Pętla tramwajowa na polu PGR

20
Share

Na polu PGR nie dało się zrobić parku, ale uda się zrobić pętle tramwajową. Ratusz pokazał wczoraj plany budowy tramwaju przez Bródno na Białołękę. 

 

Uprzedzamy: to nie jest wiadomość na Prima Aprilis. Ratusz podał wczoraj szczegóły przebiegu tramwaju na Białołękę. Większych niespodzianek nie ma. Torowisko zostanie przedłużone wzdłuż Matki Teresy z Kalkuty, skręci w św. Wincentego potem Głębocką koło centrum handlowego nad Trasą Toruńską pobiegnie na Zieloną Białołękę.

 

materiały ratusza

 

Jak podaje warszawa.wyborcza.pl, jedna z pętli powstanie na polu PGR w narożniku św. Wincentego z Gilarską (widać ją na mapce poniżej). To blisko pętli 512, więc zrobi się tam mały węzeł przesiadkowy.

Głównym zadaniem tramwaju z Białołęki będzie dowożenie ludzi do metra przy ratuszu Targówka, więc większość składów będzie zapewne zawracać przy Gilarskiej i wracać na Białołękę. To może też być dobre rozwiązanie dla mieszkańców nowych osiedli na polu PGR. Aby dostać się szybko do centrum, będą mogli podjechać jeden przystanek tramwajem do metra.

 

fot. urząd miasta

 

Dobra wiadomość jest taka, że przy Głębockiej, ale po białołęckiej stronie Trasy Toruńskiej, ma powstać węzeł przesiadkowy z wielkim parkingiem „parkuj i jedź”. To daje nadzieje, że część kierowców z Białołęki czy Marek zamiast pchać się ul. św. Wincentego do centrum, zostawi tam auta i wsiądzie w tramwaj. Oby…

Na to wszystko jeszcze chwilę poczekamy. Prace projektowe mają trwać do 2020 roku, budowa do 2022. Szacunkowy koszt inwestycji to 150 mln zł, a potrzebny do jej obsługi tabor (25 tramwajów niskopodłogowych) będzie kosztował 187,5 mln zł.

 

20
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx