Mały kroczek w stronę obwodnicy Pragi

6
Share

Lewobrzeżna Warszawa puchnie od budowy nowych tras, obwodnic i wylotówek, prawobrzeżna część miasta musi się cieszyć takimi rzeczami jak wystąpienie o decyzję środowiskową.

 

W natłoku medialnych informacji o budowie obwodnicy na Ursynowie, wylotówki na Kraków czy moście Południowym mogło wam w ostatnich dniach umknąć najważniejsze wydarzenie związane z nowymi inwestycjami drogowymi w naszej części Warszawy.

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych wystąpił o decyzję środowiskową dla tzw. obwodnicy Śródmieścia, zwanej też obwodnicą Pragi, czyli planowanej od dziesięcioleci i ciągle odkładanej trasy mającej połączyć rondo Wiatraczna na Grochowie z ulicą Radzymińską na naszym Targówku.

Obwodnica ma mieć dwa lub trzy pasy w każdym kierunku (jeszcze nie zadecydowano ostatecznie), prowadzić tunelem pod rondem Wiatraczna i wiaduktami nad torami kolejowymi, krzyżować się (jednopoziomowo) z Trasą Świętokrzyską i na razie kończyć węzłem przy Radzymińskiej – a docelowo (w nieokreślonej dalekiej przyszłości) połączyć się z rondem Żaba. Jak podaje „Gazeta Wyborcza” na szczęście wybrano wariant obwodnicy, w którym na Targówku Fabrycznym przed Radzymińską jezdnie są zbliżone do linii kolejowej – dzięki temu uda się uniknąć rozbiórki wielu domów.

Ale nawet dociągnięcie obwodnicy Pragi tylko do Radzymińskiej to jeszcze odległa przyszłość. – Prace projektowe będą jeszcze trwały w tym i kolejnym roku. Przewidujemy, że w 2019 roku dokumentacja wraz ze wszystkimi decyzjami administracyjnymi będzie przygotowana do realizacji – powiedziała portalowi TVN Warszawa Agata Choińska-Ostrowska, rzeczniczka ZMID.

Wtedy też, najwcześniej w 2019 roku, będą mogły ruszyć prace budowlane, które w wersji bardzo optymistycznej mogłyby się skończyć pod koniec roku 2021. I wszyscy powinniśmy trzymać kciuki, żeby to się w końcu udało. Przypomnijmy, że wg planów MPO obwodnica Pragi ma się stać główną trasą dojazdu setek śmieciarek do rozbudowanej spalarni śmieci na Targówku Fabrycznym – ta rozbudowa rozpocznie się prawdopodobnie jesienią 2017 roku i zakończy już jesienią 2019 roku.

 

Na rysunku na górze artykułu fragment obwodnicy od ronda Wiatraczna według koncepcji z 2008 roku

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx