Mieszkańcy protestują przeciwko parafialnemu autobusowi

21
Share

Pomysł parafii pw. Św. Marii Magdaleny nie wszystkim się podoba. Mieszkańcy Bródna–Podgrodzia zbierają podpisy przeciwko miejskiemu autobusowi mającemu dowozić wiernych do kościoła.

 

O oryginalnym pomyśle ks. proboszcza i rady parafialnej z Bródna napisaliśmy na targowek.info jako pierwsi w Warszawie. Szczegóły przeczytacie tutaj w naszym artykule z marca – ale przypomnijmy w skrócie:

W parafii pw. Św. Marii Magdaleny przy ulicy Kowalskiego (formalnie adres to ul. Echa Leśne) powstał pomysł nowej miejskiej linii autobusowej, która miałaby dowozić parafian do kościoła. Kursy byłyby skorelowane z porządkiem mszy w kościele, zarówno w dni powszednie, jak i w święta.

Urząd dzielnicy Targówek od razu poparł pomysł proboszcza i przekazał go do Zarządu Transportu Miejskiego. ZTM też uznał, że to dobry pomysł – lecz przygotował wstępną listę prac, jakie dzielnica powinna wykonać, żeby „linia parafialna” mogła bezpiecznie przejechać.

Główny szkopuł w tym, że trasa linii musiałaby przebiegać sąsiednimi uliczkami, pomiędzy blokami, i puszczenie tamtędy autobusów, oprócz konieczności budowy przystanków, wymusi m.in. zakazy parkowania samochodów na ulicach, po których będą poruszać się autobusy komunikacji miejskiej.

To przede wszystkim z tego ostatniego powodu protestują teraz mieszkańcy Bródna-Podgrodzia. Na ulicach osiedla rozwiesili ogłoszenia:

„Proboszcz parafii, bez pełnego porozumienia z lokalnymi mieszkańcami, chce pod naszymi oknami uruchomić autobus (…). Oznacza to, że swoje parkingi i spokój straciliby mieszkańcy bloków Rzepichy (2B, 4, 8), Krasnobrodzkiej (13, 17, 19A, 21), Malborskiej (5 i 12). W celu zachowania obecnego stanu, bezpieczeństwa w okolicy oraz parkingów, będziemy zbierać listy z podpisami przeciw tej inicjatywie, które zostaną złożone wraz z odpowiednim pismem w UD Targówek i ZTM” – czytamy na jednym z ogłoszeń.

Podpisy przeciwko „autobusowi parafialnemu” będą zbierane na Podgrodziu w najbliższy weekend (21 i 22 lipca).

Warto zauważyć, o czym już pisaliśmy na targowek.info, że ZTM od początku wyczuwał, że wprowadzenie linii autobusowej w rejon osiedla Podgrodzie może wiązać się z niezadowoleniem części mieszkańców. Dlatego ZTM poprosił Urząd Targówka o przeprowadzenie oficjalnych konsultacji społecznych w tej sprawie. Informacji ew. teminie tych konsultacji jeszcze nie ma.

 

Kościół pw. Św. Marii Magdaleny na Bródnie w Warszawie / fot. warszawamoimoczkiem.blogspot.com

zdjęcie na górze: archiwum/ZTM

21
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx