Mieszczanie z Bródna będą później. Zobacz zdjęcia z tworzenia rzeźby!

9
Share

Nowy projekt w Parku Rzeźby w Parku Bródnowskim załapał opóźnienie. Co się dzieje?

 

Przedsmak „Mieszczan z Bródna” mieliśmy w lecie ubiegłego roku, gdy na kilka dni w Parku Bródnowskim stanął projekt rzeźby – autoportretu mieszkańców naszej dzielnicy – stworzony według pomysłu znanego bródnowskiego artysty Pawła Althamera przy współpracy z mieszkańcami Bródna i Targówka.

Pomnik dziesięciu osób kroczących, siedzących i leżących wzbudził spore kontrowersje – przede wszystkim dlatego, że postacie były wykonane z najróżniejszych materiałów, od drewna i gipsu, przez wiklinę oraz materiały biurowe po pieczywo. I wyglądały, delikatnie mówiąc, niekoniecznie przekonująco…

Model rzeźby „Mieszczanie z Bródna” w 2016 roku

 

Jednak szybko papierowo-gipsowo-bułkowi „Mieszczanie” zostali zdemontowani i trafili do Centrum Rzeźby Polskiej w Orońsku, gdzie teraz figury są odlewane z trwałego brązu. Zgodnie z niedawnymi zapowiedziami oficjalne odsłonięcie pomnika, pod szyldem IX odsłony Parku Rzeźby, miało nastąpić 3 września.

Ale ta data już jest nieaktualna. „Niestety proces odlewu rzeźby z brązu okazał się niezwykle skomplikowany i czasochłonny” – mówi targowek.info pani Katarzyna Karwańska z Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Z powodu opóźnień w realizacji pomnika Mieszczan, MSN musiał o cztery tygodnie przesunąć termin odsłonięcia rzeźby i zakończenia IX edycji projektu – na sobotę 30 września 2017 r.

Na pocieszenie, dzięki uprzejmości muzeum, możemy pokazać kilka zdjęć z procesu tworzenia odlewu w Orońsku. Widzimy na nich m.in. Pawła Athamera przy pracy oraz detale samej rzeźby. Nie ma wątpliwości, że odlew będzie bardzo wierny projektowi stworzonemu przez mieszkańców z dość przypadkowych rzeczy. Ciekawe, jak będą wyglądały bułki z brązu?

Przy odlewie rzeźby „Mieszczan z Bródna” pracuje, oprócz Pawła Althamera (na zdjęciu z lewej), także Roman Stańczak – twórca złotego „Anioła Stróża”, stojącego w Parku Bródnowskim

 

wszystkie zdjęcia: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx