Wkrótce początek budowy tunelu metra w stronę centrum | targowek.info

Wkrótce początek budowy tunelu metra w stronę centrum

Już jutro w nocy gigantyczna tarcza do kopania tuneli metra przyjedzie na Targówek. A dla ścisłości… przyjedzie kawałek tej tarczy.

 

Budowa stacji II linii metra na Targówku jest już całkiem zaawansowana – lecz wciąż nie zaczął się najważniejszy etap inwestycji, czyli drążenie samych tuneli, którymi pojadą pod ziemią pociągi. Metro Warszawskie właśnie szykuje się do tej operacji.

„TBM Maria już pakuje się do drogi na plac budowy stacji Trocka” – poinformowali budowlańcy z firmy Astaldi, udostępniając kilka zdjęć ze swojej bazy na Białołęce:

 

 

Na zdjęciach widzimy skrzynie i poszczególne elementy TBM (to skrót od angielskiego „Tunnel Boring Machine”, choć naszym zdaniem „Tarcza Budowy Metra” też brzmi nieźle ;). To ta sama maszyna, mierząca blisko 100 metrów i ważąca ponad 600 ton, która kilka lat temu drążyła tunele centralnego odcinka II linii metra.

Jest ona tak wielka, że musi być transportowana w kawałkach i tylko nocą, żeby nie zakłócać ruchu. Jak informuje Astaldi, pierwsze elementy tarczy przyjadą na budowę przy ulicy Trockiej już w nocy z 23 na 24 marca, a kolejne będą docierały w kolejne noce aż do końca miesiąca.

Potem przez następne tygodnie budowalańcy będą montować TBM Maria w jedną całość i przygotowywać ją do pracy. Wielki mechaniczny kret powinien ruszyć pod ziemią z ulicy Trockiej w stronę ul. Ossowskiego i dalej do Placu Wileńskiego w wakacje 2017. Gdy się rozpędzi, będzie w stanie drążyć nawet 200 metrów tunelu tygodniowo.

 

Raport z budowy metra na Targówku

wszystkie zdjęcia: Facebook/Warszawskie Metro

PRZECZYTAJ TEŻ:

4 komentarzy na temat “Wkrótce początek budowy tunelu metra w stronę centrum

 • 22 marca 2017 o godz. 08:58

  Czy wiadomo coś kiedy ruszy budowa następnych stacji na Targówku ?

 • 22 marca 2017 o godz. 09:02

  Oby tylko nie pomylili kierunku drążenia:)

 • 22 marca 2017 o godz. 09:18

  mogą pomylić. przynajmniej z bródna na targówek byłoby bez przesiadek.

 • 22 marca 2017 o godz. 10:01

  To dobre pytania. Warto, by zakończenie budowy kolejnego odcinka nie wiązała się z tak długą przerwą, z jaką mieliśmy do czynienia m. oddaniem części centralnej II linii a rozpoczęciem II etapu budowy. To wszystko powinno toczyć się bez przestoju na placach budowy. Przecież to jest chyba możliwe?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.