Noc Muzeów na Bródnie i Targówku

1
Share

W sobotę wieczorem znowu zacznie się gonitwa po muzeach. Ma być ciepło, wiec zapowiada się wspaniała Noc Muzeów. Warto odwiedzić też miejsca w naszej dzielnicy. 

 

To już 14. Noc Muzeów w Warszawie i jak co roku będzie wyjątkowa i rekordowa. W akcję włączyły się  233 instytucje, które przygotują ponad 300 wydarzeń. Jest więc w czym wybierać. Żeby ułatwić wam ten wybór, podpowiadam co dzieje się w naszej dzielnicy. Nie ma tego dużo, ale za to wydarzenia są dość wcześniej, więc można zacząć Noc Muzeów na Targówku a potem skończyć na miasto.

Przeprawa na Żoliborz

To jeszcze nie w ramach Nocy Muzeów, ale też w sobotę, wiec odnotujmy. Lokalni aktywiści organizują „misję pokojowa i desant przyjaźni, który może przynieść przełom w relacjach między naszymi dzielnicami”. To taki happening w sprawie mostu Krasińskiego, choć wolelibyśmy most zamiast happeningów.

Zbiórka przy Domku Herbacianym w Parku Bródnowskim o godz. 12. Potem spacer nad Wisłę i przeprawa na drugi brzeg drewnianymi łodziami.  Szczegóły tu.

Noc Muzeów w Domu Kultury Świt

Noc Muzeów zacznie się na Bródnie w sobotę już o godz. 17. Dom Kultury Świta zaprasza na imprezę „Zagraj w Bródno”, czyli turniej w grę planszową „Bródno”, pokazującą rozwój przedwojennego Bródna (więcej o grze tutaj).

A o godz. 18 rozpocznie się pokaz map, zdjęć i innych materiałów dotyczących historii Bródna. Wstęp bezpłatny.

Noc Muzeów na Targówku Fabrycznym

Przyznajcie się, jak często spacerujecie po Targówku Fabrycznym? A często spacerujecie tam nocą? A teraz jest doskonała okazja. Stowarzyszenie Kolejka Marecka zaprasza na zwiedzanie historycznej części dzielnicy z przewodnikiem.

„Można tu znaleźć ślady osadnictwa sprzed 10 tysięcy lat, carskie fortyfikacje, dziewiętnastowieczny przemysł i ciekawe budowle autorstwa świetnych architektów. Walczono tu w obronie Warszawy, Powstaniu i we wrześniu 1944 roku, po wojnie budowano metro a dwadzieścia lat później planowo niszczono osiedle” – zachęcają w zaproszeniu.

Zbiórka na parkingu przed Kauflandem przy ul. Naczelnikowska (adres to Birżańska 1). godz. 20. Spacer przewidziano do godz. 23.

Noc Muzeów w Muzeum Chleba

To już nie Targówek, ale tuż obok. Prywatne Muzeum Chleba mieści się w dawnej piekarni przy Jadowskiej 2 na Szmulkach, to tuż za wiaduktem kolejowym na Radzymińskiej.

Muzeum pokaże bogate zbiory dyplomów, fotografii, maszyn, urządzeń i książek związanych z zawodem piekarza oraz wystawę Od ziarenka do bochenka. Wszystko uświetni opowieściami  pan Dariusz Pozorek, właściciel muzeum.  Otwarte od godz. 19 do północy.

1
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx