Tragicznie przepełnione pociągi do Dworca Wileńskiego [LIST] | targowek.info

Tragicznie przepełnione pociągi do Dworca Wileńskiego [LIST]

Zacisze wciąż czeka na budowę dojścia do przystanku „Zacisze-Wilno”, Osiedle Wilno wygodne dojście ma. Ale co z tego, skoro dostanie się do pociągu czasem graniczy z cudem?

 

Tłok w pociągach jadących na linii R60 (z Małkinii do Warszawy Wileńskiej) nie jest żadną nowością. Już podczas budowy stacji Warszawa-Wilno zastawialiśmy się na targowek.info, czy pasażerowie z nowego osiedla na Elsnerowie dadzą radę w godzinach szczytu wcisnąć się pociągów. I, niestety, często nie dają rady…

Jak obecnie wyglądają poranne podróże pociągami Kolei Mazowieckiech w stronę dworca Warszawa Wileńska opisał w liście do redakcji targowek.info pan Andrzej:

 

Piszę ten list stojąc na peronie dworca Warszawa Zacisze-Wilno, po tym, jak kolejny raz w ciągu ostatnich dni nie udało mi się, podobnie jak wielu innym osobom, wsiąść do pociągu o godzinie 7:16.

Chodzi o pociągi jadące z Małkinii i Tłuszcza w kierunku Dworca Wileńskiego. Pomijając kwestię średniowiecznego, pozbawionego klimatyzacji taboru, częstych opóźnień szczególnie w godzinach popołudniowych, zmiany na ruch lewostronny (!) bez jakiegokolwiek powiadomienia na stacji na kilka dni – to jak to jest, że w podobno nowoczesnym, europejskim kraju, ludzie stoją na ostatnim schodku wagonu, a ci, którzy próbują wsiąść albo chamsko rozpychają się łokciami wywołując jęk wśród pasażerów albo zwyczajnie zostają na peronie czekać na następny?!

Niegdyś przy mnie zasłabła jedna osoba we właśnie takim pociągu – nic dziwnego, tam zwyczajnie nie ma czym oddychać. Całe szczęście, że w pociągu jadącym o godz. 7:38 znajdują się tylko dwie osoby na metr kwadratowy, a nie cztery, jak w tych o 7:06 i 7:16…

Z tego co wiem, nie jest to jedynie kwestia tej ostatniej stacji, Warszawa Zacisze-Wilno, ale także kilku poprzednich. Ludzie podróżują w takich warunkach kilkadziesiąt minut, ponieważ prędkość pociągu, jak to w Polsce, jest poniżej krytyki. Zatrzymywanie się na trasie na jakiś czas to norma.

Zabawne, że Koleje Mazowieckie każą sobie płacić za poziom usług poniżej jakiejkolwiek krytyki. A wystarczyłoby puścić nowy kurs pociągu pomiędzy 7:06 a 7:16, o nowym taborze nie ma co raczej marzyć przed końcem tego stulecia. Niesamowicie bawią mnie żałosne akcje typu „dzień bez samochodu” albo ogólne zachęcanie do podróży transportem publicznym. Radzę komukolwiek propagującego takie akcje podróż przepełnionym transportem, w smrodzie, wśród chamstwa i ogólnej żałości…

 

Do listu pana Andrzeja możemy tylko dodać, że podobna sytuacja trwa od lat i ciągle nic się nie zmienia.

Choć cień nadziei jest: kilka tygodni temu Koleje Mazowieckie rozstrzygnęły przetarg na dostawę 71 nowoczesnych pociągów, z których część trafi także na linię Warszawa – Małkinia i zastąpi obecne, pamiętające jeszcze PRL zrujnowane składy EN57.

Czy dzięki nowym pociągom na trasie przez Elsnerów zrobił się luźniej – nie wiadomo. Wiadomo za to, że ruszą one na tory najwcześniej w 2019 roku. Być może do tego czasu mieszkańcy Zacisza doczekają się też cywilizowanego dojścia do stacji Zacisze-Wilno. Jakby nie patrzeć – na szybką poprawę w pociągach do Wileniaka nie mamy co liczyć…

 

zdjęcie na górze: pociąg Kolei Mazowieckich na trasie Warszawa Zacisze-Wilno – Warszawa Wileńska (zdjęcie zrobione w weekend po południu) / fot. archiwum targowek.info

 

 

PRZECZYTAJ TEŻ:

32 komentarzy na temat “Tragicznie przepełnione pociągi do Dworca Wileńskiego [LIST]

 • 24 października 2017 o godz. 09:00

  Autor listu sam sobie przeczy, bo:
  „Zabawne, że Koleje Mazowieckie każą sobie płacić za poziom usług poniżej jakiejkolwiek krytyki. (…) Radzę komukolwiek (…) podróż przepełnionym transportem, w smrodzie, wśród chamstwa i ogólnej żałości…”
  Jeśli tymi pociągami podróżuje „chamstwo i smród”, to raczej mamy tu do czynienia z tanią usługą. Zatem skąd ubawienie Autora, że kolej każe sobie za te usługi płacić (rozumiem, że – wg Autora – zbyt drogo płacić)? „Chamstwo i smród” raczej są ubogie i korzystają z usług dla najbiedniejszych. Stąd cena przewozu raczej nie jest wygórowana. Podobnie os. Wilno też chyba nie jest przeznaczone dla krezusów.
  Ponadto, „chamstwo i smród” nie jest produktem kolei. To przecież pasażerowie… Czy przed wejściem do tego drogiego pociągu powinna stać osoba selekcjonująca, wąchająca, sprawdzająca mowę i maniery?

 • 24 października 2017 o godz. 09:20

  A kolenje etapy w takcie. Będzie jeszcze przytulniej;)

 • 24 października 2017 o godz. 09:35

  Kolej niechętnie puszcza nowe i czyste pociągi na trasę która jest znana z wandalizmu. Na tej trasie jeżdżą te, które już nie obsługują innych kierunków (np. Grodzisk Maz. czy Siedlce). A ciasno jest na każdej trasie, nie tylko na opisanej w liście. Dziwne jest jedynie zrobienie specjalnej stacji dla mieszkańców nowego osiedla, i później kolejne zdziwienie, że podróżni nie mieszczą się w pociągach…

 • 24 października 2017 o godz. 09:58

  Wszedłem sobie właśnie na stronę Dom Development a tam:
  „OSIEDLE WILNO

  Lokalizacja

  Dojazd do centrum w 15 min dzięki własnemu przystankowi kolejowemu Warszawa Zacisze – Wilno
  4 minuty do stacji Metro Dworzec Wileński
  6 km do Placu Bankowego
  Sąsiedztwo terenów rekreacyjnych – sztuczne jezioro przy ul. Bardowskiego
  Dogodne położenie względem szlaków komunikacyjnych…”
  :D

 • 24 października 2017 o godz. 10:30

  do : train in the lap of luxury

  Nie wiem czemu miała służyć Twoja wypowiedź? Człowiek normalnie pisze, że jest tłok w tych pociągach, a cena biletu jest niewspółmierna do jakości przewozu. Co do przeglądu osób podróżujących tą trasą to już za komuny był wierszyk : Pociąg do Tłuszcza peron opuszcza, jeszcze dwa chaxx i odjeżdżamy. Co do statusu materialnego mieszkańców os. Wilno to jesteś w dużym błędzie : to są normalni ludzie, dobrze zarabiający, a niektórzy z nich mają takie fury, że Twojego 10-letniego Paska w gazie objeżdżają na jedynce :)

 • 24 października 2017 o godz. 10:33

  Może mieszkańcy osiedla Wilno ruszyli by 4 litery i zaczęli lobbować za budową linii tramwajowej w Ziemowita

 • 24 października 2017 o godz. 10:38

  Wynajmowałam kiedyś mieszkanie w Ząbkach

  Na tej linii było tak dużo wcześniej zanim powstało to osiedle

  Klimatyzacji brak? Ojej
  Ja kiedyś jechałam zima przy otwartych drzwiach :)

  Nie raz i nie dwa sie nie zmiescilam do pociągu

  Tabor zawsze był taki, nie dziwie sie ze nie dają lepszego jak i ten zniszczą do granic

  Kiedyś pamietam jak w ścisku wszedł konduktor i chciał bilety sprawdzać. Wszyscy na raz buchnelismy śmiechem :D nie było jak po nosie sie podrapać a co dopiero wyjąc bilet

  Zanim sie kupi gdzieś mieszkanie trzeba Spr co z dojazdem a nie ślepo wierzyć deweloperowi

 • 24 października 2017 o godz. 11:33

  A o 7.26 spokojnie można wsiąść. Ten kurs o 7.16 jest z Tłuszcza i jest najkrótszym składem w godzinach porannych. Jeżdżę tymi pociągami i jakoś spokojnie daje radę, tylko trzeba wiedzieć na który iść.

 • 24 października 2017 o godz. 11:47

  I tak teraz mieszkańcy wilna maja lepiej bo mniej ludzi wsiada w Ząbkach odkąd wyrzucili je do II strefy

 • 24 października 2017 o godz. 11:54

  Radzymińska zapchana autami. Do autobusów często nie można się dostać. Miasto proponuje pozostałą komunikację publiczną do której też nie można wsiąść co za kibel !!!! Za chwilę będą się chwalić że jest Metro i znowu zabiorą autobusy. Czy to trzeba być geniuszem żeby wiedzieć że żeby się dostać do metra to też trzeba będzie do niego dojechać. Ludzie z Zacisza będą musieli dojęć do stacji Metra żeby gdzieś dojechać. GENIALNE

 • 24 października 2017 o godz. 12:46

  Autobus 169 do Dworca Wileńskiego jest do połowy pusty … pomijam fakt, że jedzie 40 min z Żuromińskiej do Ronda Żaba.

  Autobus 500 jest ZABYDLONY do granic możliwości. Czas przejazdu to średnio 40 min !! 3 przystanki 40 min !!! 2,8 km w 40 min!!!! CZY TO JEST NORMALNE?! KRYMINAŁ DLA RADNYCH ZA TO, ŻE JEST JEDNA DROGA, JEDEN PAS! ŚW. WINCENTEGO i KOŁOWA to jest paraliż…. Najgorsze, że nie m alternatywy … tj jest. samochodem PRZEZ GILARSKĄ!

 • 24 października 2017 o godz. 12:51

  Drodzy Państwo jakże wspaniała analogia do autobusu nr 500 :) To samo, nie ma czym oddychać, na dworzu 8 stopni a w autobusie działa klima.
  W lato gdy oczywiscie autobus był zapełniony, tylko okna :)

  Mamy to samo. Jesteśmy rowem Warszawy. U nas wszystko wypada co złe i się tego nie sprząta.

 • 24 października 2017 o godz. 12:52

  ZAPOMNIELIŚCIE DODAC, ŻE PLANOWANY SĄ REMONTY NA TEJ TRASIE I POCIĄGÓW BEDZIE JESZCZE MNIEJ – NA PRZEMIAN BĘDĄ KURSOWAĆ :)

  radzę do pociągu wziąc stroj na przebranie

 • 24 października 2017 o godz. 15:22

  Może warto wsiąść do pociągu jadącego w przeciwnym kierunku….

 • 24 października 2017 o godz. 16:03

  do bbb: no właśnie, pociąg zrobi koło i zajedzie na Wileński pusty bo od drugiej strony xD

 • 24 października 2017 o godz. 16:19

  Do Rapee – mówi się „na dworze”. Kiedy sie tego nauczycie? Tylko na dworzu i na dworzu – uszy odpadają.

 • 24 października 2017 o godz. 20:30

  Wilno – sami menele i chołota. Nie ma co się dziwić, że nie dają nowych pociągów. Popieram.

 • 24 października 2017 o godz. 22:49

  Jakże się cieszę, że jeżdzę po mieście rowerem. Zawsze byłem rowerowy, ale na pomysł wykorzystania roweru w do bieżącej komunikacji wpadłem stosunkowo późno. I nie załuję, szczególnie jak widzę więcej niż jedną osobę na 10 m2 w komunikacji, co obecnie budzi moje obrzydzenie. Załuję ludzi którzy jeżdzą w tym scisku – i w korkach, i w tłoku. To taka mała republika wolności w tym natłoku, chwila przyjemności w ciągu dnia.

  I wszędzie zdążam a nawet zdanżam. Zawsze jestem przed czasem, więc mogę sobie pozwolić na latte czy kanapkę z kawiorem w jakimś lokalu. Stać mnie na przyjemności, bo nie wydaję pieniędzy na nieprzyjemności w postaci biletów na tłok w tramwaju czy benzyny na stanie w korkach. A jak fajnie będzie, jak złapie mróz.

  „Evviva l’arte! Niechaj pasie brzuchy
  nędzny filistrów naród! My, artyści,
  my, którym często na chleb braknie suchy,my, do jesiennych tak podobni liści,i tak wykrzykniem; gdy wszystko nic warte,evviva l’arte!”

 • 25 października 2017 o godz. 00:01

  Przedmówca – za rower masz plus.
  Za sztukę… sorry, jesteś passe de mode.

  A skoro już o historii sztuki… Podaję za nonsensopedią opis składu trakcyjnego spotykanego nieopodal os. Wilno:

  „EN57 znany także jako Żółtek lub Kibel – pospolite w PKP Elektryczne Zespoły Trakcyjne Toalet (tzw. jednostki elektryczne), rozpoznawalne po charakterystycznym zapachu ubikacji wewnątrz pojazdu (stąd nazwa potoczna – kibel), samozapłonach szaf wysokiego napięcia, nie zamykających się drzwiach oraz prędkości maksymalnej 110 km/h lub 120 km/h (oczywiście tam, gdzie pozwalają na to tory i nie ma ograniczenia 20km/h z powodu przegniłych podkładów). Kible były produkowane w latach 1962–1994, co czyni je najdłużej produkowanym pojazdem szynowym na świecie[1] Powstały na bazie równie udanego badziewia EW55, które od kibli różniły się szeregiem udogodnień dla podróżnych między innymi brakiem stopni w drzwiach oraz drewnianymi siedziskami od których rzyć bolała po pół godzinie jazdy. Słynne wysokie kible były tak udane, że powstało aż 72 sztuki w latach 1958–1962.”

  Na zdjęciu do artykułu „kibel” w nowoczesnych barwach.

 • 25 października 2017 o godz. 09:46

  do anu: to jeździj dalej. lubie patrzeć na takich łebków, którzy w ulewę i -5 jadą rowerem i ledwo zipią. hahaaha ale lepiej sie pochwalić na forum, że jeździsz :) kiedyś wzduż cmentarza jechała taki gość .. śnieg do kolan a on jedzie. Wszyscy się z niego śmiali … to pewnie byłes ty KOLARZU

 • 25 października 2017 o godz. 10:26

  Żółtki były nazwane także Szwedkami, nie wiem czy ze względu na dawne barwy, czy na to, że pierwsze powojenne egzemplarze były darem Szwecji.

  Co do jazdy rowerem – kto co lubi. Zdaje sobie sprawę, że jest spora grupa ludzi, dla których jazda rowerem, czy wakacje pod namiotem, to dowod klęski życiowej. Bo nie ma to jak samochód w korku i zatłoczona plaża.

  Natomiast jest grupa ludzi, którzy cenią turystykę kwalifikowaną. Przygody, wrażenie po kilkutygodniowej niezależnej wyprawie z sakwami są jednak czymś innym niż dyskusje jakie drinki podawano w hotelu w Egipcie. Inny obraz świata daje też uczestnictwo w maratonach gdzie np. na przejechanie wokół Polski ponad 3 tys. km ma się 10 dni.

  W tym kontekście Warszawa jest malutką mieściną. Co dla jednych jest niezrozumiałym wysiłkiem, dla innych jest przyjemnością.

  No ale nie dogadamy się. Jedni lubią pogadać o blacharce bo im błoto leci do kabin, inni o membranach w kurtce bo jeżdzą niezależnie od pogody. Jedni kupują rower za wiele tysięcy, inni te same pieniądze kupią samochód.

 • 25 października 2017 o godz. 15:34

  w 500 jest znacznie gorzej. ci z wilna nie powinni narzekac.

 • 25 października 2017 o godz. 20:54

  Nie tylko pociągi tragiczne. Przejazd kolejowy też tragiczny.

 • 25 października 2017 o godz. 20:56

  Aha, co do kibli, to te zmodernizowane, bezprzedziałowe są w zupełności ok. Wolę 4 takie zmodernizowane kible niż jeden nowy EZT.

 • 25 października 2017 o godz. 20:58

  Tramwaj na Ziemowita? Bez ustawy aglomeracyjnej zapomnijcie….

 • 26 października 2017 o godz. 08:22

  Chcialo sie mieszkac na Wilnie to teraz mordy w kubel.

 • 26 października 2017 o godz. 14:15

  Zawsze możecie wrócić na do siebie na wiochę.

 • 26 października 2017 o godz. 15:12

  do Fred:

  potwierdzam! ci mieszkańcy wilna to tacy pretensjonalni … wszystko im się należy i wszystko chcą … perony, chodniki i drogi. A my na Targówku stoimy w korkach

  Wilno to jak mieszkańcy białołęki .. zwykłe słoje z BIG EGO

 • 27 października 2017 o godz. 17:24

  Wystarczy tego dobrego. Warszawiacy jak z koziej dupy trąba. Nas słoików chociaż stać na nowe budownictwo i nie ważne czy tatuś czy dziadek dołożyli. Za to wy warszawiacy z Bożej łaski gnieździe się w slumsach po dwie trzy rodziny na mieszkanie. Jeździcie starymi paździami vw, bmw i ople. I żyjecie w świecie „kiedyś będę kimś, kiedyś będę miał”. Otóż nigdy to kiedyś nie nastąpi. Warszawscy frustraci.

 • 29 listopada 2017 o godz. 11:58

  Wprowadzić opłaty za wjazd do miasta dla podmiejskich wsi…

 • 30 października 2019 o godz. 09:32

  Przy wejściach do pociągów zawsze jest full ludzi, ale zwróćcie uwagę, że środek wagonu jest zwykle przerzedzony, bo stanie tam jeden z drugim i się nie posunie dalej, mimo że widzi ludzi na peronie, którzy się nie mieszczą….
  Druga sprawa – trzeba wiedzieć na który pociąg iść, o 8:35 już się rozluźnia.

  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.