Czworonogi z Bródna mają nowe miejsce do zabawy i ćwiczeń. Choć rodzi się ono nie bez problemów.
Psi Park na Bródnie jest jednym z pomysłów przegłosowanych w budżecie partycypacyjnym w 2016 roku, a realizowanych teraz – w roku 2017.
Kompleks składa się z czterech części przylegających do siebie, o łącznej powierzchni około 4500 m2. Są na nim:
* plac dla dużych psów (powierzchnia ~1750 m2),
* plac dla małych psów (powierzchnia ~1050 m2),
* plac indywidualny, przeznaczony dla suk z cieczką, psów agresywnych i nietolerujących innych czworonogów (powierzchnia ~525 m2),
* tor przeszkód (powierzchnia ~1050 m2).
Wszystkie place są ogrodzone i oddzielone od siebie, a oprócz zabawek dla psów, jest też wyposażenie dla ich właścicieli – ławki, a nawet altanki.
Dla ścisłości: docelowo to wszystko ma być. Na razie oficjalnie psi wybieg na Bródnie jest jeszcze placem budowy, choć większość urządzeń już stoi, a psy nieoficjalnie z nich korzystają.
Żeby nie było jednak za dobrze: już widać, że plac zabaw dla psów ma też niestety wady. Jedną z nich – nieusuwalną – jest jego położenie. Psi wybieg znajduje się na samym skraju Bródna-Podgrodzia, za skrzyżowaniem ulic Kowalskiego i Rzepichy, wciśnięty pomiędzy parafię św. Marii Magdaleny a Trasę Toruńską (S8), czyli dla większości mieszkańców (także czworonożnych) daleko od domu.
Innym problemem są wybrane przez urzędników i już zainstalowane zabawki dla psów. Na pierwszy rzut oka wydają się porządne i solidne, jednak autorka projektu, pani Marzena Sosnowska-Słowik, ma do urzędników pretensje. Jej zdaniem urządzenia postawione w bródnowskim psim parku są niewłaściwe – nie nadają się dla wszystkich zwierzaków, a dla niektórych są wręcz niebezpieczne.
„Płotki dla przeskoków dla psów muszą mieć wolną przestrzeń od dołu, aby pies widział, co znajduje się bezpośrednio za przeszkodą. Tak nie jest. Zwracałam też uwagę na umiejscowienie tunelu bezpośrednio na ziemi. Mały pies będzie miał problem ze wskoczeniem do tunelu, a duży podskakując uderzy głową. Prosiłam także o to, aby nie ustawiano trójskoku, a trzy niezależne koła do przeskoków. Stoi trójskok i do tego z metalowymi obręczami. Nie chcę myśleć, co może się stać, jeśli rozpędzony pies nie trafi centralnie w koło, lecz w obręcz. Zagrożenie dla zdrowia zwierząt stanowi też równoważnia…” – czytamy w piśmie skierowanym przez panią Sosnowską-Słowik do urzędu dzielnicy.
Z korespondencji pomiędzy autorką projektu w budżecie partycypacyjnym, a urzędem dzielnicy Targówek, wynika że przynajmniej część usterek powinna być wkrótce poprawiona. Więc już dziś możecie powiedzieć swoim czworonogom, że na Bródnie, za skrzyżowaniem Kowalskiego i Rzepichy, mają nowy plac zabaw dla psów.
Wspaniale, likwidują place zabaw dla dzieci a stawiają place dla psów… paranoja
Nie wiem, czy nie mamy małej afery… Pani Słowik promuje również spotkania z behawiorystą, a jakże na terenie psiego parku. Koszt 20 tys, całość na pensję szczęśliwych z obrotu sprawy psich psychologów. Czy przypadkiem dzielnica nie zbudowała za publiczne pieniądze infrastruktury do dalszego ssania publicznych pieniędzy? Bo nie wątpie, że pomysł będzie się powtarzał, na zasadzie, że skoro jest park, to trzeba go wykorzystać. Nie mam nic do wybiegu, nie mam też nic do ewentualnych zajęć – aby odbywały się społecznie. Mam nadzieję, że na terenie wybiegu nie będzie prywaty. Przypomina mi się sytuacja z parku bródnowskiego. Jakaś szalenie niesympatyczna… Czytaj więcej »
JAK BĘDĄ TAK SAMO DBALI JAK O PARKI DLA LUDZI TO NIEDŁUGO POWSTANIE KOPIEC KUPNY
1. Czy te place są oznaczone, który jest który? 2. Co z dojściem do nich, będzie jakiś chodnik, czy po błocie? 3. Czy są śluzy aby psy nie miały możliwości ucieczki, podczas wchodzenia kolejnych osób?
Drogi Anu. Na tej zasadzie na Orlikach i szkolnych boiskach i salach gimnastycznych popołudniami nie powinno być płatnych treningów dla dzieci.
Świetnie, że ten plac powstał. Mały kroczek bliżej cywilizowanego świata.
„Płotki dla przeskoków dla psów muszą mieć wolną przestrzeń od dołu,… ” – na zdjęciach mają, więc o co chodzi ? podobnie z tunelem ” ….umiejscowienie tunelu bezpośrednio na ziemi. Mały pies będzie miał problem ze wskoczeniem do tunelu, a duży podskakując uderzy głową. ” Hm, nie rozumiem dlaczego mały pies miałby mieć problem „ze wskoczeniem” do tunelu którego dolna krawędź jest na poziomie gruntu i po co duży pies miałby podskakiwać żeby się dostać do takiego tunelu ???
A może zamiast krytykować czyjeś pomysły warto wyjść samemu z jakąś ciekawą inicjatywą ?
Bardzo dobry pomysł, nawet jeśli wymaga dopracowania, to przeciez jest na to czas. A to, że daleko od bloków, to nawet lepiej, ponieważ gdyby był za blisko, to od razu zaczęłyby się protesty.
Super, że powstał taki park dla psów na Bródnie. Szkoda, że nie ma takiego na Targówku.
Czekamy na psi supermarket, psi kościół i wreszcie niech ktoś mi odpowie…
Kiedy nasze pieski będą mogły zostać radnymi tej wspaniałej dzielnicy???
Zamierzam walczyć o to, by żłobek przy Chodeckiej był PSIM ŻŁOBKIEM.
Byłam pierwszy raz i szkoda że nikt nie pomyślał o latarniach. Przecież tylko w lato jest długi dzień. Może oświetlenie odstraszyło by piwoszy bo szkieł pełno po butelkach po piwie. Samemu można się skaleczyć.
dlaczego ten park został odgrodzony?
Psi park został wybudowany na działce miejskiej, która znajduje się pomiędzy działkami prywatnymi. Legalnie nie ma on żadnego dostępu. Za moment zapewne jakikolwiek dostęp się skończy, no ale co się dziwić jak urzędnicy dzielnicy wydają nie swoje pieniądze…
Super ze powstają takie miejsca. Jestem tez za tym żeby w miastach skupić większa uwagę na tych co nie sprzątają po pieskach. U mnie na osiedlu był teb problem i razem ze wspólnota postaraliśmy się o dystrybutor TINO na psie papierowe Psie Torebki. Więcej osób zaczęło z nich korzystać a osiedle stało się po prostu czystsze.