Powstanie nowa ulica – dokładnie nad tunelem metra

9
Share

Ewenement na Targówku: władze dzielnicy planują budowę zupełnie nowej ulicy! Droga w przyszłości stanie się niezłym skrótem do nowej stacji metra.

 

Niestety, nie chodzi o Nowotrocką. Na tę bardzo potrzebną drogę, planowaną na Targówku od dobrych 40 lat, jeszcze długo poczekamy…

Projekt, o którym piszemy, formalnie nazywa się „przedłużeniem ulicy Codziennej na odcinku od ul. Czerwonej Jarzębiny do ul. Nad Strugą w Warszawie” – jednak nazwa jest mocno myląca. Nie chodzi bowiem wcale o istniejącą Codzienną, ale o przedłużenie zaciszańskiej ul. Figara, które łagodnym łukiem połączy tę uliczkę z ul. Krośniewicką oraz mostem nad kanałkiem Bródnowskim.

Nowa ulica „Codzienna/Figara” oraz remontowany fragment ul. Nad Strugą, mapka orientacyjna – rys. UM Warszawa/targowek.info

 

Przyszła droga będzie świetnym skrótem, dzięki któremu mieszkańcy okolic ul. Krośniewickiej i Samarytanka będą mogli wygodnie dostać się do przyszłej stacji metra „Zacisze”, która zostanie zbudowana pod „starą” ulicą Figara (zobacz, gdzie dokładnie będzie ta stacja – oraz jak będzie wyglądała). Zresztą tunel metra, który połączy stacje „Zacisze” i „Trocka”, będzie biegł łukiem dokładnie pod nową ulicą.

(Według wiosennych zapowiedzi miasta, chyba wciąż aktualnych, przetarg na budowę zaciszańsko-bródnowskiego odcinka metra ma być ogłoszony jeszcze w 2017 roku, prace miałyby się rozpocząć w roku 2018, a zakończyć w roku 2021).

Teren, na którym powstanie przedłużenie ulicy Figara otoczony jest z obu stron płotami nowych zamkniętych osiedli domków, zbudowanych niedawno przez firmę Dolcan (o jednym z nich, „Czerwonej Jarzębinie”, było ostatnio głośno z innych powodów). Niemal wszystkie działki pod przyszłą ulicą należą do samorządu – z jednym wyjątkiem. Wciąż trwają negocjacje w sprawie wykupu posesji z domem u zbiegu ul. Krośniewickiej i Nad Strugą. Gdy to się uda, przy okazji wyremontowany zostanie brakujący odcinek ok. 20 metrów ulicy Nad Strugą, który obecnie jest zwężony przez mur tej posesji.

Miejsce, w którym ulica „Codzienna/Figara” połączy się z Krośniewicką /fot. archiwum targowek.info

 

Przedłużenie ul. Figara będzie miało łączną długość 290 m, asfaltową nawierzchnię dla samochodów o szerokości 7 m, chodnik z kostki Behaton o szerokości 2 m, odwodnienie i latarnie miejskie.

Przetarg na wykonanie kompleksowej dokumentacji projektowej nowej drogi już trwa, a jego zwycięzca będzie miał czas na wykonanie projektu i zdobycie wszystkich pozwoleń do 25.05.2018 r. Zaraz potem budowa nowej ulicy powinna się rozpocząć, a termin zakończenia robót budowlanych dzielnica wyznaczyła na 31.05.2019 r. Odbiór końcowy i przekazanie inwestycji do eksploatacji ma nastąpić najpóźniej 19.07.2019 r.

Budowa ma łącznie kosztować, wg obecnych szacunków urzędników, ok. 1,1 mln złotych.

 

9
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx