Nauczycielka z Targówka reprezentantką Polski w niezwykłym sporcie

6
Share

Nie tylko piłką nożną Targówek żyje. Nauczycielka z liceum im. Lisa-Kuli reprezentuje nasz kraj w innym, ciekawym sporcie.

 

Dziś do szkoły wracają nie tylko uczniowie, ale i nauczyciele. Wśród nich jest pani Paulina Dębicka, nauczycielka WF w XIII liceum ogólnokształcącego na ul. Oszmiańskiej i reprezentantka Polski w korfballu.

Co to jest korfball? To jeszcze mało rozpowszechniona w Polsce, ale popularna w zachodniej Europie i Azji koedukacyjna gra drużynowa. Na pierwszy rzut oka gra wygląda jak połączenie koszykówki z piłką ręczną. Ośmioosobowe drużyny, składające się obowiązkowo z czterech kobiet i czterech mężczyzn, walczą o punkty za wrzucenie piłki do kosza umocowanego na 3,5-metrowym słupie bez tablicy.

Paulina Dębicka, nauczycielka z liceum Lisa-Kuli i mieszkanka Targówka, jest właśnie reprezentantką Polski w tym sporcie, a w wakacje walczyła na rozgrywanych we Wrocławiu The World Games.

Targowek.info: Od jak dawna jest pani związana z Targówkiem?
Paulina Dębicka: W XIII LO właśnie zaczynam czwarty rok pracy, natomiast na Targówek przeprowadziłam się z Ursynowa równo sześć lat temu. Dzielnica spodobała mi się tak bardzo, że razem z mężem kupiliśmy tu mieszkanie.

Targowek.info: Czy korfball to pełnoprawny sport, czy to raczej zabawa?
Paulina Dębicka: Korfball w Polsce trzeba traktować przede wszystkim jako hobby i zabawę. Przede wszystkim to sport dla pasjonatów. W Polsce wszyscy zawodnicy dobrze się znają, a jako, że w jednej drużynie grają mężczyźni i kobiety, to zawierają się przyjaźnie na lata – a czasem nawet związki i małżeństwa. Natomiast na świecie korfball to bardzo profesjonalna dyscyplina, dorównująca być może nawet dyscyplinom olimpijskim.

Targowek.info: Czy da się pogodzić pracę nauczyciela z grą w lidze i reprezentacji?
Paulina Dębicka: Mecze ligowe oraz większość zgrupowań kadry narodowej odbywają się w weekendy oraz dni wolne od pracy – dlatego nie ma większego problemu z pogodzeniem gry i pracy. Ja gram w korfball od 14 lat, więc można powiedzieć, że jest on wpisany w moje życie na stałe.

Targowek.info: Czy uczy pani korfballu swoich uczniów w liceum Lisa-Kuli?
Paulina Dębicka: Do tej pory niestety nie było takiej okazji – ale szkole udało się zakupić sprzęt potrzebny do gry, czyli specjalne kosze. Więc, mam nadzieję, że w tym roku szkolnym uda mi się przeprowadzić chociaż lekcje pokazowe.

Targowek.info: Jednak na The World Games polska drużyna poniosła porażkę – zajęliście ostatnie, ósme miejsce…
Paulina Dębicka: Polska jest w tej chwili na 12 miejscu w rankingu, więc od początku zdawaliśmy sobie sprawę, że będzie to ciężki turniej. Możliwość gry na TWG dostaliśmy jako gospodarz, z czego jesteśmy bardzo dumni. Dołożyliśmy wszelkich starań i daliśmy z siebie naprawdę wszystko na miarę naszych możliwości, żeby zaprezentować się z jak najlepszej strony. Atmosfera na hali była fantastyczna – i tak naprawdę pierwszy raz w historii polskiego korfballu graliśmy przy pełnych trybunach.

 

 

zdjęcia: arch. prywatne P. Dębickiej

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx