Dzieci wybiegają ze szkoły wprost pod koła samochodów. Kiedy staną tu barierki?

11
Share

Minął miesiąc nowego roku szkolnego, a dzieci z nowej podstawówki na Targówku wciąż nie są do końca bezpieczne.

 

Dla ścisłości – chodzi o nowy budynek Szkoły Podstawowej nr 84 im. Waleriana Łukasińskiego. Już kilka miesięcy temu pisaliśmy na targowek.info, że ta placówka pobiła rekord Warszawy: od roku szkolnego 2017/2018 działa w czterech różnych miejscach, pod czterema różnymi adresami.

Najnowszy jest dopiero co zbudowany dwupiętrowy szary budynek z windą i garażem przy ul. Radzymińskiej 232. Niestety, nie wszystko jest tam idealnie. Napisał do nas pan Marcin:

W najnowszej placówce w nowoczesnym budynku przy Radzymińskiej 232 zapewniono dzieciom dobre warunki, sale są duże, czyste. Zastrzeżenia budzi jednak otoczenie budynku – a konkretnie wyjście. Oddzielone jest ono od ulicy jedynie wąskim chodnikiem. Dzieci wybiegają ze szkoły wprost pod koła samochodów! Brakuje jakiegoś płotku, barierki, a także znaku drogowego, takiego jakie stawia się przy szkołach, albo spowalniaczy na jezdni – aby kierowcy mieli większą uwagę na dzieci…

 

Z prawej strony nowy szkolny budynek, tuż przed nim boczna, ale uczęszczana jezdnia ulicy Radzymińskiej

 

Nauczyciele i urzędnicy znają sprawę. Jak się dowiedzieliśmy, już w lipcu dyrekcja SP 84 poprosiła Zarząd Dróg Miejskich o przeprowadzenie prac mających zwiększyć bezpieczeństwo przed nowym budynkiem: postawienie barierki przed wejściem, ustawienie znaków ostrzegawczych, zamontowanie progów zwalniających, a także wyznaczenie przejść dla pieszych.

Lecz od lipca minęło mnóstwo czasu, rok szkolny dawno się zaczął, a żadnej z tych rzeczy nie zainstalowano.

Mikołaj Pieńkos, przedstawiciel ZDM, uspokaja, że trwają nad tym zaawansowane prace:

Projekt zakłada wykonanie nowego przejścia dla pieszych, poszerzenia chodnika na trasie dojścia szkoła-oddział szkoły i odpowiednie oznakowanie drogowe wraz z wyspą ograniczającą szerokość jezdni przed przejściem dla pieszych. Barierka jest problematyczna, ponieważ chodnik jest bardzo wąski i jeszcze ograniczymy jego szerokość. Tę sprawę będziemy jeszcze dyskutować – informuje nas Mikołaj Pieńkos.

Kiedy jednak dyskusje się skończą, a zacznie poprawianie bezpieczeństwa, tego niestety nie wiadomo. ZDM wciąż zbiera niezbędne opinie.  Projekt zmian wokół oddziału szkoły przy Radzymińskiej 232 planuje skierować do zatwierdzenia w ciągu tygodnia, realizacja będzie jeszcze trochę później. Może do tego czasu żadne dziecko nie zdąży wpaść pod samochód.

 

 

11
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx