Targówek powiększy swoje granice. Oczywiście z powodu budowy bloków | targowek.info

Targówek powiększy swoje granice. Oczywiście z powodu budowy bloków

Ekspansja terytorialna naszej dzielnicy może cieszyć. Tylko którędy pojadą mieszkańcy „zdobycznych” terenów?

 

Dla czytelników targowek.info to nie jest zaskoczenie. O budowlanych planach PKP na kolejowych terenach wzdłuż torów na Bródnie wspominaliśmy już jesienią 2012 roku. A o tym, że z tego powodu dzielnica Targówek zmieni granice, pisaliśmy w 2015 roku.

I teraz to się dzieje. Do 21 września trwają konsultacje społeczne dotyczące zmiany granicy między dzielnicami Praga-Północ i Targówek. Ale niezależnie od wyniku tych konsultacji zmiana wydaje się być przesądzona –  teren, ogólnie mówiąc między torami kolejowymi (linia w kierunku Legionowa) a ul. Piotra Wysockiego zostanie odłączony od Pragi-Północ i stanie się częścią dzielnicy Targówek.

Konkretnie chodzi o rejon mniej więcej pomiędzy ulicami Krakusa, Kiejstuta i Palestyńską, na którym przez dobre sto lat znajdowały się kolejowe warsztaty i parowozownia. Dziś działka za wygiętymi w szeroki łuk pozostałościami po torach kolejowych jest opuszczona i zaniedbana. Zaś od 1 stycznia 2018 roku ma stać się cześcią Targówka.

 

 

Dlaczego? Teren ten ma powierzchnię 11,3 hektara i stanowi własność Skarbu Państwa, które posiadało w użytkowaniu wieczystym PKP. Dwa lata temu kolejarze sprzedali tę wielką działkę deweloperowi. Inwestor, którym jest „Investor 12 Fundusz Inwestycyjny Zamknięty Aktywów Niepublicznych”, planuje na nim oczywiście wielkie osiedle mieszkaniowe. Jego przyszli mieszkańcy – jeśliby pozostawić granice dzielnic bez zmian – byliby kompletnie odcięci przez istniejące tory kolejowe od „swoich” urzędów, szkół i przychodni na Pradze. Przyłączenie tych terenów do Targówka będzie więc dla nich wielkim ułatwieniem i zachętą do kupna mieszkań.

Ilu będzie tych nowych mieszkańców? Na razie nie wiadomo dokładnie, jak nowe osiedle będzie wyglądało i ilu ludzi na nim zamieszka. Samo PKP planowało tam ok. 1,4 tys. mieszkań plus 75 tys. m kw. powierzchni biurowej i usługowej, jednak może być ich jeszcze więcej – prawdopodobnie dopuszczone tam będą nawet 11-piętrowe bloki, w których będzie mogło zamieszkać do 9 tysięcy osób.

Jeszcze do niedawna taka liczba nowych mieszkańców w dzielnicy wydawała się do przełknięcia. Tuż przy południowej granicy sprzedanych przez PKP terenów zaplanowana jest bowiem trasa Krasińskiego i ona przyjęłaby większość ruchu samochodów oraz komunikacji miejskiej obsługującej nowe osiedle. Ale, co mieszkańcy naszej dzielnicy dobrze pamiętają, kilka miesięcy temu władze Warszawy zabrały z Targówka wszystkie pieniądze na budowę tej ważnej drogi i przerzuciły je na budowę metra wśród chaszczy i pól na skraju Bemowa.

W 2015 roku napisaliśmy na targowek.info, że „jeśli za kilka lat – po zbudowaniu tego osiedla – nie będzie tramwaju do placu Wilsona i dojazdu samochodów do Wisłostrady, dziś już zakorkowane Bródno zostanie zatkane całkowicie”. Teraz możemy napisać, że gdy po zmianie granic deweloper dostanie zielone światło na budowę domów, a równocześnie projekt trasy Krasińskiego leży na śmietniku, tak się stanie na pewno.

W ramach konsultacji na temat zmiany granic dzielnicy mieszkańcy Targówka mogą zgłaszać uwagi, opinie i wnioski: 1) drogą elektroniczną: konsultacje@targowek.waw.pl, 2) pocztą: Wydział Obsługi Mieszkańców w Urzędzie Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy, ul. Kondratowicza 20, 00-983 Warszawa, z dopiskiem Konsultacje – zmiana granic, 3) osobiście: Wydział Obsługi Mieszkańców (stanowisko nr 8) w Urzędzie Dzielnicy Targówek, ul. Kondratowicza 20.

Procedurę zmiany granicy dzielnic zainicjowała Rada Dzielnicy Targówek, która pokryje też wynikające z tego koszty. Pozytywną opinię w sprawie zmiany granic wydali: Biuro Architektury i Planowania Przestrzennego Urzędu m.st. Warszawy oraz Główny Urząd Statystyczny. Ostateczna decyzja odnośnie zmiany granic należy do Rady Warszawy – i powinna zapaść przed końcem roku.

 

Jedna z pierwszych koncepcji zagospodarowania tego terenu, przygotowana przez PKP jeszcze przed sprzedażą działki deweloperowi / materiały prasowe

 

Zaznaczone na zdjęciu tereny – dziś znajdujące się w granicach Pragi-Północ, a wkrótce Targówka – PKP sprzedała deweloperowi / fot. PKP S.A.
PRZECZYTAJ TEŻ:

14 komentarzy na temat “Targówek powiększy swoje granice. Oczywiście z powodu budowy bloków

 • 4 września 2017 o godz. 08:52

  Kolejne osiedle na 10000 mieszkańców bez dojazdów i infrastruktury komunikacyjnej. Super :)

 • 4 września 2017 o godz. 09:22

  Trend się nie zmieni, więc lepiej kupujcie bilety na komunikację, a samochody do garażu. Kilkaset autobusów nie zakorkuje arterii, ale kilkadziesiąt tysięcy samochodów już tak… PS zakładam, że będą nowe połączenia autobusowe i tramwajowe, jeśli chętnych przybędzie.

 • 4 września 2017 o godz. 09:58

  To jest katastrofa i żadne przesiadanie się do autobusów/tramwajów tego nie zmieni. Oczywiście w pewnym stopniu zmniejszyłoby to korki, ale całkowicie rozumiem ludzi, którzy mają samochody i chcą nimi jeździć do i z pracy. Już teraz przejechanie na drugą stronę Wisły w godzinach od 6.30 do minimum 8.00 jest koszmarem, a będzie jeszcze gorzej. Wystarczy spojrzeć ile osiedli się buduje we wszystkich możliwych stronach Bródna. Ludzi coraz więcej, ulice takie same, sklepów praktycznie nie przybywa. Wniosek jest jeden, będzie coraz więcej korków i kolejek w sklepach. I metro w problemie komunikacji zmieni niewiele, bo z miejsca zmniejszą nam ilość i częstotliwość autobusów. Fajna perspektywa.

 • 4 września 2017 o godz. 13:17

  Pociąg metra ma pojemność 1500 osób, więc to 6 pociągów, jeśli by chcieli wszyscy jechać. Chociaż do metra kawałek będą mieli. Tam większym problemem będzie linia kolejowa, hałas, smród podkładów, to co przeszkadza na Kabatach gdzie jest stacja postojowa. Czyli miejsce fatalne.

 • 4 września 2017 o godz. 16:22

  JUHUUU:)

  I CO KOCHANI FORUMOWICZE? JESTEM TROLEM? JANUSZEM TARGÓWKA?

  CO WY NA MOJE POSTY Z PRZED KILKU MIEISĘCY ALBO I DŁUŻSZYCH O TYCH, ŻE NASZA DZIELNICA TO PATOLOGIA . WSZĘDZIE OSIEDLA, BLOKI, GETTA…. BRAK NOWYCH DRÓG, PAKRINGÓW .
  NIEDŁUGO JAK ZACZNĄ SIĘ SPROWADZAĆ MIESZKAŃCY WSZYSTKICH BUDOWANYCH BLOKÓW A PRZYPOMNĘ:
  -GŁĘOBOCKA
  -bORZYMOWSKA
  -POLE PGR
  – PRZY KOŁOWEJ
  – NA KONDRATOWICZA (ZAMIAST ELE)

  A WCZORAJ JESZCZE ROBILI POMIARY W NAROŻNIKU POLA PGR, WIĘC NIEDŁUGO BĘDZIE INFO ŻE KOLEJNE OSIEDLE.

  TO BĘDZIE PARALIŻ! NIE WYJDZIEMY Z DOMU! NIE PRZEJEDZIEMY AUTOBUSEM!!! 500 PĘKNIE OD NADMIARU LUDZI!!1

 • 4 września 2017 o godz. 16:31

  do Zombie: typowe myślenie leminga. Tak, komunikacja ci nas…ra autobusów i chyba będa latały nad innymi. 80 % ludzi w mieście nigdy nie przesiądzie się z auta do busa (już nie mowie o służbówkach).

  BRÓDNO/TARGÓWEK/ZACISZE za kilka miesięcy umrze otoczone osiedlo-gettami.
  Pisałem o tym rok temu, dwa lata temu i tak się dzieje.

 • 7 września 2017 o godz. 09:13

  Kolejny artykuł powielający bzdury.
  11 piętrowe bloki, 10000 mieszkańców i tyleż samo samochodów. Nie jest to możliwe.

 • 8 września 2017 o godz. 08:15

  Niestety, Kola się myli. Dla deweloperki nie ma niemożliwego. Co tam 10000 ? Jak przyjdzie do konkretów to będzie 100000000 !!!!

 • 8 września 2017 o godz. 08:17

  Komunikacją można jeździć, ale musi ona być, niestety w godzinach szczytu jej nie ma! A by wsiąść do 500 to trzeba najpierw podjechać wstecz co najmniej na Łojewską.

 • 9 września 2017 o godz. 21:08

  kolejne osiedle bez szkół, przychodni, kościoła, pływalni, strzelnicy itp

 • 14 września 2017 o godz. 00:23

  @ryhu
  Kościołów to już dość!!!

  @Kola
  To nie będą 11 piętrowe bloki, to będą niskie getta okno w okno, najgorsze obrzydlistwo, takie jakie na polu PGR i przy CH Targówek stawiają, w dodatku nie równolegle do ulicy tylko krzywo. Kto pozwolił na budowę takiego ohydztwa??? Na PGR można było wybudować ładne wieżowce w przyzwoitej odległości od siebie, a pomiędzy nimi uliczki i zieleń. Można było od zera stworzyć coś ładnego. Stworzono getto – paskudztwo!

 • 15 września 2017 o godz. 16:39

  będą mieli stacje PKP Praga pod nosem I do Gdańskiego mogą sobie dojechać !
  poza tym będzie ciszej na Bródnie bo bloke będą ekranami dla pociągów :)
  Czyli dobra zmiana :)

 • 22 września 2017 o godz. 09:44

  To ja sie pytam po co w ogole te konsultacje z mieszkancami skoro piszecie ze „niezaleznie od wynikow konsultacji zmiana wydaje sie byc juz przesadzona”.jak zwykle nasi wlodarze maja za nic mieszkancow i ich zdanie.i nawet jesliby zebralo sie 100000 osob i powiedzialo NIE dla poszerzenia granic Targowka to i tak nic nieda bo wszystko jest juz przesadzone czyli pieniadze juz poszly i sprawa zalatwiona.i to ma byc demokracja??? Panie burmistrzu i inni madrzy z ratusza ktorzy odpowiadaja za ten bajzel zycze wam aby ktos obcy do was wszedl sobie na posesje rozbil namiot oznaczyl pacholkami i powiedzial: poszerzam tylko swoje granice a wam nic do tego! Ciekawy jestem jak byscie sie wtedy zachowali

 • 23 września 2017 o godz. 16:56

  już dawno są kolejki wielomiesięczne do lekarzy i szkoły przeludnione ajak oni dojdą to bedzie katastrofa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.