Odsłonięcie pomnika Mieszczan z Bródna. Jest mniejszy niż myślicie – zobaczcie zdjęcia

16
Share

Pomnik „Mieszczan z Bródna” wzbudza kontrowersje już od roku. Jutro ostatecznie zostanie odsłonięty w parku Bródnowskim – zobaczcie, jak wygląda.

 

Oficjalne zakończenie 9. edycji Parku Rzeźby, czyli odsłonięcie wykonanej z brązu rzeźby „Mieszczanie z Bródna”, będzie ostatecznie miało miejsce (z małym opóźnieniem) w sobotę 30 września 2017 r. o godzinie 16:00.

Przedsmak tej pracy mieliśmy w lecie ubiegłego roku, gdy na kilka dni w parku stanął projekt rzeźby – autoportretu mieszkańców naszej dzielnicy – stworzony według pomysłu znanego bródnowskiego artysty Pawła Althamera przy współpracy z mieszkańcami Bródna i Targówka. Pomnik dziesięciu osób kroczących, siedzących i leżących wzbudził spore kontrowersje – przede wszystkim dlatego, że postaci naturalnej wielkości były wykonane z najróżniejszych materiałów, od drewna i gipsu, przez wiklinę oraz materiały biurowe, po pieczywo. I wyglądały, delikatnie mówiąc, niekoniecznie przekonująco…

 

 

Teraz w parku zostanie odsłonięty finalny efekt pracy artystów – pomnik stworzony na podstawie zeszłorocznych prac, ale odlany z trwałego brązu.

Rzeźba stoi przy skrzyżowaniu głównych alej parku, na placyku w sąsiedztwie „Przystanku Gofrowo”, równolegle do zbiornika wodnego. Największe zaskoczenie: pomnik jest dużo mniejszy niż w zeszłym roku, tak właściwie to miniatura, mieszcząca się na średniej wielkości kamiennej ławie! To niewątpliwie duża ulga dla osób, które przestraszyły się naturalistycznej skali zeszłorocznego konceptu.

W tej chwili pomnik mieszczan stoi w parku przykryty płachtą – ale znaleźliśmy zdjęcia gotowej rzeźby na społecznościowych profilach Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz miejskiego aktywisty Jędrka Rogozińskiego. Mieszczanie z Bródna wyglądają tak:

 

 

A poniżej możecie zobaczyć detale rzeźby „Mieszczanie z Bródna” oraz zdjęcia z jej tworzenia przez Pawła Althamera:

Przy odlewie rzeźby „Mieszczan z Bródna” pracuje, oprócz Pawła Althamera (na zdjęciu z lewej), także Roman Stańczak – twórca złotego „Anioła Stróża”, stojącego w Parku Bródnowskim

 

AKTUALIZACJA (30.09): Pomnik jest już odsłonięty. Budzi, delikatnie mówiąc, mieszane uczucia. A wygląda tak:

 

zdjęcia: Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, UD Targówek, Facebook, Instagram

 

 

16
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx