7 przedszkoli na Targówku dostanie oczyszczacze powietrza

6
Share

Dzieciaki z publicznych przedszkoli na Targówku będą mogły oddychać czyściejszym powietrzem. Szkoda, że nie wszystkie.

 

Znów zaczął się sezon grzewczy i od razu jakość powietrza dramatycznie spadła. O tym, że władze Warszawy wreszcie mają jakiś lepszy pomysł na walkę ze smogiem, niż organizowanie gry miejskiej, napisała wczorajsza „Gazeta Stołeczna”.

Stołeczni radni zadecydowali o kupnie oczyszczaczy powietrza do 117 publicznych przedszkoli w całej Warszawie – w tym do siedmiu na Targówku, Bródnie i Zaciszu. Kosztujące 2 tys. zł urządzenie ma trafić do każdej sali w każdym wytypowanym przedszkolu, pozwalając oddychać maluchom powietrzem bez oparów taniego węgla, plastiku, gumy czy starych mebli.

Te przedszkola w dzielnicy powinny wkrótce otrzymać oczyszczacze:

* Przedszkole nr 81, ul. Barkocińska 19/21
* Przedszkole nr 95, ul. Korzona 2
* Przedszkole nr 106, ul. Trocka 4
* Przedszkole nr 128, ul. Strenhela 40 (teraz właściwie już ul. Bernaciaka „Orlika” 40)
* Przedszkole nr 150, ul. Prałatowska 12
* Przedszkole nr 155, ul. Bartnicza 6
* Przedszkole nr 157, ul. Bazyliańska 10

Teoretycznie przedszkola wytypowano według dwóch kryteriów: miały to być placówki położone między domami jednorodzinnymi i te blisko ruchliwych arterii.

Jak trafnie zauważyła „Gazeta”, w naszej dzielnicy nie do końca to się zgadza. Urządzenia trafią do placówek przy ul. Trockiej, Bartniczej czy Prałatowskiej (położonych daleko od dużych ulic i między blokami z centralnym ogrzewaniem), zaś nie dostanie ich nowe przedszkole przy ul. Kunieckiej, leżące między opalanymi węglem domkami i blisko ul. św. Wincentego (choć również blisko cichego i „czystego” cmentarza).

Nie jest również jasne, czy oczyszczcze trafią do filii przedszkola z ul. Sternhela położonej na ul. Nauczycielskiej – a więc w rejonie znajdującym się na miejskiej „czarnej liście”, gdzie najczęściej dochodzi do nielegalnego spalania trujących odpadów.

Pieniądze na oczyszczacze powietrza daje miasto, jednak zakupem sprzętu i jego utrzymaniem mają się zająć same dzielnice. Właśnie przygotowują się do zakupów – jest nadzieja, że oczyszczacze trafią do przedszkoli jeszcze w tym roku.

zdjęcie na górze: fot. Flickr/David J

6
0
Co myślisz na ten temat? Napisz swój komentarzx