Fatalne wykonanie budżetu Targówka: wydano tylko 68 procent pieniędzy

18
Share

Liczby nie kłamią: w temacie sprawnego wykorzystywania pieniędzy jesteśmy drugą najgorszą dzielnicą Warszawy.

 

Mamy już połowę roku 2017, ale dopiero teraz samorządowcy rozliczają wykonanie budżetu w roku 2016. Wczoraj prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz przedstawiła w Radzie Warszawy sprawozdanie finansowe z wykonania budżetu całego miasta. Realizacja zaplanowanych ogólnomiejskich inwestycji wyszła, delikatnie mówiąc, kiepsko

Ale nas oczywiście szczególnie zainteresowały liczby dotyczące nie całej Warszawy, lecz konkretnie dzielnicy Targówek.

Okazuje się, że urzędnicy z Targówka zrealizowali zaledwie 68,7 procent budżetu inwestycyjnego zaplanowanego na rok 2016. Z otrzymanych od miasta i ostatecznie zaplanowanych (po wielokrotnych nowelizacjach budżetu) 41,8 mln zł, wydano zaledwie 28,7 miliona. Czyli aż ponad 13 milionów złotych, które można było wydać na inwestycje w naszej dzielnicy, przepadło albo zostało przesunięte na późniejsze lata!

To drugi najgorszy wynik wśród 18 dzielnic całej Warszawy – gorzej od Targówka poradzili sobie z realizacją budżetu tylko w Śródmieściu.

Czego nie udało się urzędnikom dopilnować? Między innymi:

* nie doszedł do skutku remont ul. Codziennej – planowano na to wydać 280 tys. zł, a wydano zero.

* na prace przygotowawcze do budowy ul. Nowotrockiej, które i tak toczą się w żółwim tempie, zapalanowano w 2016 roku tylko 790 tys. zł (głównie na wykup gruntów), a zużytkowano zaledwie połowę tego (414 tys. zł).

* nie udało się zgodnie z zapowiedziami zbudować boisk szkolnych przy szkole nr 298 na ul. Krakusa – z 1,5 mln zł wydano raptem… 22,5 tysiąca.

* ani złotówka nie poszła z 800 tys. zł. na projekt kupna zadaszeń pneumatycznych dla dwóch boisk przy ul. Remiszewskiej .

Ale najwięcej budżetowych pieniędzy nie wykorzystano przy dwóch flagowych inwestycjach dzielnicy:

* budowę domu komunalnego przy ul. Odrowąża z pomieszczeniami dla przedszkola i poradni psychologiczno-pedagogicznej udało się rozpocząć, ale wydatkowano na nią niewiele ponad połowę z przeznaczonych pieniędzy – zamiast 14,5 mln zł, poszło 8 mln zł.

* natomiast niekończąca się przebudowa budynku liceum im. Lisa-Kuli przy ul. Oszmiańskiej dalej się przeciągnęła: zamiast 5 mln zł poszło na nią 3,5 mln zł.

Zrealizowanie 68,7 procent przewidzianego budżetu coś nam mówi o sprawności rządzących Targówkiem, ale na szczęście nie znaczy to, że niewykorzystane 13 mln złotych przepadły za zawsze. Większość nieudanych inwestycji została przesunięta z 2016 roku do budżetu na obecny 2017 rok – a więc z opóźnieniem, ale powinna być zrealizowana.

Chociaż to umiarkowane pocieszenie przykładowo dla uczniów najlepszego liceum na Targówku, muszących już czwarty rok uczyć się w budynku, w którym ciągle trwają prace budowlane. Czy dla mieszkańców Targówka Mieszkaniowego i Zacisza, którzy od dekad nie mogą doczekać się konkretnych działań w sprawie budowy bardzo potrzebnej ulicy Nowotrockiej – oczywiście oprócz pięknych, ciągle niemających pokrycia deklaracji samorządowców, które słyszymy non-stop.

 

zdjęcie: TaxBrackets.org/Flickr
18
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx