Dom Kultury Zacisze obchodzi 50. urodziny

2
Share

Budowali go sami mieszkańcy i (przyszły) dealer Volkswagena, a jego początki wzięły się z baraku, który przywieziono z Ogrodu Saskiego. Domowi kultury na ul. Blokowej stuknęła okrągła 50-tka.

 

Zacisze zostało przyłączone do Warszawy w 1951 roku i jeszcze długo potem nie posiadało dobrego kina, kawiarni ani żadnego ośrodka kulturalnego. Dlatego na początku lat 60. XX wieku z inicjatywy mieszkańców osiedla zawiązano Społeczny Komitet Budowy Domu Kultury na Zaciszu, którego przewodniczącym został Józef Szewczyk, mieszkaniec Zacisza, prowadzący w tamtych czasach mały warsztat samochodowy przy ul. Radzymińskiej – który po latach przeobraził się w wielki salon Volkswagena.

Pieniądze na budowę pochodziły z różnych źródeł – m.in. ze zbiórek wśród samych mieszkańców Zacisza. Mieszkańcy własnoręcznie rozebrali też barak sprowadzony z Ogrodu Saskiego, a uzyskane z rozbiórki materiały przeznaczono na budowę Domu Kultury. Aby przyspieszyć budowę, raz w tygodniu odbywały się również prace społeczne mieszkańców – wykonano wykopy, zniwelowano i uporządkowano plac, który następnie ogrodzono. Młodzież samodzielnie usypała ziemię pod salę widowiskową.

Projekt Domu Kultury na Zaciszu wykonał w czynie społecznym inżynier architekt Adam Matarewicz. W ramach oszczędności zaprojektował on typowy, parterowy budynek – plany te jednak zostały zmienione i po przeróbkach oraz powiększeniu kubatury powstał plan budynku złożonego z 3 kondygnacji. Łącznie budowa obiektu trwała 23 miesiące – a blisko połowę robot wykonali w czynie społecznym mieszkańcy Zacisza.

Wreszcie 30 września 1967 r. nastąpiło uroczyste otwarcie Domu Kultury na Zaciszu. Oficjalnego otwarcia nowej placówki na ulicy Blokowej 1 dokonał I Sekretarz KD PZPR Praga Północ Tadeusz Urban. Kierownikiem nowej placówki został Ryszard Konwerski, który przyjął symboliczny klucz do domu kultury. Wyglądało to tak:

 

Otwarcie DK Zacisze 30 września 1967 roku / fot. „Stolica”

 

 

A tak relacjonował 50 lat temu otwarcie Domu Kultury Zacisze magazyn „Stolica”:

źródła: DK Zacisze, „Stolica”, inf. własne

2
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx