Czym palą w piecach na Zaciszu? Straż miejska obiecuje to kontrolować | targowek.info

Czym palą w piecach na Zaciszu? Straż miejska obiecuje to kontrolować

I mamy nadzieję, że to nie tylko obiecanki-cacanki.

 

Kto już nie pamięta problemów z powietrzem z zeszłej zimy, zaraz sobie przypomni.  Znów zaczął się sezon grzewczy i od razu jakość powietrza dramatycznie spadła. Niestety, władze Warszawy w tej kwestii cały czas zawodzą – program dotacji na wymianę przestarzałych pieców jest praktycznie jest martwy, a głównym pomysłem urzędu miasta na walkę ze smogiem tej jesieni okazała się… gra miejska „Smog off”. To nie żart.

Jedyne realne działa prowadzi Straż Miejska, która razem z sezonem grzewczym zaczęła kontrole w domkach i warsztatach w Warszawie. Funkcjonariusze już sprawdzają, czym mieszkańcy palą w piecach. Jak zapowiadają w pierwszej kolejności skontrolowane zostaną rejony miasta, w których w ubiegłych latach najczęściej stwierdzano spalanie odpadów, lub z których wpływały zgłoszenia o możliwości zatruwania powietrza palonym plastikiem, gumą, starymi meblami czy zużytym olejem silnikowym.

Niestety – ale bez żadnego zaskoczenia – na krótkiej „czarnej liście” strażników, gdzie najczęściej dochodzi to wykroczeń, jest też nasze Zacisze, a szczególnie rejon ulic: Chałupniczej, Pszczyńskiej, Radzymińskiej, Młodzieńczej, Tużyckiej, Wolbromskiej. Właśnie tu w pierwszej kolejności strażnicy sprawdzą, czy nie dochodzi do nielegalnego spalania odpadów.

Kontrolami objęte są zarówno prywatne posesje, jak i nieruchomości, na terenie których prowadzona jest działalność gospodarcza. Strażnik miejski realizujący ustawowe funkcje kontrolne jest uprawniony do wstępu z niezbędnym sprzętem przez całą dobę na teren nieruchomości, obiektów lub ich części, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a w godzinach od 6 do 22 – na pozostały teren. Strażnicy mogą m.in. żądać okazania dokumentów i udostępniania niezbędnych danych mających związek z kontrolą, pisemnych lub ustnych informacji, mogą też zabezpieczyć próbki popiołu z paleniska.

Oprócz planowych działań kontrolnych, straż miejska obiecuje też działania interwencyjne, związane z bieżącymi zgłoszeniami mieszkańców. Najczęściej zgłoszenia wpływają z czterech warszawskich dzielnic: Wawra, Białołęki, Wesołej i właśnie naszego Targówka. Podejrzanie kopcące kominy i smród w powietrzu zgłaszać można – a nawet należy – na Straż Miejską pod numer telefonu 986, albo przez miejski system kontaktu nr 19 115.

Czy same kontrole straży miejskiej jednak wystarczą, żeby utemperować bezmyślnych użytkowników pieców i choć trochę oczyścić powietrze w naszej dzielnicy? Doświadczenie z poprzedniej zimy pokazuje, że niekoniecznie.

 

zdjęcie: fot. Steven Lilley / Flickr / CC 2.0

PRZECZYTAJ TEŻ:

28 komentarzy na temat “Czym palą w piecach na Zaciszu? Straż miejska obiecuje to kontrolować

 • 9 października 2017 o godz. 07:17

  Musimy sie wszyscy zmobilizować i zgłaszać trucicieli i (nie ma co sie bac tego slowa) morderców.
  Wszyscy cierpimy, najbardziej nasze dzieci. Rok temu juz zglaszama kilka razy. W ttm doku jak tylko bede widziec syf lecacy z komina to dzwonie. Nie po to wychodze na spacer z dzieckiem zeby wdychalo toksyny.
  Jak bedzie trzeba to i spawe sie założy, bo mandaty sa male.

 • 9 października 2017 o godz. 07:37

  Sąsiad na bohuszewiczowj pali węglem. Smród straszny i wszystko legalnie!

 • 9 października 2017 o godz. 08:18

  Pszczyńska ma kilka domów raptem i każdy wie kto pali śmieci a mimo wszystko jest na czarnej liście. Władze dzielnicy powinny działać bardziej stanowczo z „trucicielami”. Sąsiad na sąsiada nie podkabluje bo też pali śmieciami, a mieszkańcy sąsiednich osiedli i ich dzieci muszą wdychać to dziadostwo.

 • 9 października 2017 o godz. 08:35

  Sugeruję sprawdzić okolice Deszczowej i Piecyka. Też znajdą sie truciciele.

 • 9 października 2017 o godz. 09:27

  A czym palą w spalarni ? Odwagi strażakom miejskim w kontroli .

 • 9 października 2017 o godz. 09:39

  najbardziej dymią zakłady mechaniczne . Je trzeba kontrolować!!! olej z silnika do pieca to coraz większa norma.

 • 9 października 2017 o godz. 11:34

  a czym mają palić? oczywiscie, że ubrania, papier, jakieś śmieci. To normalne. Ma być ciepło nie ważne czym się pali. Kogo stać na 3 tony na węgle w zime….

 • 9 października 2017 o godz. 11:44

  wczoraj koło 20 wypadek na skrzyzowaniu Sw. Wincentego i Matki Teresy. …. Jeden wjechał na przejście dla pieszych …. Jakieś info?

 • 9 października 2017 o godz. 12:45

  Tak, najlepiej zwalić na brak kasy i drozyzne. Widac ujawnił sie przedstawiciel cebuli. Moze wystaczy przestac kupować fajki kazdego dnia i alkohol. Na to jest ale na weviel nie ma.
  A jak kogos faktycznie nie stac, to moze pomyslec o malym kredycie na ocieplenie budynku. Czasami ludzie ocieplaja np. tylko jedno pietro tam gdzie faktycznie przebywaja.
  Chyba wiadomo jaki mamy klimat, ale nie. Sasiad stawial 160 metrow to ja nie moge byc gorszy, bedzie 200m2. A jak to ogrzać to kogo to obchodzi, bedzie sie palic opony najwyżej.
  Za z)łapanie takiego delikfenta na gorącym uczynku to kara powinna byc 50 000 – 100 000 zł. Tak zeby musial sprzedac dom i oplacil kare i jupil mieszkanie jak go nie stac na grzanie.

 • 9 października 2017 o godz. 12:54

  P. S.

  „Kogo stać na 3 tony na węgle w zime….”
  faktycznie jak ktos potrzebuje (tylko) 3 ton wegla na cala zime (1tona od 400 do 800zl, niech jiz bedzie ten najdroższy czyli za 800×3=2400zl i go na to nie stqc i pali smieciami i truje ludzi to niech lepiej zamieszka w szalasie

 • 9 października 2017 o godz. 13:28

  do Dominika: paniusiu, to że przyjechałaś ze wsi i tatuś kupił mieszkanko nie upowaznia cie do komentowania ludzi. Palę i będe palił w piecu czym popadnie.
  I nikt mnie nie skontroluje bo mam filtr na kominie, ktory nie wyrzuca czarnego dymu :) mozecie mniec pocałowac w d….

 • 9 października 2017 o godz. 13:36

  Tak się dziwnie składa, że na wymienionych ulicach gdzie najbardziej trują w wyborach wygrywają zwolennicy PiSu, więc tam żadnej kontroli nie było i nie będzie.

 • 9 października 2017 o godz. 20:24

  Dramatyczny to jest poziom ortografii i znajomości ojczystej mowy we współczesnych mediach…
  Jakość może spaść DRASTYCZNIE!!!!
  Ech, te zapożyczenia z języka lengłidż (dramatically).

 • 10 października 2017 o godz. 00:36

  @Orto-graf-o-man

  Proponuję Ci jutro chwileczkę zapomnienia o ortografii. Moje stare skarpetki już niestety nie nadają się do cerowania. Bokserki też już dziurawe. Wiele lat je nosiłem i nie zamierzam też ich prać, bo po co? Jak myślisz, co z nimi jutro zrobię? Piec mam sprawny… Smell, enjoy and fly away…

 • 10 października 2017 o godz. 05:09

  A czym palić na ulicy Promiennej? Niby stolica, niby 21 wiek a sieci gazowej mieszkańcy nie mogą się doprosić!!!

 • 10 października 2017 o godz. 07:32

  Boże jedyny. Kwiat ORMO z PRL u się tu zebrał. A jak straż sprawdzi jak go nie wpuszczą?? Na odległość?? Zeby wejść muszą mieć nakaz sądowy a to trwa i jest jednorazowy a nie kiedy im się będzie podobało. Powodzenia życzę głupkom. A do ekologów KOD ziarzy. Pragnę przypomnieć, ze drewnem i węglem palono od zawsze, a problem smogu to problem niewłaściwej zabudowy każdego kawałka Warszawy czyli polityka urbanistyczna szanownej Pani prezydent a właściwie władz miasta bo Kaczyński też zabudował całe pola Wilanowskie , które napowietrzały miasto wchodząc w układ z Krauze. To do nich pretensje a nie biedaków których nie stać na opał. Niech dofinansują jego zakup albo dostarcza bezpośrednio do domu za prawo wejścia o każdej porze i kontroli czym palą. To proste rozwiązania.

 • 10 października 2017 o godz. 09:53

  A co mają zrobić z trucicielami mieszkańcy małych miejscowości, gdzie nie ma straży miejskiej czy gminnej. Ochrona Środowiska odsyła mnie do wójta a Pan wójt oraz policja rozkładają ręce, że nic nie mogą zrobić. Może ktoś podrzucić mi jak mam rozwiązać problem z sąsiadem.

 • 10 października 2017 o godz. 10:11

  do inhalator:
  tez lubie widok sąsiadów strutych i ledwo idących ze spaceru :) ah ta świeżość … :D Potem śpią do 15 od tego węgla.

  Ale nic nie poradzę … sorry w domu mam duzo śmieci coś muszę z tym zrobić a w domciu zimnica

 • 10 października 2017 o godz. 18:39

  @inhalator
  ??????

 • 10 października 2017 o godz. 20:18

  Trzeba juz zaopatrzyc sie w maske i oczyszczacz powietrza do mieszkania bo jak bedzie sroga zima to cały targowek bedzie wąchał smog! Nie liczylbym ze cos sie samo poprawi. Moze ktos poleci jakas dobra maske albo oczyszczacz powietrza?

 • 11 października 2017 o godz. 09:47

  Czy kabotynizm władz Targówka i straży miejskiej osiągnął już apogeum – jak to się ma do całej spalarni śmieci z całej Warszawy usytuowanej właśnie na Targówku !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
  Makroskala do mikroskali.

 • 11 października 2017 o godz. 11:06

  Pawel jesteś burakiem jakich mało…

  Co mnie obchodzi, że ktoś z domkiem nie ma na opał? Czy ktoś się mnie pyta czy ja mam na czynsz? Czy mam na dopłaty za ogrzewanie?! Nie stać Cię na dom sprzedaj i wyprowadź się do bloku skoro tam tak słodko i wszystko za darmo!

  A najlepiej proponuję wylot komina skierować sobie do salonu i sam wąchaj swoje smrody. Wyzywasz ludzi od wieśniaków, a właśnie tak jak ty zachowują się ludzie na wsi, zamiast do kosza to do pieca.

  Cebulak

 • 11 października 2017 o godz. 11:49

  do mmm:
  kolego? Nie, jestes zwyklym płaczkiem. Tak jak napisałem będe dalej smrodził, bo jak mam stare ubrania itp to co mam z tym zrobic? nie bede placiil za wywozke wole spalić. A to, że truje powietrze?

  A co ze spalarnią na targówku? Co ze starymi samochodami? Czepiacie się ludzi a to jest skala MIKRO! Zacznijcie od MAKRO

 • 11 października 2017 o godz. 16:24

  Jakim trzeba być ciemnym ludem, żeby nowoczesną spalarnię prównywać do bezpośredniego spalania w piecu (piecu pomnożonym przez tysiące).

  Nic to postęp nauki i technologii, filtry, monitoringi – one palą, jako i my chłopy na swojej zagrodzie. No i nie mówcie chłopy, że wy jak z Piasta palicie drewnem i węglem. Przede wszystkim palicie śmieciami, a wasz węgiel to opad, miał o koszmarnych parametrach – sprzedawny tylko w Polsce, w cywilizowanym świecie uzmawny za toksyczny, wasze drewno to z kolei zbierane po śmietnikach płyty wiórowe, gdzie więcej jest kleju niż drewna.

  I to nie są mżonki. Samochody objęte też ścisłymi normami – elektrownie – z koszmarnie drogimi filtrami – tego jakoś nie czuć, ktoś się zastanawia i płaci grube miliardy, żeby nie było to uciążliwe. A wystarczy przejśc się obok zagrody takiego ciemnego chłopka – u mnie lokalny morderca zajmuje się wymianą okien i opala się furynami z farbą – żeby naprawdę poczuć się fatalnie.

  Nie dziwota, że u was taka bieda, że nie stać was na ogrzewanie. Poziom wykształcenia u was niski, a to wiąże się z dochodami.

  Mówi się : ciemny jak tabaka w rogu. Zacisze wnosi do języka nowe przysłowie opisujące głęboki zacofanie: ciemny jak dym z pieca.

 • 11 października 2017 o godz. 17:01

  czy ktos czy wypociny anu? chyba tylko jego rodzina, bo powiedział im, że jest redaktorem naczelnym HAHAHHAHAHHAHAHA :D

 • 12 października 2017 o godz. 09:33

  …I to nie są mżonki…. ha wykształcony anu wydalił z siebie post, cóż anu mrzonki to pisze się przez rz a nie ż, no ale nie dziś wiadomo że masz „flustrującą” pracę, a może pochwalisz się jakie studia skończyłeś?

 • 13 października 2017 o godz. 10:34

  Paweł, czy do Ciebie nie dotarło jeszcze, że po reformie śmieciowej bez względu na to ile śmieci zabierze od Ciebie śmieciarka to zapłacisz tyle samo czyli 30-60 zł miesięcznie?! A no nie dotarło i pewnie ten stary telewizor w kanałku, albo gruz w lasku to twoja sprawka..

 • 22 listopada 2017 o godz. 14:13

  Nie zgadzam się z tym, że system dotacji jest martwy.

  Nie jest martwy, bo Ci co chcą i potrafią walczyć z urzędnikami w ilości papirologii dofinansowanie w wysokości 7 tys dostają. Nie pokrywa to oczywiście całej kwoty tylko 1/3 i wielu ludzi jest niedoinformowanych, leniwych lub ich nie stać bo dofinansowanie całej kwoty wymiany pieca na gaz nie pokryje.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.