Wkrótce remont ulicy Lusińskiej. Bruk zostaje – ale nie cały.

19
Share

Bruk na ulicy Lusińskiej obroniony! Po protestach mieszkańców władze Targówka postanowiły zachować większą część (choć nie całość) przedwojennej nawierzchni ulicy.

 

Jeszcze półtora roku temu mało kto słyszał o ulicy Lusińskiej, łączącej ul. Handlową i Borzymowską na Targówku.

Nieoczekiwanie zapuszczona wąska uliczka, pokryta w małej części starą trylinką, a w większości jeszcze starszymi kocimi łbami, zdobyła sławę po rozpoczęciu budowy metra, gdy stała się jednym z głównych objazdów rozkopanego Targówka Mieszkaniowego. Od tego czasu w godzinach szczytu regularnie pojawiają się na niej korki, a zawsze jadące nią auta telepią się na urokliwym, lecz niemiłosiernie dziurawym przedwojennym bruku.

Gdy o korkach na Lusińskiej zrobiło się głośno, o ulicy przypomnieli sobie też urzędnicy z Targówka. I wymyślili jej remont, tyle że w swoim stylu – postanowili przedwojenne kocie łby (kamienie polne) całkowicie usunąć i zastąpić je prymitywną betonową kostką, a chodnik wykonać z kostki.

Martwiliśmy się losem przedwojennego bruku na targowek.info, a nasze wątpliwości podzielili mieszkańcy, którzy masowo skrytykowali ten pomysł na konsultacjach. Ostatecznie urzędnicy zmienili koncepcję – bruk na Lusińskiej ocaleje! Chociaż nie cały.

Wg aktualnych planów obecnie brukowana ulica o szerokości 8 metrów – czyli odcinek pomiędzy ul. Borzymowską i Złotopolską – zostanie zwężona do 5,5 metra. I tam pozostanie bruk, który nawet chciano wpisać do rejestru zabytków. Natomiast „odzyskane” miejsce po zachodniej stronie ulicy zostanie przeznaczone na parkingi dla samochodów i będzie już wyłożone betonową kostką typu „Holland”. Po drugiej, wschodniej stronie brukowanej Lusińskiej będzie obowiązywał całkowity zakaz parkowania.

Z kolei odcinek Lusińskiej pomiędzy ul. Złotopolską i Handlową, dziś pokryty rozsypującą się trylinką, zostanie zbudowany z ciemnoszarej betonowej kostki typu „Behaton”. Tutaj miejsca parkingowe powstaną po obu stronach ulicy. Co ważne – podczas remontu powstanie pełnoprawne skrzyżowanie ul. Lusińskiej z Handlową, które zastąpi obecną prowizorkę.

Dla pieszych na całej długości będzie położony chodnik z dużych betonowych płyt 50×50 cm.

Urząd dzielnicy prowadzi właśnie przetarg na wykonawcę remontu. Na inwestycję urzędnicy zaplanowali pół miliona złotych. Prace zaczną się prawdopodobnie jesienią i powinny zakończyć do połowy maja 2018 roku. Przekazanie ulicy do eksploatacji ma nastąpić najpóźniej do końca czerwca 2018 r.

Do tego czasu, w trakcie kilkumiesięcznego remontu Lusińskiej, kierowcy samochodów utracą ostatni skrót pomiędzy ulicami Borzymowską i Handlową.

 

Brukowana ul. Lusińska, którą urzędnicy chcieli zastąpić betonem

Fragment Lusińskiej przy skrzyżowaniu z Handlową – wąski, ciasny i pokryty rozpadającą się trylinką

 

wszystkie zdjęcia: archiwum targowek.info

 

19
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx