Z Bródna bezpośrednim pociągiem nad morze

10
Share

Tak, w te wakacje możemy wsiąść do pociągu w naszej dzielnicy i wysiąść nad Bałtykiem! To nie jest reklama. Ale jest haczyk.

 

Tory kolejowe odgrywają wielką rolę w historii oraz dzisiejszym życiu Bródna i Targówka – lecz niestety głównie negatywną, skutecznie odcinając nas od reszty Warszawy i poważnie utrudniając dojazd do centrum stolicy.

Niby mamy na terenie Bródna dwa przystanki kolejowe – Warszawa Praga i Warszawa Toruńska – ale są one kiepsko skomunikowane z resztą dzielnicy, a wyruszyć z nich w podróż możemy tylko po Warszawie (w tym na Lotnisko Chopina), ewentualnie po północnym Mazowszu (najdalsza standardowa trasa kończy się w Działdowie na granicy Mazowsza i Mazur).

Ale teraz jest wyjątek!

W wakacje 2017 Koleje Mazowieckie uruchomiły pociąg, który bije wszystkie współczesne rekordy długości trasy kolejowej z Bródna. Codziennie rano pociąg KM18303 „Słoneczny” rusza z Warszawy Zachodniej, zatrzymuje się na przystanku Warszawa Toruńska o godzinie 8:46 i bezpośrednio, choć z paroma przystankami po drodze, jedzie nad polskie morze. O godzinie 11:43 jest w Gdańsku, o 11:58 w Sopocie, potem jeszcze staje w Gdyni, Wejherowie, Lęborku, Słupsku i kończy trasę o godz. 13:53 w Ustce.

Pociąg „Słoneczny” przez Bródno nad Bałtyk będzie tak jeździł codziennie do 2 września 2017 r. Prawdopodobnie jesienią zniknie z rozkładów, ale mamy nadzieję, że wróci w przyszłoroczne wakacje.

A gdzie jest haczyk? No cóż. Wprawdzie możemy pojechać bezpośrednim pociągiem z Bródna nad Morze Bałtyckie, ale już tym sposobem nie wrócimy. Z nieznanych nam przyczyn powrotny „Słoneczny” jadący z Ustki do Warszawy na przystanku Warszawa Toruńska już się nie zatrzymuje… Wracając do stolicy musimy więc wysiąść na Dworcu Wschodnim.

 

zdjęcie: przystanek kolejowy Warszawa Toruńska / fot. archiwum targowek.info

10
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx