Biały ołtarz na polu PGR - co tam się dzieje? | targowek.info

Biały ołtarz na polu PGR – co tam się dzieje?

Konstrukcja, która wyrosła na polu przy ul. św. Wincentego, intryguje mieszkańców Targówka. Wyjaśniamy, co to jest, co się tam wydarzy w tym tygodniu, oraz który znany reżyser za tym stoi.

 

Prace na znikającym pod nowymi blokami polu PGR, pomiędzy ulicami św. Wincentego i Gilarską, zaczęły się w zeszłym tygodniu – ale główna konstrukcja wyrosła w ostatni weekend. Na rozległej łące zbudowano małe namiotowe miasteczko oraz wielki biały ołtarz z krzyżem po środku.

Ołtarz na polu PGR – te trzy zdjęcia robiliśmy wczoraj po południu. Przed wieczorem na środku ołtarza przybył jeszcze „złoty” krzyż oraz flagi Polski i Watykanu (zdjęcie na górze) / wszystkie zdjęcia: targowek.info

 

Nie jest to jednak prawdziwy ołtarz, tylko scenografia do nowego filmu w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego.

Na razie o nowym dziele twórcy kultowej „Drogówki” i wstrząsającego „Wołynia” wiadomo niewiele. Film nosi roboczy tytuł „3” (lub „Kler”) i poruszy temat współczesnych problemów Kościoła Katolickiego, w tym także najbardziej kontrowersyjne punkty – portal wp.pl podaje, że najprawdopodobniej znajdzie się w nim wątek dotyczący pedofilii.

W filmie grają „etatowi” aktorzy Smarzowskiego, m.in. Robert Więckiewicz, Arkadiusz Jakubik i Jacek Braciak. Dla nas najciekawsza jest informacja, że po raz pierwszy u tego reżysera ma też zagrać Janusz Gajos – wielki aktor i mieszkaniec naszej dzielnicy.

Sceny do filmu były już kręcone m.in. w Krakowie oraz okolicach czeskiej Ostrawy, a teraz ekipa filmowa przeniosła się do Warszawy.

Co będzie kręcone na naszym Targówku? Filmowcy starannie strzegą tej tajemnicy. Jednak wg naszych nieoficjalnych informacji pole PGR ma „udawać” krakowskie Błonia, na których odbędzie się wielka msza święta, prawdopodobnie z udziałem arcybiskupa lub nawet papieża. Zdjęcia tej mszy, w której weźmie udział tłum statystów–wiernych, zaplanowane są na środę, czwartek i piątek (a w razie kiepskiej pogody także sobotę).

Jednak filmowców powinniśmy spotkać na Targówku już dzisiaj. W poniedziałek i wtorek mają być bowiem kręcone mniejsze sceny, m.in. z udziałem filmowych żołnierzy. Co dokładnie będzie się działo? Nie wiemy. W każdym razie w białych namiotach rozstawionych niedaleko ołtarza wiszą już, obok szat liturgicznych, rzędy polskich wojskowych mundurów.

Jak wypadnie dawne pole PGR Bródno w filmie Wojeciecha Smarzowskiego i czy w ogóle da się je rozpoznać, przekonamy się w kinie zapewne za jakiś rok. Czekając na premierę filmu „3” / „Kler” sprawdźcie, jakie inne filmy i seriale nakręcono na Targówku – m.in. na tym samym polu przy ul. św. Wincentego:

Filmowa Mapa Targówka. Gdzie na Bródnie, Targówku i Zaciszu kręcono znane filmy?

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

17 komentarzy na temat “Biały ołtarz na polu PGR – co tam się dzieje?

 • 11 września 2017 o godz. 11:14

  Wielka Polska Katolicka?

 • 11 września 2017 o godz. 11:57

  Trzeba by jakąś pikietę na planie zorganizować przeciw tej produkcji ;-)) Jeśli to film Smarzowskiego, to będzie bardzo przerysowywał sprawy Kościoła. Seks i wódka na bank będą epatować z tego obrazu :-)

 • 11 września 2017 o godz. 12:01

  kolejny film na to samo kopyto to reszta. Byle temat się zgadzał i kontrowersja. A reszta to już ….

  a już myslalem, że przyjeżdza jakiś czarny pastor, które leczy za 30 zł za wejście :)

 • 11 września 2017 o godz. 16:55

  Do „chwała …” – porozmawiaj z taksówkarzami jeśli Twój obraz KK jest zbyt wyidealizowany. Oni Ci prawdę powiedzą.

 • 12 września 2017 o godz. 06:46

  Smarzowski sie skonczyl po swoim trzecim filmie. Teraz to już jakąś telenowele robi. Ci sami aktorzy, te same teksty, te same zachowania, fabuła podobna… kino nudne jak „Moda na sukces”… szkoda, bo fajnie się zapowiadał…

 • 12 września 2017 o godz. 19:19

  Super! Czekam na efekty :-)

 • 14 września 2017 o godz. 09:08

  Dziwne, skoro zdjęcia były kręcone już w Krakowie to dlaczego tej scenografii nie zorganizowano na prawdziwych krakowskich Błoniach tylko specjalnie przeniesiono się aż do Warszawy na Bródno?

 • 14 września 2017 o godz. 09:13

  Jeszcze jedno, jak reżyserzy ukryją te bloki na planie, które stoją tuż za ołtarzem? Trochę to dziwne jest. Tak naprawdę chyba dzisiaj dopiero zaczyna się tam coś dziać bo zauważyłem mnóstwo autokarów pewnie z tłumem statystów.

 • 16 września 2017 o godz. 17:10

  eeeeeeeee szczucie na kler, to już żadna odwaga;
  ciekawe czy w końcu znajdzie się odważny reżyser, który nakręci film o pedofilii w środowisku filmowców, w szczególności tych homoseksualnych – bo że tam jest ich więcej niż gdziekolwiek indziej, wie każdy student szkoły aktorskiej.

 • 18 września 2017 o godz. 16:09

  Nie mogę się doczekać…?

 • 20 października 2017 o godz. 23:32

  Tylko czemu zostawili tam syf i brud. Krzyż ciągle leży w trawie rozłożony na kawałki a dookoła kupa plastikowych butelek!

 • 28 września 2018 o godz. 17:06

  Pamiętacie ten ołtarz? Ciekaw jestem jak ta scena wypadła w filmie. Da się poznać, że to Bródno? Czy wszystko jednak zostało skutecznie ukryte? Mamy dodatkową motywację aby ten film zobaczyć :)

 • 30 września 2018 o godz. 18:11

  @borys
  Scena końcowa poraża wymową.
  Da się poznać, że to Bródno.

 • 11 października 2018 o godz. 00:36

  Byłem w końcu na filmie. Jednak portal miał miernego informatora. Pole nie udawało krakowskich Błoni, nie była to msza z udziałem papieża bo ten wogóle tu nie występuje, a jedynie z udziałem biskupa Mordowicza. Nie było więc potrzeby ukrywać, że to Bródno. Każdy mieszkaniec je tu rozpozna.

 • 11 października 2018 o godz. 08:28

  „Sceny z udziałem filmowych żołnierzy” ? Byłem na filmie ale jakoś nie kojarzę takich scen. Co oni mieli tu na myśli?

 • 11 października 2018 o godz. 09:23

  Możliwe że jakieś sceny z wojskiem nakręcono ale ostatecznie nie weszły do filmu. To normalne . Grunt że nam pola pgr nie wycięli :D

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.