Tak sprzedaje mieszkania Spółdzielnia Mieszkaniowa „Bródno”

171
Share

Zajrzeliśmy do księgi wieczystej najbardziej reprezentacyjnej nieruchomości SM Bródno. Wiecie, kogo tam znaleźliśmy?!

 

Zgodnie ze swoim statutem, spółdzielnia Bródno „prowadzi wspólne przedsiębiorstwo w interesie swoich członków”.  Wszyscy członkowie spółdzielni (a jest ich aż 26 tysięcy) są równi. Chociaż można odnieść wrażenie, że niektórzy są jednak znacznie równiejsi.

Dlaczego tak uważamy? Bo po prostu zajrzeliśmy do księgi wieczystej inwestycji „Różopol-Bródno” – najbardziej reprezentacyjnego budynku zbudowanego przez Spółdzielnię Mieszkaniową „Bródno”  w Warszawie.

Położony jest on w świetnym miejscu przy skrzyżowaniu ul. Kondratowicza z Rembielińską – blisko są szkoły, park, szpital i centra handlowe, bezpośrednio pod blokiem przystanki tramwajowe i autobusowe, a niedługo będzie tam też stacja metra, z której do centrum Warszawy będzie można dotrzeć w 20 minut.

W eleganckim, wyróżniającym się na plus architekturą budynku na ul. Kondratowicza, w latach 2010-2012 SM „Bródno”  zbudowała 122 mieszkania. Ceny mieszkań tam były jak na Warszawę oszałamiająco niskie – wynosiły 4800 zł za metr kwadratowy (dziś na rynku wtórnym te same mieszkania kosztują po ok. 8-9 tys. zł za m2, a gdy za cztery lata będzie tu metro, cena zapewne jeszcze wzrośnie).

Na takie okazyjne lokale w 2010 roku musiało być bardzo wielu chętnych. Komu spośród 26 tysięcy członków spółdzielni udało się zrobić doskonały interes i kupić tam sobie mieszkanie? Sprawdziliśmy to.

Do księgi wieczystej bloku „Różopol-Bródno” przy ul. Kondratowicza kupujący byli wpisywani zgodnie z kolejnością zakupu – im ktoś wcześniej nabył lokal, tym jest wyżej na liście 122 właścicieli. Dlatego nawet nie musieliśmy patrzyć na końcówkę listy nabywców.

W atrakcyjnym i wyjątkowo tanim spółdzielczym bloku na rogu Kondratowicza i Rembielińskiej jako jedni z pierwszych nabyli mieszkania m.in.:

* MACIEJ A., syn Sławomira A., obecnego burmistrza Targówka (i do niedawna przewodniczącego Rady Nadzorczej SM Bródno).
* MACIEJ SZ., syn Krzysztofa Sz., Prezesa Zarządu SM Bródno.
* MARIUSZ T., syn Ryszarda T., Wice Prezesa i Głównego Księgowego SM Bródno.
* ARTUR G., syn Andrzeja G., radnego Targówka z ramienia SM Bródno.
* BOŻENA W., radna Targówka z ramienia SM Bródno.
* TERESA K., członkini Rady Nadzorczej SM Bródno.
* MARCIN K., syn wspomianej powyżej Teresy K.
* EWA S.-K., córka Jadwigi S., zasłużonej, już emerytowanej dawnej członkini Rady Nadzorczej SM Bródno.
* MAREK SZ., syn Tadeusza Sz., emerytowanego członka Rady Nadzorczej SM Bródno.
* JERZY Ż., członek Rady Nadzorczej SM Bródno, niedawny kandydat na radnego Targówka z ramienia SM Bródno.
* JACEK W., niedawny kandydat na radnego Targówka z ramienia SM Bródno.

To nie koniec listy nabywców najlepszych mieszkań w prestiżowej inwestycji SM „Bródno” przy Kondratowicza. W księgach wieczystych są zapisani m.in. jeszcze jeden dawny członek Radny Nadzorczej SM Bródno, syn inspektorki nadzoru SM Bródno, były prokurent SM Bródno… A to tylko jeden z kilku nowych bloków zbudowanych w ostatnich latach przez bródnowską Spółdzielnię.

W jaki sposób były sprzedawane mieszkania w osiedlu „Różopol-Bródno”? Po ponad siedmiu latach nikt nie jest w stanie sobie tego przypomnieć. Być może dlatego, że mogło to wyglądać podobnie jak całkiem niedawno w przypadku innej inwestycji SM Bródno – planowanego osiedla „Bródno Centrum”.

Otóż Zarząd Spółdzielni te planowane mieszkania tuż przy przyszłym metrze wycenił na 5500 zł za m2. I ogłosił ich sprzedaż na stronie internetowej SM Bródno w lipcu 2016 r. – bez rozgłosu, bez żadnej kampanii reklamowej, bez żadnych innych ogłoszeń. W środku ostatnich wakacji wszystkie 81 mieszkań rozeszło się w… kilka dni.

Wiemy to bezpośrednio od osoby „z zewnątrz”, która kontaktowała się ze spółdzielnią od razu po opublikowaniu informacji o „Bródno Centrum” na stronie SM Bródno. I już wtedy usłyszała, że wszystkie lokale są dawno zarezerwowane… Osiedle to jeszcze nie istnieje, więc jeszcze nie możemy zajrzeć do jego księgi wieczystej. Ale coś czujemy, że szykuje się interesująca lektura.

Dwa tygodnie temu zapytaliśmy Spółdzielnię „Bródno” m.in. na jakich zasadach można było nabywać mieszkania w inwestycjach „Różopol-Bródno” oraz „Bródno Centrum” oraz czy niektórzy członkowie spółdzielni mają przy zakupach mieszkań jakieś specjalnie uprawnienia. Niestety, mimo powtarzania pytań, 14 dni później wciąż nie dostaliśmy od Spółdzielni żadnej odpowiedzi.

 

zdjęcie na górze: budynek „Różopol-Bródno” przy ul. Kondratowicza 11 / fot. targowek.info

AKTUALIZACJA 24.05.2017

Dwa dni po publikacji artykułu otrzymaliśmy od Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno” odpowiedź na nasze pytania. Poniżej przytaczamy ją w całości.

 

W nawiązaniu do Pana wystąpienia – e-maila z dnia 9.05. br., Zarząd Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno” informuje wg poniższego.

Proces przygotowywania i realizacji inwestycji każdorazowo jest przedstawiany i opiniowany przez Komisję Rady Nadzorczej oraz akceptowany przez Radę Nadzorczą Spółdzielni Mieszkaniowej „Bródno”. Rada Nadzorcza sprawuje kontrolę i stały nadzór nad działalnością inwestycyjną, zatwierdza również szacunkowe wstępne koszty oraz rozliczenie końcowe inwestycji. Tak było w przypadku inwestycji „Różopol-„Bródno” (zrealizowanej w latach 2010-2012 r.), „Nowe Bródno” (zrealizowanej w latach 2014-2016 r.), a także nie inaczej odbywa się dla rozpoczynanej inwestycji „BRÓDNO-CENTRUM”.

Zgodnie z kompetencją Rada Nadzorcza uchwaliła dla każdej inwestycji „Zasady rozliczania kosztów zadania inwestycyjnego i ustalania kosztu budowy lokali i miejsc postojowych w ramach zadania (…)”.

Wyżej wymienone Uchwały określiły zasady naboru i dokonywania rozliczeń inwestycji. Ponadto informujemy, że na dzień dzisiejszy podpisane zostały umowy wstępne dotyczące inwestycji „BRÓDNO-CENTRUM” w pełnym zakresie lokali. Nie oznacza to możliwości rezygnacji uczestników inwestycji z budowy lokalu co za tym idzie przystąpienia do inwestycji kolejnych osób, które złożyły wniosek -deklarację.

 

171
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx