Czym palą w piecach na Zaciszu? Straż miejska obiecuje to kontrolować

28
Share

I mamy nadzieję, że to nie tylko obiecanki-cacanki.

 

Kto już nie pamięta problemów z powietrzem z zeszłej zimy, zaraz sobie przypomni.  Znów zaczął się sezon grzewczy i od razu jakość powietrza dramatycznie spadła. Niestety, władze Warszawy w tej kwestii cały czas zawodzą – program dotacji na wymianę przestarzałych pieców jest praktycznie jest martwy, a głównym pomysłem urzędu miasta na walkę ze smogiem tej jesieni okazała się… gra miejska „Smog off”. To nie żart.

Jedyne realne działa prowadzi Straż Miejska, która razem z sezonem grzewczym zaczęła kontrole w domkach i warsztatach w Warszawie. Funkcjonariusze już sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Jak zapowiadają w pierwszej kolejności skontrolowane zostaną rejony miasta, w których w ubiegłych latach najczęściej stwierdzano spalanie odpadów, lub z których wpływały zgłoszenia o możliwości zatruwania powietrza palonym plastikiem, gumą, starymi meblami czy zużytym olejem silnikowym.

Niestety – ale bez żadnego zaskoczenia – na krótkiej „czarnej liście” strażników, gdzie najczęściej dochodzi to wykroczeń, jest też nasze Zacisze, a szczególnie rejon ulic: Chałupniczej, Pszczyńskiej, Radzymińskiej, Młodzieńczej, Tużyckiej, Wolbromskiej. Właśnie tu w pierwszej kolejności strażnicy sprawdzą, czy nie dochodzi do nielegalnego spalania odpadów.

Kontrolami objęte są zarówno prywatne posesje, jak i nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza. Strażnik miejski realizujący ustawowe funkcje kontrolne jest uprawniony do wstępu z niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektów lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren. Strażnicy mogą m.in. żądać okazania dokumentów i udostępniania niezbędnych danych mających związek z kontrolą, pisemnych lub ustnych informacji, mogą też zabezpieczyć próbki popiołu z paleniska.

Oprócz planowych działań kontrolnych, straż miejska obiecuje też działania interwencyjne, związane z bieżącymi zgłoszeniami mieszkańców. Najczęściej zgłoszenia wpływają z czterech warszawskich dzielnic: Wawra, Białołęki, Wesołej i właśnie naszego Targówka. Podejrzanie kopcące kominy i smród w powietrzu zgłaszać można – a nawet należy – na Straż Miejską pod numer telefonu 986, albo przez miejski system kontaktu nr 19 115.

Czy same kontrole straży miejskiej jednak wystarczą, żeby utemperować bezmyślnych użytkowników pieców i choć trochę oczyścić powietrze w naszej dzielnicy? Doświadczenie z poprzedniej zimy pokazuje, że niekoniecznie.

 

zdjęcie: fot. Steven Lilley / Flickr / CC 2.0

28
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx