Na Bródnie powstanie sportowe liceum? | targowek.info

Na Bródnie powstanie sportowe liceum?

Walczą o niego nauczyciele, ale odpowiedź poznamy po… okresie urlopowym.

 

Pomysł powstania nowego liceum ma oczywiście związek z likwidacją gimnazjów. Wygaszane gimnazjum nr 144 im. Szarych Szeregów na ul. Turmonckiej od 1 września zamieni się w szkołę podstawową nr 379.

Ale nauczyciele z Turmonckiej mają inny pomysł: walczą o to, żeby ich szkoła stała się liceum ogólnokształcącym o profilu sportowym i ratowniczym. Ma to dobre uzasadnienie – w okolicy jest dużo innych podstawówek, więc dzieci się pomieszczą, a obecne gimnazjum 144 ma świetną sportową infrastrukturę (m.in. nowoczesną halę sportową, siłownię, bieżnie), wykwalifikowaną kadrę trenerską, oraz, co może najważniejsze, dużo sukcesów sportowych nie tylko w skali Warszawy, ale województwa, a nawet całej Polski. W szkole działa też jedyna w Warszawie sala pierwszej pomocy oraz Młodzieżowy Oddział Ratowniczy.

Pierwsze pismo z propozycją utworzenia na Turmonckiej liceum sportowego, podpisane przez kilkudziesięciu nauczycieli placówki, trafiło do urzędu dzielnicy Targówek w grudniu. I już doczekało się… negatywnej odpowiedzi. Burmistrz Sławomir Antonik odpisał, że choć rozumie starania nauczycieli, to na obecnym etapie reformy edukacji zastąpienie podstawówki ogólniakiem nie jest możliwe.

Nauczyciele ze szkoły im. Szarych Szeregów jednak się nie poddali. M.in. w czerwcu odbyło się na ten temat spotkanie w przedstawicielami Biura Edukacji Dzielnicy Targówek.

Przez kilka miesięcy pomysł ewoluował – wg obecnej koncepcji liceum ogólnokształcące o profilu sportowym i ratowniczym nie zastąpiłoby całkowicie szkoły podstawowej, ale utworzyło razem z SP 379 Zespół Szkół w tym samym budynku na ul. Turmonckiej 2. Umożliwiłoby to wysportowanym uczniom kontynuację programu treningów po zmianie szkoły. Liceum sportowe rozpoczęłoby działalność za rok, a więc od września 2018 roku.

Co o tym nowym wariancie myśli zarząd dzielnicy? Tego jeszcze nie wiemy. Na niedawną interepelację targówkowskich radnych Jolanty Miśkiewicz i Jędrzeja Kunowskiego zastępca burmistrza odpisał, że „z uwagi na okres urlopowy” burmistrz Antonik jeszcze nie zajął stanowiska w tej sprawie.

Na decyzję dotyczącą powstania nowego liceum na Bródnie musimy więc jeszcze trochę poczekać. Podobnie jak na pojawienie się jakiegokolwiek ogólniaka z naszej dzielnicy w czołówce rankingu warszawskich liceów.

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

10 komentarzy na temat “Na Bródnie powstanie sportowe liceum?

 • 9 sierpnia 2017 o godz. 10:18

  SZKOŁA SPORTOWA W NASZYM KRAJU :D HAHAHAHA

  ZAMIAST 2 ZAJĘĆ WF W TYGODNIU BĘDZIE 5 :d

 • 9 sierpnia 2017 o godz. 12:07

  W końcu cos nowego co ma sens i jest ciekawe dla młodzieży. Wykorzystanie zainteresowania sportowo medyczna tematyka ktora potwierdzaja nauczyciele, w edukacji może się okazać strzałem w 10 i jest krokiem w stronę wyjścia do młodych ludzi.
  Brakuje takich szkół pośród wielu które są do siebie podobne i przedstawiają zbliżone profile klas.

 • 9 sierpnia 2017 o godz. 16:19

  Antonik…ja słyszę to nazwisko to od razu SM Bródno widzę….

 • 9 sierpnia 2017 o godz. 17:19

  do patologus: hehe ja tak samo. Już widzę, ile tam kasy boczkiem poleci :) Na remonciki i inne. Ale kto bogatemu zabroni

 • 10 sierpnia 2017 o godz. 12:30

  Ja tam chodziłam do gimnazjum sportowego i tak, mieliśmy 5 wf tygodniowo po 2h dziennie plus często zawody w weekendy. Był wtedy profil lekkoatletyczny i koszykarski a karda sportowa to byli mistorzowie polski w rzucie oszczepem, biegach dystansowych itp. więc nie można powiedzieć ze przypadkowi ludzie po AWF. Popiweram pomysł liecum całkowicie

 • 10 sierpnia 2017 o godz. 13:38

  do gimnajzum na Olgierda?

  no rzeczywiscie takie sportowe, że jednym z belfrów był raper jarający marychę w każdym teledysku :D

 • 10 sierpnia 2017 o godz. 14:49

  Nie ma takiego tworu jak Biuro Edukacji Dzielnicy Targowek.

 • 11 sierpnia 2017 o godz. 00:01

  No, kolejny przykład kolejnych reform edukacji. Zmieniają się nazwy szkół, zmieniają się programy nauczania, zmieniają się składy grup uczniowskich… A nauczyciele wciąż i od lat ci sami… Z tą samą wiedzą, mentalnością i doświadczeniem, próbujący dostosować się do nowej rzeczywistości. Po to aby było, jak było.

 • 14 sierpnia 2017 o godz. 09:16

  Szkoda że nie wracają do starego numer 105 i patrona im. Szarych Szeregów. Jakby nie patrzył to był kawałek historii Bródna.

 • 16 sierpnia 2017 o godz. 15:15

  @Jan – w Gimnazjum nr 144 w oddziałach sportowych było dotychczas 10 godzin WF tygodniowo + treningi klubowe, a nie 5h. bo wielu uczniów trenuje jeszcze w klubach np w klubie La Basket.
  @Starydziad -Patron zostaje – gimnazjum zmienia się w Szkołę Podstawową nr 379 im. Szarych Szeregów, ale numeracja jest już niemożliwa do odtworzenia, bo po reformie jest już nowa numeracja szkół.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.