W Parku Bródnowskim powstanie rzeźba z… pustych butelek po piwie i winie

31
Share

To się może nie wszystkim się spodobać, więc od razu dodajemy, że to tymczasowa instalacja. I nie jest z publicznych pieniędzy.

 

Rzeźba z pustych butelek po piwie i winie jest częścią IX edycji Parku Rzeźby na Bródnie – początek prac nad jej tworzeniem Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaplanowało na jutrzejszą sobotę 9 września 2017 o godz. 16:00, miejsce spotkania: Domek Herbaciany.

Dla ścisłości, będzie to rekonstrukcja rzeźby pakistańsko-brytyjskiego artysty Rasheeda Araeena „Arctic Circle” (realizowanej kilkakrotnie w latach 1982-1988, m.in. w londyńskiej galerii The Showroom). Rasheed Araeen „specjalizuje się” w sztuce tymczasowej – i oparta na jego rzeźbie instalacja w parku też taka będzie.

Intencją Araeena jest „zwrócenie uwagi na dewastację środowiska, konieczność ekologicznego gospodarowania odpadami, jak i problemy bytowe rdzennych ludów zamieszkujących obszary arktyczne”. Dlatego MSN podaje, że wykonanie jego rzeźby na Bródnie wymaga współpracy użytkowników parku, którzy włączą się w zbieranie pustych butelek i ułożenie z nich „arktycznego koła”.

Z tego powodu organizatorzy, zapraszając mieszkańców do udziału w wydarzeniu, równocześnie proszą o przyniesienie ze sobą pustych butelek po piwie i winie (w dowolnym kolorze szkła).

Rzeźba powstaje we współpracy pomiędzy Van Abbemuseum w Eindhoven (Holandia) oraz Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i jest częścią programu badawczego „Deviant Practice”, Van Abbemuseum, 2017. Tym razem jednak, zamiast kosztownego wypożyczenia oraz transportu unikalnego dzieła sztuki, następuje transfer idei, która materializuje się poprzez wspólne działanie użytkowników Parku Bródnowskiego.

Rekonstrukcja rzeźby Rasheeda Araeena to jeden z końcowych etapów 9. edycji Parku Rzeźby – jego ostatecznym zakończeniem będzie odsłonięcie wykonanej z brązu rzeźby „Mieszczanie z Bródna” w sobotę 30 września 2017 r.

 

AKTUALIZACJA (sobota, 9.09):

 

 

zdjęcie na górze: Flickr/Pierre Lannes

 

 

31
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx