Dziwny ranking dzielnic Warszawy. Targówek daleko | targowek.info

Dziwny ranking dzielnic Warszawy. Targówek daleko

Dopiero 15. miejsce zajął Targówek w rankingu dzielnic pod względem atrakcyjności do życia. Ale kryteria dobrano tak, że nie chcielibyśmy być wyżej. 

 

Ranking przygotował Urząd Statystyczny Warszawy. Targówek wypada słabiej, niż w podobnych rankingach publikowanych wcześniej. Wygrywają te dzielnice co zwykle, choć dziwi wysoka pozycja Włoch.

Ranking dzielnic wg Urzędu Statystycznego

1  Wilanów
2  Śródmieście
3  Mokotów
4  Żoliborz
4  Włochy
6  Ochota
7  Ursynów
8  Wola
9  Praga‐Południe
10  Wawer
11  Ursus
12  Wesoła
13  Bemowo
14  Białołęka
15  Targówek
16  Bielany
17  Praga‐Północ
18  Rembertów

Wczytaliśmy się w kryteria doboru dzielnic. I wydają się one dość dziwne. Urzędnicy brali pod uwagę:

 • osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą na 100 osób w wieku produkcyjnym,
 • pracujący  na 1 tys. ludności,
 • bezrobotni na 1 tys. ludności,
 • mieszkania oddane do użytkowania na 1 tys. zawartych małżeństw,
 • powierzchnia parków, zieleńców i terenów zieleni osiedlowej na 1 mieszkańca
 • liczba ludności przypadająca na 1 przychodnię,
 • liczba ludności przypadająca na 1 sklep

Kryterium powierzchni parków czy liczbę przychodni można zrozumieć. Choć szkoda że nie uwzględniono liczby szkół, przedszkoli czy domów kultury. Przydałoby się też porównanie komunikacji, czasu dojazdu do centrum, perspektywa budowy metra. W zamian mamy liczbę osób prowadzących działalność gospodarczą, w którą wchodzą i prawdziwi przedsiębiorcy i pracownicy na śmieciówkach. Co to ma do atrakcyjności dzielnicy?

Liczba sklepów to nawet ważna informacja, ale o jakie sklepy chodzi? Bo przecież jeśli o alko 24h, to powinniśmy być liderem zestawienia! ;-) A tu niespodzianka – pod uwagę wzięto tylko sklepy z liczbą zatrudnionych powyżej 9 osób. Czyli duże markety i dyskonty.

Atrakcyjność dzielnicy – zdaniem autorów rankingów – podnosi też liczba nowych inwestycji mieszkaniowych. To tłumaczy wysoką pozycję Włoch, które zabudowywane są na potęgę. W zestawieniu wykorzystano dane z 2015 roku, wiec wiele inwestycji deweloperskich na Targówku jeszcze nie była wtedy oddana do użytku.

Zatem jest szansa, że podskoczymy w rankingu, gdy ukończone zostaną wszystkie obecne budowy deweloperów. Tylko czy zależy nam na takim awansie?

 

Na zdjęciu Park Bródnowski / fot. targowek.info

PRZECZYTAJ TEŻ:

16 komentarzy na temat “Dziwny ranking dzielnic Warszawy. Targówek daleko

 • 18 maja 2017 o godz. 08:51

  Ranking na zlecenie Wilanowa, aby się wypromować, bo na horyzoncie Targówek z metrem, budowanymi właśnie nowymi mieszkaniami, odnawianą infrastrukturą i świetnym dojazdem do centrum (kilkanaście minut). Niedługo najbardziej modna obok Pragi dzielnica, zobaczycie :)

 • 18 maja 2017 o godz. 09:15

  Targówek to jedna z lepszych Dzielnic. Jej zalety : bezpieczeństwo, domy kultury , kino , teatr , osir . Największą zaletą Targówka jest Jego wkład w wolnà Polskę ( Premier Olszewski , Balcerowicz ) Minusy brak nowych szkół oraz brak inwestycji w infrastrukturę.

 • 18 maja 2017 o godz. 10:15

  Włochów* – poprawcie

 • 18 maja 2017 o godz. 10:23

  szkoda czasu na ten sondaż.

  aczkolwiek wcale mnie nie dziwi.
  ostatnio bardzo zniszczono Targówek i to wcale nie przez budowę metra.

 • 18 maja 2017 o godz. 10:26

  żOLIBORZ /Wola to są piękne dzielnice :) za ruchliwymi ulicami kryją się piękne drzewa, parki … a u nas?

  OSIEDLA
  LIDLE
  ROSSMANYY
  OSIEDLA
  LIDLE
  ROSMANNY
  itd.

 • 18 maja 2017 o godz. 10:26

  Dlaczego, jako kryterium miejsca zamieszkania w Warszawie, jest brany czas dojazdu do centrum? Co w tym centrum takiego jest, że trzeba tam dojeżdżać? Urzędy, szpitale, sklepy? Warszawa to nie jakaś mała mieścina, w której wyżej wymienione znajdują się w centrum. Każda dzielnica ma swój własny urząd, sklepy, szkołę czy ośrodki zdrowia. Kiedyś, za nędzy PRL-u, jeździło się do centrum, bo można tam było kupić coś więcej niż w bródnowskim supersamie. A dziś? Centra handlowe są na skraju miasta. Właściwie liczy się tylko czas dojazdu do pracy, ale praca niekoniecznie w centrum.

 • 18 maja 2017 o godz. 10:27

  do Zombie: kilkanąscie minut do centrum? ale centrum czego? Chyba Targówka ….

 • 18 maja 2017 o godz. 10:42

  Umowa śmieciowa to umowa na etat jesteś dokonywać podatkami i nie możesz się bronić

 • 18 maja 2017 o godz. 10:58

  Targowek potencjalnie mógłby dość szybko stać się atrakcyjna dzielnicą., ale wladzom chyba zależy by tak nie było. Ponownie pojawiły sie rano wielkie korki na Trasie Torunskiej. Nie wiem dlaczego wjazd na trasę (części lokalnej) z tak ogromnej dzielnicy jest zwężony do jednego pasa, na Wincentego nic się nie robi, chociaż powstają obok nowe domy, metro powinno być przedłuzone z Placu Wilsona, a to co nam proponują dookoła Zacisza i przez Pragę Południe będzie od początku kiepskim i ucizżliwym rozwiązaniem. Kolejne ekipy obiecywały budowę Mostu Krasińskiego, co bardzo by pomoglo komunikacyjnie. Na ulicy Łojewskiej, na której mieszkam jest bardziej chyba ciemno niz za komuny, od lat nie wymieniane płyty chodnikowe, władze chetniej wydają pieniadze na koncerty niz na takie potrzeby. Nie ma więc co się dziwic takiej ocenie dzielnicy.

 • 18 maja 2017 o godz. 12:05

  Co tu sie dziwic:
  -ośrodech dla uchodźców (przyjdzie pO, przyjda i opaleni)
  – spalarnia za chwil parę i w komplecie setka śmieciarek blokujących ulice
  -mało zieleni (np. Tarówek Mieszkaniowy)
  -dwa baseny na taką dzielnice (w tym dwa obok siebie i żadnego ta Targówku Mieszkaniowym)
  -Nowotrocka jak symbol dziadostwa i lekceważenia mieszkanców
  – poszerzenie Wincentego to samo co wyżej

  mozna wymieniac i wymieniac

  P.S. o olaniu przez dzielnice planu budowy mostu nawet nie ma co wspominać

 • 18 maja 2017 o godz. 15:09

  do jeszcze chwila mieszkanie… : no chyba trzeba pomyslec o tym. Niedlugo nie bede w stanie wyjsc z osiedla bo bedzie korek. 20 minut jadę 2 km … DNO

 • 18 maja 2017 o godz. 15:16

  Nie dziwi mnie to. Jak ktos spedzi weekend na Bukowieckiej, Krzesiwej albo Tarnogorskiej, kiedy to bydlo na dzialki zjedzie i puszcza swoje ukochane hity… tak ze bas dudni po mieszkaniu…

  jezu – skad sie takie patalachy biora?

 • 19 maja 2017 o godz. 08:38

  prawidłowe kryteria to ilość zieleni ilość drzew ilość autobusów im więcej tym lepiej.

  i kategorie negatywne im mniej tym lepiej:

  ilość samochodów parkingów koszmarnych inwestycji deweloperskich sklepów z alkoholami i ich klienteli

 • 19 maja 2017 o godz. 22:13

  Do .s.m3r5. Ilość zieleni maleje w zastraszającym tempie. Stawia sie bloczki koszmarki gdzie popadnie. Np. Bródno było w zamyśle architektonicznym dziełem
  W skończonym z odstepami między blokami, terenami zielonymi, ogrodami jordanowskimi itp. Niestety Spółdzielnia Bródno postanowiła zagęścić.

  Bo co to za mieszkania w wielkiej płycie gdy przez okno nie jesteś w stanie ręki sąsiada z drugiego bloku uscisnac.

  Bo co to za mieszkania w wielkiej płycie gdy przez okno nie jesteś w stanie popatrzeć na leżącego na kanapie blond paszteta ze swoi mężem gorylem.

  Bo co to za mieszkania w wielkiej płycie gdy przez okno nie jesteś w stanie czuć smrodu obiadu sąsiada z bloku obok.

  Do niedawna znalam okolicznych mieszkańców. Teraz jakieś gbury z Rozopolu wyprowadzają swoje wilczury pod mój blok, bo przecież te bydlaki nie będą sraly na terenie Rozopola.

  Do niedawna jak wracalam z pracy, mogłam wybierać miejsca parkingowe… Teraz walka o kazdy centymetr.

  Może to i lepiej, ze Targowek jest na końcu listy… może przez to będzie mniej motłochu niż na Wilanowie, poerwszej polskiej betonowej pustyni w srodku miasta.

  A tak poza wszystkim. Pracuje na Mokotowie. Często bywam na Wilanowie i uważam, ze najpiękniejszym miejscem jest Saska, a później Zacisze.

  Bujajcie sie ze swoim Wlanowem i plebsem z calego świata.

 • 23 maja 2017 o godz. 08:41

  Do: Janusz – tak, kilkanaście minut jadę do Śródmieścia (tramwaj 4, z ronda Żaba do Rotundy, start o 7:45 – na miejscu około 8:05). Sprawdź sobie, zamiast ładować zawiść.

 • 13 marca 2018 o godz. 16:18

  Dziwny, niemal absurdalny ranking Wola i Praga na 8 i 9??? Ja się pytam! Na Woli mieszkałam 8 lat na studiach i trochę po gdy miałam pierwszą pracę, teraz od 12 jestem na Pradze i jest idealnie. Właściwie zdecydowało tylko to, że mogłam wziąć kredyt na mieszkanie i kupić własne w cenach niezaporowych a w świetnej lokalizacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.