Ulica Łodygowa: remont coraz bliżej, likwidacja szkieletora coraz dalej

29
Share

W ostatnich dniach wydano dwie decyzje administracyjne, które są ważne nie tylko dla mieszkańców dużej ulicy na Zaciszu.

 

Wygląda na to, że po latach obietnic, opóźnień i przesuwanych terminów remont ulicy Łodygowej, jednej z najważniejszych ulic na Zaciszu, naprawdę zbliża się wielkimi krokami. 19 lipca 2017 r. Wojewoda Mazowiecki wydał decyzję o zezwoleniu na realizację inwestycji drogowej pn. „Rozbudowa drogi wojewódzkiej nr 634 w ciągu ul. Łodygowej na odc. ul. Radzymińskiej – granica miasta”.

Ta informacja zapewne ucieszy, jak i zdenerwuje, równie dużo osób. Decyzja wojewody ma rygor natychmiastowej wykonywalności – to oznacza, że wkrótce będa przejmowane należące do wspólnot i prywatnych osób działki przeznaczone pod inwestycję. Także tych, którzy protestują przeciwko budowie poszerzonej do aż czterech pasów ulicy ze ścieżkami rowerowymi po obu jej stronach.

Wykonawca remontu jest już wybrany – po decyzji wojewody wkrótce będzie mogła z nim zostać podpisana formalna umowa. Na tę chwilę prace przy remoncie Łodygowej mają szanse rozpocząć się już we wrześniu.

**

W tym samym czasie Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy ogłosił upadłość znanego dewelopera – firmy Dolcan. Ma to szczególne znaczenie dla ulicy Łodygowej, bo przy niej Dolcan od wielu lat buduje galerię handlową.

Czy raczej: budował. Prace na budowie centrum handlowego zamarły już chyba rok temu – a przy ulicy straszy niewykończony betonowy szkielet budynku. Teraz, po oficjalnym bankructwie dewelopera, jest pewne że szkieletor przy Łodygowej będzie sterczał przez kolejne długie lata.

Już poza ulicą Łodygową, bankructwo Dolcanu dodatkowo komplikuje sytuację mieszkańców dolcanowskiego osiedla „Czerwona Jarzębina” na Zaciszu – którzy, chociaż już w całości zapłacili za swoje mieszkania, w wyniku przekrętów spółdzielczego banku i dewelopera, być może będą musieli zapłacić po raz drugi.

**

Wracając na ulice Łodygową, musimy przyznać, że szykujący remont ulicy Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych już wiosną wykazał się dobrym wyczuciem –  na przygotowanej przez ZMID kilka miesięcy temu wizualizacji przyszłej Łodygowej pokazana jest nowa, szeroka ulica ze ścieżkami rowerowymi – ale obok nich straszy opuszczony szkielet niedoszłej galerii.

To może być jedna z najtrafniejszych i najbardziej realistycznych wizualizacji w historii Warszawy.

 

Łodygowa po remoncie, szkielet galerii nietknięty / wizualizacja ZMID

29
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx