekomemu „spadkobiercy” dawnych właścicieli. Tyle, że „spadkobierca” posługiwał się sfałszowanym testamentem – ale urzędy i instytucje przez długi czas w to nie wierzyły.

Dopiero po długim procesie mieszkańcy udowodnili fałszerstwo, ale na karę więzienia skazano w 2006 roku tylko figuranta, który podpisywał się pod dokumentami. Prawdziwi organizatorzy przekrętu nie zostali ukarani. Co gorsze, sąd nie nakazał zwrotu kamienicy. Odzyskana w drodze przestępstwa, została szybko kilkukrotnie sprzedana…

Dopiero w 2011 roku Prezydent Warszawy uchyliła decyzję reprywatyzacyjną z 2002 r. A później przed Samorządowym Kolegium Odwoławczym i w Wojewódzkim Sądzie Administracyjnym toczyły się kolejne postępowania w tej sprawie. Niedawno sprawą zainteresowała się również prokuratura.

I wreszcie, po kilkunastu latach, nareszcie pojawiła się szansa na sprawiedliwość dla mieszkańców. Sąd właśnie wydał pierwszy wyrok w sprawie dotyczącej lokali z ukradzionej kamienicy przy ul. Tykocińskiej 30.

Korzystny wyrok w sprawie jednego z lokali zapadł w środę, 15 marca. Sąd Rejonowy dla Warszawy Pragi Północ VII Wydział Cywilny nakazał wykreślenie w księdze wieczystej wszystkich wpisów dotyczących jednego z lokali przy ul. Tykocińskiej, uzasadniając, że nabywcy nieruchomości oraz przedmiotowego lokalu działali „w złej wierze”!

To dopiero jeden wyrok dotyczący jednego lokalu, w dodatku nieprawomocny – ale mamy nadzieję, że będzie kamykiem, który poruszy lawinę i ostatecznie oczyści kamienice przy jednej z najładniejszych ulic starego Targówka.

 

źródło: UD Targówek; zdjęcie na górze: ul. Tykocińska / fot. archiwum targowek.info

3
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx