Koniec konsultacji w sprawie ulicy Reichera. Tak zdecydowali mieszkańcy

16
Share

Czy ulica Reichera na Zaciszu zostanie zdekomunizowana? Mieszkańcy licznie wypowiedzieli się w tej sprawie – podajemy wyniki konsultacji.

 

Niewielka ulica Gustawa Reichera znajduje się na Zaciszu. Jej patron żył w latach 1900-1938 i, jak podkreśla IPN, należał do najbardziej oddanych Stalinowi funkcjonariuszy Kominternu, a także wspólnie z Sowietami szykował się do objęcia władzy na terenie Polski po planowanym zwycięstwie Armii Czerwonej w 1920 r.

O rozpoczęciu konsultacji w sprawie zmiany nazwy ulicy Reichera pisaliśmy na targowek.info w czerwcu – teraz znamy wyniki tych konultacji.

Na pytanie Czy jest Pan(i) za zmianą nazwy ulicy Gustawa Reichera? – mieszkańcy Warszawy odpowiedzieli następująco:
Tak 1173 głosów (32 proc.)
Nie 1931 głosów (53 proc.)
Trudno powiedzieć 510 głosów (14 proc.)
Ogółem 3614 głosów (100 proc.)

Czyli: ponad połowa osób, które wzięły udział w konsultacjach, opowiedziało się przeciwko usunięciu komunistycznego patrona z nazwy ulicy.

Dlaczego mieszkańcy byli przeciw? W raporcie po konsultacjach czytamy m.in.:

Przedsiębiorcy z ulicy, między innymi osoby prowadzące biuro księgowe, poinformowali o trudnościach, które będą się wiązały ze zmianą nazwy. Zgłaszali, że bardziej od tego kim był pan Reicher interesują ich konkretne straty finansowe, czasowe i wizerunkowe związane ze zmianą. Oznacza to zmianę adresu firmy, zmiany dokumentów, czyli umów z klientami oraz pełnomocnictw dotyczących reprezentowania klientów w różnego rodzaju instytucjach. Wyliczono, że same koszty finansowe to kilkadziesiąt tysięcy złotych dla jednego biura.

Warto w tym miejscu dodać, że choć ulica Reichera duża nie jest, zarejestrowanych jest na niej 21 osób prowadzących różne działalności gospodarcze.

Podczas konsultacji zapytano też o proponowane nowe nazwy dla ul. Reichera. Odpowiedzi było wiele (od Józefa Balcerka przez Anakina Skywalkera po Lecha Kaczyńskiego) jednak zdecydowanie najwięcej osób zaproponowało, żeby – jeśli już koniecznie trzeba zmienić nazwę ulicy – nowym patronem został… prof. Michał Reicher – polski anatom i antropolog, jeden ze współtwórców Akademii Lekarskiej w Gdańsku, pochowany na warszawskich Powązkach.

Z racji na przyzwyczajenie mieszkających przy ulicy Reichera, można uhonorować pana profesora Michała Reichera. Wspomniano o przyzwyczajeniach do nazwy, czyli nazwiska, a imię jest już mniej ważne, bo rzadko wymieniane – czytamy w raporcie po konsultacjach.

Jakie ostatecznie będą losy ulicy Gustawa Reichera? Konsultacje, choć na pewno są ważne, nie mają mocy obowiązującej – ostateczną decyzję w tej kwestii będzie podejmować Rada Warszawy.

 

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx