Nowa odsłona Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim. Co wymyślą tym razem?

11
Share

W środę dzieci będą sadziły nowe rośliny. A w czwartek mieszkańcy są zaproszeni na spotkanie, na którym będą decydować, gdzie w Parku Bródnowskim stanie nowa rzeźba. A to wszystko z okazji 9. edycji Parku Rzeźby.

 

To już dziewiąty raz w Parku Bródnowskim pojawią się artyści ze swoimi pomysłami. Raz lepszymi, raz gorszymi, ale zawsze jest o nich głośno, a przy okazji głośno jest też o naszej dzielnicy.

Zaczęło się od Pawła Althamera, potem była m.in. kula z krat, fontanna Sylwia, ceglany napis „Bródno”, zakopane wazy,  czy bezdomna artystka koczująca w parku.

9. odsłona Parku Rzeźby na Bródnie

Tegoroczna 9. odsłona Parku Rzeźby zacznie się w środę (24.05) i potrwa do 3 września. Ma być podsumowaniem dotychczasowych edycji i przygotowaniem do jubileuszu za rok.

– Przyglądamy się poprzednim ośmiu edycjom wystawy, odwiedzając starych, dobrych znajomych: artystów, prace, zrealizowane i niezrealizowane idee. Jednocześnie tegoroczna edycja to przygotowania i porządki przed „jubileuszową”, dziesiątą edycją projektu –  czytamy w zaproszeniu przygotowanym przez Muzeum Sztuki Nowoczesnej, które opiekuje się Parkiem Rzeźby.

Posadź rośliny w Parku Rzeźby

W zeszłym roku mieszkańcy przygotowali model rzeźby „Mieszczanie z Bródna” / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Pierwsze wydarzenia już w środę. Uczniowie okolicznych szkół razem z grupą zawodowych ogrodników posadzą nowe rośliny w „Raju”, rzeźbie-ogrodzie, która powstała w 2009 roku podczas pierwszej, inauguracyjnej edycji Parku Rzeźby dzięki współpracy Pawła Althamera z mieszkańcami Bródna – m.in. z dziećmi ze Szkoły Podstawowej nr 285 (zdjęcie na górze strony). Autorzy uznali, że po prawie dekadzie przyszedł czas na wzbogacenie rajskiego zakątka o nowe gatunki drzew, krzewów i kwiatów.

Do udziału w sadzeniu zaproszeni są wszyscy chętni. Początek o godz. 10 w Raju.

Mieszczanie z Bródna

Drugie wydarzenie w ramach tegorocznej edycji odbędzie się od razu w czwartek. W zeszłym roku mieszkańcy dzielnicy wspólnie przygotowywali modele postaci do rzeźby „Mieszczanie z Bródna”. Pomnik ma być odlany w Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, a uroczyste odsłonięcie nastąpi 3 września. Gdzie? To właśnie będzie omawiane w czwartek.

Spotkanie zaplanowano o godz. 17 w Przystanku Gofrowo. Każdy może przyjść i powiedzieć, gdzie jego zdaniem na terenie Parku Bródnowskiego powinni stanąć „Mieszczanie z Bródna”

Taka rzeźba Moniki Sosnowskiej miała stanąć w Parku Bródnowskim w 2009 roku, ale ostatecznie do tego nie doszło / fot. Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Trzy miesiące z Parkiem Rzeźby

Podobne wydarzenia będą się odbywały w ciągu najbliższych miesięcy, aż do września. Tegoroczny program składa się z działań służących lepszemu wzajemnemu poznaniu się – pracowników Muzeum, lokalnej publiczności, turystów, rekreacyjnych użytkowników Parku Bródnowskiego – „oraz krytycznej refleksji na temat funkcjonowania Parku Rzeźby po prawej stronie Wisły” – czytamy w opisie wydarzenia.

Zaplanowano m.in. piesze wędrówki z Muzeum nad Wisłą do Parku, konsultacje społeczne w formie pikników; latający uniwersytet sztuki lądujący w świetlicach, bibliotekach, a nawet w więzieniu; wizyty artystów, którzy realizowali swoje prace w poprzednich edycjach (m.in. Moniki Sosnowskiej, Katarzyny Przezwańskiej i Pawła Althamera).

Jednocześnie w parku pracować będzie „grupa rekonstrukcyjna”, która zamiast zbrojnych potyczek, odtwarzać będzie dzieła sztuki z XX i XXI wieku. Ma to być nauka historii sztuki w praktyce.

Częścią programu są także prace konserwatorskie i badania nad zgromadzonymi w Parku dziełami.

 


11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx