Muzeum Kresów i inne pomysły na nowy Targówek

50
Share

Młodzi architekci prześcigają się w pomysłach na nowe zagospodarowanie Targówka Fabrycznego. Szkoda, że ich projekty zostaną tylko na papierze…

 

Najnowszy pomysł to budowa Muzeum Kresów mniej więcej u zbiegu linii kolejowej obwodowej i tej na Dworzec Wileński. Czyli gdzieś przy Kauflandzie. Taki projekt proponuje w swojej pracy dyplomowej  „Zszywanie miasta. Zagospodarowanie terenów Targówka Fabrycznego” Michał Poziemski. Prace obronił na Wydziale Architektury Politechniki Warszawskiej pod okiem cenionego promotora prof. zw. dr hab. inż. arch. Sławomira Gzella.

 

Stacja Warszawa Radzymińska

Dlaczego akurat Muzeum Kresów? Targówek historycznie kojarzy się z podróżami na wschód. Nazwy takich ulic jak Witebska, Smoleńska, Pratulińska, Trocka pochodzą od nazw miast na Kresach. Dodajmy do tego niedawno zbudowane Osiedle Wilno.

Muzeum Kresów to nie jedyny pomysł autora na Targówek Fabryczny. Ma kilka innych poprawiających funkcjonowania terenów przykolejowych. To m.in. przystanek kolejowy Warszawa Radzymińska – wspólny dla obu krzyżujących się przy Kauflandzie linii kolejowych.

Projekt Muzeum Kresów / fot. FUV architekci

 

Dworzec i Park Targówecki

Drugą pracę dyplomową na podobny temat i u tego samego promotora obronił Leszek Wiśniewski. Wziął pod lupę rozległe tereny kolejowe między Targówkiem a Grochowem i uznał, że zmieściłaby się tam zabudowa pod nową dzielnicę Warszawy liczącą 70 tys. mieszkańców.

W tym celu autor proponuje budowę nowych dworców: Grochowskiego i Targóweckiego. Ten drugi miałby powstać w miejscu, w którym ul. Stalowa dochodzi do torów linii obwodowej. PKP planuje tam już mały przystanek kolejowy.  Na tym nie koniec. Autor proponuje też budowę dużego parku mniej więcej w środku Targówka Fabrycznego.

Pomysły może i fajne, ale nie ma co kryć: mało realne. Na pewno pokazują, że na Targówku Fabrycznym jest wiele do zrobienia, wiele można też poprawić w ułatwieniu dostępu do kolei. Niestety obawiamy się, że odważnych projektów zarządzający polską koleją nawet nie przeczytają – bo im się nie będzie chciało.

 

Na zdjęciach: Projekt Muzeum Kresów / fot.  FUV architekci

 

50
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx